ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ÖRNEK İNSAN RESÜLULLAH EFENDİMİZ

MKemal Münircan

02 Şubat 2012, 19:36

MKemal Münircan

YÜCE RABBİMİZ ALLAHIN İNSANLIĞIN KURTULUŞU İÇİN GÖNDERDİĞİ ÖRNEK  İNSAN RESÜLULLAH EFENDİMİZ

 

Peygamberimiz Hz MUHAMMED Habibullah sıfatını almış , yüksek ahlakı tamamlamış, en yüksek dereceye yükselmiş, özünde tek olan bir kişiliktir. Onun dünyaya gelişi ile dünya insanlığı bir  nevi nurlanmıştır. Bu nurlanma vahyin temelini teşkil eden Kuran’-i Kerimle ve yüksek ahlakını da içeren sünnetle olmuştur. Lakın insanlığın bir çoğu bunun farkında değildir. Bu güzel nurları değerlendirmemek Müslümanlar olarak bize yazık etmez mi.?

Resulullah Rebiul- Evvel ayının12.günü pazartesi  günü dünyayı teşrif etmişlerdir. Bu yıl doğumu Mevlit kandili olarak bu Cuma akşamı (03.02.2012 ) kutlanacaktır. İşte bu geceye Veladeti Nebi gecesi diyor  ve  Onu bütün kalbimizle ,  ruhumuzla her sene yeniden yad edip kutluyoruz. Bütün kainatla beraber bu geceyi karşılayarak O’nun âleme teşrifini kıyam ediyoruz. Getirdiği ebedi nura , açtığı saadet caddesine ve sünneti seniyyesine yeniden sımsıkı sarılmak ve Mevlid kandilini vesile ederek ona biat ve bağlılığımızı tazelemek ne güzel  ve yüce bir şereftir. Ve ne büyük bir saadettir. Anlayanlara .

 “O gece evin içi nurla doldu. Yıldızların sanki üzerimize dökülecekmiş gibi sarktıklarını gördük.”  İşte peygamberimizi ifade eden milyonlarca güzel ifade eden cümlelerden biri annesi Amine’nin yanında duran Osman bin As’ in annesinin dilinden dökülmüştü.

 Mekke’de Resülullah’ın dünyaya teşrif ettiği gece Yahudi alimleri  ‘bu  yıldızın doğduğu gece Ahmed doğmuştur.’ Diye gerçeği ifade etmişlerdir. Ancak nefisleri onu (Resülullah’ı)  kabul etmeye yetmemiştir.

Biz Müslümanlar ve diğer insanlar olarak bilmemiz gereken şey yüce Rabbimiz Allah’ı doğru ve hak bir şekilde tanıyıp, iman ettikten sonra Onun en son elçisi Hz Muhammed (A.S) ‘ı  en güzel şekilde tanımak ve kabul etmektir.

Birde Peygamberimiz ve diğer peygamberlerin ortak sıfatlarına göz atalım.

-Sıdk ; peygamberler doğrudurlar. Asla yalan söylemezler.

-Emanet ; Emindirler , her hususta kendilerine inanılır.

-Tebliğ ; Hz Allahın emir ve yasaklarını hiç noksansız ve çekinmeden tebliği ederler.     -Fetanet  ;son derece zekidirler.

-İsmet ; masumdurlar günah işlemekten uzaktırlar.       

Yukarıda belirttiğimiz özellikler peygamberler için ortak niteliklerdir. Ümmetine şerefle üye olduğumuz peygamberimiz Hz. Muhammed (A.S) in ise diğer peygamberlerden daha farklı birkaç üstünlüğü bulunmaktadır.Bunları birkaç maddede şöyle özetleyebiliriz.

-Bütün peygamberlerden efdaldır.

-Bütün insanlara ve cinlere gönderilmiştir.

-Peygamber silsilesinin son halkasıdır. Bütün alemlere rahmet olarak gönderilmiştir.

-Şeriatı yanı hukuku kıyamete kadar devam edecektir.

            Şan ve şerefte onunla boy ölçüşecek kimse yaratılmadığı gibi , güzellik ve huyda da Ona denk kimse yoktur.

            Allah-u Teala peygamberliği ve mucizeyi onunla bitirmiştir. İyi huylarla ve erliği, adalet  ve mertliği onunla tamamlamıştır. Kuran-ı Kerim ‘de onun mucize saltanatıdır.

            Günah işlemekten korunmuştur. Yinede günde 100 defa Allah'tan af dilemiştir. Büyük bir kişilik ölçüsüdür. Örnek olmanın  bir gereğidir. Ve en güzel şekilde de örnekliğini yerine getirmiştir.

            Yüce Rabbim bizleri sevgili Resulünün şefaatine nail eylesin. Vücudu Şerif’i  Alemlere rahmet olan iki cihan güneşi Ve Hatemül Enbiya Efendimize selam olsun.

                             M.Kemal Müniroğlu

Bu haber 3679 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık