ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

NİMET,BEREKET VE BAYRAM İŞTE KURBAN

MKemal Münircan

27 Ekim 2011, 12:35

MKemal Münircan

NİMET,BEREKET VE BAYRAM İŞTE KURBAN

Yüce Rabbimiz Allah (CC)'un kullarını kendilerine yaklaştırmak, rızkını tatlandırmak için emrettiği kulluk emridir Kurban.

Kurban Hz İbrahim(AS)’ın bakış açısıyla Hakka teslimiyetin, Hz İsmail(AS)’inde emre itaat'in nefis bir örneğini teşkil etmektedir.

Dil anlamıyla, yaklaşmak yakın olmak anlamında olan kurban, din'i bir terim olarak ise; belli oranda mali imkanlara sahip Müslümanlarca Kurban bayramı günlerinde, belli cinslerdeki ve niteliklere sahip hayvanların kesilmesiyle gerçekleşen ibadettir.

Yüce Rabbimiz İlahi kaynağımız Kur-an'ı Kerimde Kurbanı emretmiş ve ifadelendirmiştir. Hepimizin bildiği Kevser suresi 2. ayetinde “ Allah için namaz kıl, kurban kes” diye namazla birlikte emredilmiştir.

Hac süresi 37. ayetinde de kurbanı nefis bir şekilde ifade etmektedir. “ Onların (Kurbanlrının) ne etleri nede kanları Allaha ulaşır. Fakat Ona (Allaha) sadece sizin takvanız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı tanıyasınız diye o bu hayvanları böylece sizin hizmetinize verdi. İyilik edenlere müjdele.”

Resülulllah Efendimiz(SAV)’in bir çok hadisi şerifi olmasına rağmen iki tanesini belirtmekteyiz.

“ Bir kimsenin hali vakti yerinde olurda kurban kesmezse sakın bizim namazgahımıza uğramasın” Ahmed bin Hanbel, İbni mace

“Zilhicce ayının onu girip de biriniz kurban kesmek isterse kurbanın ne kıllarından nede tırnaklarından bir şey almasın” Müslim.

Kurban ibadeti hususunda fıkıh kitaplarımızda ayrıntılı bilgi verilmiş olup, bu bilgilerden yararlanıp kurban edilecek hayvanın ehli sünnet anlayışına göre kesilmesi gerekmektedir. Hanefi mezhebimize göre vacip kabul edilen kurban ibadetimiz diğer 3 ehli sünnet mezhebine göre de sünnet olarak belirlenmiştir. İmamı Muhammed’e göre de terkine ruhsat olmayan bir sünnet olarak kabul edilmiştir.

Diğer bir deyişle, maddi durumu iyi olan bir müslümanın kendisini, Allah’(C.C)’a yakınlaştıracak bu ibadeti yerine getirmesi büyük önem arz etmektedir.

Protein açısından en zengin gıdalardan biri olan kırmızı etin fiyat yüksekliği vs. gibi nedenlerden dolayı toplumumuzun gelir düzeyi düşük kesimlerinde tüketiminin yetersizliği görülen önemli eksikliklerden biridir. Kurban bu yetersizliği gideren en etkili bir araç olarak görülmektedir.

Kurbanın hikmetine baktığımızda; yüce Rabbimizin rahmetinin bir tecellisi, İslam’ın önemli iktisadi kavramlarından bereketin topluma yansımasıdır. Allah(c.c.)'ın faydalı nimetlerinden biri zengin fakir ayırmadan her aileye, her eve girmektedir. Toplumun tümünü etkileyen bu salih amel, Yüce Rabbimin merhametiyle, bir bayram heyecanıyla gerçekleşmektedir.

Nimet, bereket ve bayram işte kurban!

Zenginlerimizce kesiliyor, eti fakirlere dağıtılıyor, sakatatı ve derisi hayır olarak veriliyor; böylece kurbanın tamamen bir hayır olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır.

Toplumda kurbanlık hayvanın kesilmesini bir acımasızlık olarak görenler, her gün kasaplarda on binlerce hayvanın kesilmesine acımamaktadır. Buda Yaratıcıya olan imanın eksikliğinin bir göstergesidir.

Daha önce belirtildiği gibi amaç et yemek olmayan KURBAN, Yüce RABBİMİZİN emrine itaat ve teslimiyettir. Bu itaat ve teslimiyet sonucu ortaya konan KURBAN biz Müslümanlar için güzel bir amel ve toplumun tümünü kapsayan, zenginlerle fakirlere dostluk bağlarını güçlendiren bereketi yansıtan bir neticedir.

İlimizde (Yalova) gençlerimizin dinimizin temellerini en güzel şekilde yaşamaları için gayret etmekte olan Anadolu Gençlik Derneği'mize maddi ve manevi desteklerinizi bekliyoruz.

Dinimizin temellerinden biri olan Kurban Bayramınızı kutlar. Öncelikle Yalova'lı kardeşlerimize ve tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını dileriz.
Halkımızdan Kurban bayramında kestikleri kurban derilerini ve mali yardımları derneğimize bağışlanmasını bekler, saygı ve selamlarımızı sunarız.
M. Kemal MÜNİROĞLU (mkalti@mynet.com)

İrtibat no: A-0542 3123538, B- 0535 2074093, C- 0537 9885093

Hesap nO: Türkiye Finans ve Katılım Bankası

İban No: TR8600206000770056070700.01

Bu haber 3785 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık