ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NOEL YERİNE TARİHİN FETHİ MEKKE

MKemal Münircan

27 Aralık 2011, 00:31

MKemal Münircan

NOEL YERİNE TARİHİN FETHİ MEKKE

Gül ey Mekke! Gün senin günündür
Gün senin fetih günündür.
Gül ki, bu dönüş sanadır.
Baksana,

Şairin kelimelerinde görüldüğü gibi Mekkenin en güzel günlerinden biri Resulullah Efendimizin komutanlığında, putlardan temizlendiği , maddi açıdan zararın oluşmadığı, manevi açıdan ise genel af ve Müslüman olarak hidayete erenlerin artması gibi çok olumlu hareketlerin gerçekleştiği, Hz. Bilal-i Habeşi’nin o eşsiz güzel sesiyle Ezan-ı Muhammed’i semalarında yankılanarak fethi mübini yaşadığı gündür.
Mekkeli müşrikler bazı saldırılar sebebiyle Müslümanlarla yaptıkları Hudeybiye anlaşmasını bozduklarında Resülullah Efendimiz tekrar barış sağlamak için birkaç anlaşma maddeleri sunmuştu. Ancak müşrikler bu sulh maddelerini de kabul etmeyince Resulullah Efendimiz sefer yerini belirtmeksizin yaklaşık 10-12 bin kişilik bir ordu hazırlatmış ve tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra yaklaşık 10-12 bin kişilik orduyu gizlice Mekke’ye doğru hareketlendirmiştir. Resulüllah Efendimiz Mekke’ye girerken orduyu 4 kola ayırıp, hangi kumandanın nerden gireceğini belirlemiş ve hepimiz için üzerinde önemle durulması gereken tarihi ifadeler içeren şu emirleri vermiştir. “"Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz." Peygamberimiz, Kusva adlı devesi üzerinde Fetih suresini okuyarak Mekke'ye girdi. Müslümanlar Kabe'yi görünce tekbir getirdiler. Peygamberimiz (SAV) tekbirlerle girilen Mekke şehrindeki 360 civarındaki putları da İsra süresi 81.ayetini “De ki hak geldi batıl zail oldu, çünkü batıl yok olmaya mahkumdur.” okuyarak yıkıyor ve Mekke’yi her yönüyle temizliyordu. Böylece Kabe ve civarı putlardan temizlenmiş, tevhid inancının kesin hakimiyeti ilan edilmiştir. Böylece Mekke'nin fethi ile Arabistan Yarımadasında ilk İslam Devleti de kuruluşunu tamamlamış, bundan sonra İslamiyet üç kıtaya hızla yayılmaya başlamıştır. Fetih sonrasında Resulullah Efendimiz (SAV) Kabe'de ilk hutbesini verdi. Mekkelilerin şüphelerini gidermek adına hutbesinde şu sözlere de yer vermiştir: “ Benim halimle sizin haliniz, Yusuf'un kardeşlerine dediğinin tıpkısı olacaktır. Yusuf'un kardeşlerine dediği gibi ben de diyorum: "Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok. Allah, sizi bağışlasın. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir(Yusuf Suresi 92)." Gidiniz; sizler serbestsiniz.” Böylece Resülullah efendimiz Yüce Rabbimizin merhametinin yansıması olarak genel af ilan edip, insanları özgür bırakmıştır.. En nihayetinde Bilal-i Habeşi’nin o eşsiz güzel sesiyle Ezan-ı Muhammed’i Mekke semalarında yankılanarak Fethi Mübin müjdesi alemlere duyurulmuştur. Bugünlerde Müslümanlar olarak dikkat edeceğimiz diğer bir husus ise Hıristiyanların bir ibadet anlayışı içinde bayram olarak kutladıkları Noel Bayramıdır. Bu Hıristiyanların bayramı olup, bu günü kutlamamalıyız. Müslümanlar olarak noeli kutlarsak Hıristiyanlara benzemiş olur ve küfür tehlikesi içine düşeriz. Bu nedenle Müslümanlar olarak noeli kutlamaktan kaçınmalı, kendi tarihimizin haklı ve hoş sayfalarımızı hatırlamalıyız. İşte bu sayfalardan biri yukarıda naçizane anlatmaya çalıştığımız Mekke’nin Fethidir. Hıristiyanların özel bir günü olan Noel günü yerine tarihin en güzel fetihlerinden birini ifade eden Mekke Fethini anmak biz Müslümanları Hıristiyanlaşmak hastalığından korur , aslımıza dönüşümüzü hızlandırır ve tarihimize sahip çıkmamızı sağlar.

Anadolu Gençlik Derneği olarak bizlerde İslam tarihimizde mükemmel bir sayfa olarak yer alan MEKKE’nin FETHİ’ni Yalovalı kardeşlerimize tekrar hatırlatmak ve güzel bir şekilde anmak niyetiyle 31 Aralık 2011 tarihinde cumartesi günü saat 19.30’da Halk eğitim merkezinde FETİH GECESİ düzenlenmekteyiz. Maddi ve manevi anlamda yepyeni fetihler gerçekleştirecek güzel komutan ve askerler yetiştirmek gayretindeyiz. Mekke fetihleri gibi kan dökülmeyen yepyeni fetihleri gerçekleştirme kararlığında olan, kalpleri fetheden, yüksek İslami ahlaki değerlerle yaşayan gençlik yetiştirmemizde Yalovalı kardeşlerimizin bizlere yardımcı olmasını, ve gecemize katılmalarını bekliyoruz. Allaha Emanet Olunuz. Saygılarımızla

24.12.2011

M. Kemal MÜNİROĞLU

Anadolu Gençlik Derneği

Halkla İlişkiler Şubesi Başkanlığı

Bu haber 4382 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık