ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Kadir Gecesini Arayıp, Bulmak ve Gereğini Yapmak

MKemal Münircan

20 Ağustos 2011, 14:32

MKemal Münircan

KADİR GECESİNİ ARAYIP ,  BULMAK VE GEREĞİNİ YAPMAK KURTULUŞA ERMENİN HAKTAN BİR YOLUDUR.

 

            Biz Müslümanlar için Yüce Rabbimizin rahmetinin bir ifadesidir Ramazan ayı ve içindeki Kadir gecesi; bu ayı ve geceyi en güzel şekilde geçirmek bizler için büyük bir rahmettir. Ki bu konuda hadisler ve ayetler gözümüzün önünde durmaktadır.

            Ramazan-ı şerif ayı içinde bulunan en kıymetli gecedir. Bazı âlimlere göre Mevlid gecesinden sonra en kıymetli gecedir. Kadir Gecesi, Peygamberimiz Muhammed aleyhi selamın ümmetine yanı bizlere mahsus bir gecedir. Başka Peygamberlere böyle bir gece  verilmemiştir.

Hadis-i şerifte Peygamberimiz buyurdu ki:
(Allah-ü Teâlâ, Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi]
            Bilindiği gibi mübarek üç aylardan sonuncusu Ramazan ayı da İslam ümmetine hediye edildiği Peygamberimiz tarafından belirtilmiştir.

            Kadir gecesinin varlığını, Kitabımız Kuranı Kerimin indirildiği gece olduğunu ve bu gecenin bin aydan hayırlı olduğunu  yüce Kitabımız Kuran-Kerimde Kadr süresindeki  ayetlerinden   açıkça öğreniyoruz. Yüce Rabbimiz Allah(CC)  geceyi tanıtmak için ayetler indirmiştir.Bu da Kadir gecesinin önemini ifade eden en önemli  emaredir.

  1. Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.
  2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!
  3. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
  4. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.
  5. gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

            İşte bizlere yüce Rabbimiz tarafından anlatılan Kadir gecesi, ilk kaynağımız Kuranı Kerimin indirildiği ve değer açısından da bin aydan hayırlı olan bir gecemizdir.Bu açıdan bu geceye gereken değeri ve hakkını vermek konusunda üzerimize düşen vazifeyi en güzel şekilde yapmalıyız.Bu geceyi arayıp bulmalıyız.Bu geceyi bir müslumanın nasıl geçirmesi gerekiyorsa, o şekilde geçirmeliyiz ki; bereketini, faydasını görelim.

            Ancak bize verilen bu gecemiz ne zaman ; bu tam açık değildir.Ramazan ayı içinde gizlendiği alimlerimizin çoğuna göre de 27.gecesi olduğu belirtilmiştir. Bazı alimlerimiz kadir gecesinin hangi güne rastladığını bulmak için bir çok hesaplar yapmışlardır.

            Kadir Gecesinin Ramazan'ın hangi gecesine rastladığı hususunda pek çok rivayet olmakla birlikte, Ramazan'ın son on gününde aranması tavsiye edilmiştir. (Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın.)[Müslim]
(Kadir gecesini, Ramazanın son on gününün 21, 23, 25, 27 ve 29 gibi tek gecelerinde veya Ramazanın son gecesinde arayın. Sevabını umarak Kadir gecesini ibadetle geçirenin günahları af olur.)[İ.Ahmed]
            Bazı hadis-i şeriflerden de 27. gecesine denk geldiği bildirilmektedir. "Onu yirmi yedinci gecede arayınız" mealindeki hadis- şerifte bu hususa işaret etmektedir. Müsned

            Bu hadislere baktığımızda Kadir gecesini bulmak için son 10 gününün gecelerini tamamen ibadetle zikirle ve dualarla geçirmemiz gerekecek ve böylece Kadir gecesini bulma imkanımız azami bir düzeyde olacak ve Yüce Rabbimiz affına mazhar olmamızda en yüksek düzeyde olacaktır.Ramazan ayının son 10 gününü ve gecesini de bu yüzden en güzel şekilde Allahın istediği, Resulullahın yaşadığı şekilde, ibadetlerini daha ciddi bir şekilde geçirelim. İşte Ramazan ayı içinde gizlenen bu bin aydan hayırlı geceyi arayıp bulduğumuzda ve hakkıyla ibadetle, zikirle ve dualarla geçirdiğimizde bu gece bizlerin affına vesile olacaktır.

           

 

 

 

            Kadir gecesinin özelliklerine değinirsek;  Kadir gecesi, açık ve sakin olur, ne sıcak, ne de soğuk olur. Ertesi sabah güneş, kızıl olup, şuasız doğar.Bu konuda hadisi şeriflerde mevcuttur.

(Kadir gecesi açık ve mülayim olur. Soğuk ve sıcak değildir, sabahında da güneş zayıf ve kızıl olarak doğar.) [Taberani]
            Gizlenmiş olanı arayıp bulmak bizlere harika bir mücadele örneği olacaktır. Aramak için Ramazan gecelerini yukarıda değindiğimiz gibi ibadetlerle geçirdiğimizde, kadir gecesi o gecelerin birinde olduğundan mübarek gecemizi bulacağız. Böylece bin aydan hayırlı gecemizi peygamberimizin arzusuna uygun geçirmiş ve Yaratanımızın affına gark olacağız.

Kadir gecesini güzel bir şekilde ihya etmek , Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden istifadeyi arttırmak için namaz kılınır, Kur'ân okunur, Kur'ân tefsirleri mütâlâa edilir. Zikredilir, salavat-ı şerife getirilir. Dualar edilir, Allah'a niyaz ve tazarruda bulunulur. Günahlar için tövbe edilir.Fakir ve kimsesizler doyurulur, bol bol sadaka verilir. Hâsılı her vesileyle vakit nurlandırılır.

Kadir Gecesinin getireceği büyük kazanç hakkında rivayet edilen hadisler en güzel teşvik mahiyetini taşımaktadır.

"Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir." Buhari , İbni Mace

            Geçmiş günahlarımızın affı için bizlere hediye edilen , bin aydan hayırlı olan bu geceyi Ramazanın son on gününde ibadetlerimizle, zikirlerimizle, dualarımızla arayalım ve bulalım.Bulduğumuzda da affa mazhar olan saf ve temiz insanlığa örnek bir Müslüman olarak bayramımızı kutlayalım.Allaha emanet olunuz.16.08.2011 M. Kemal MüniroğluBu haber 3899 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık