ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yazımın adı DEMİR ADAM

Mehmet Aytaç

17 Kasım 2022, 17:45

Mehmet Aytaç

Değerli okuyucularım; Bu yazımda sizlere Yalova'da tanıştığım ve iyi ki de tanışmışım dediğim bir şahsiyeti  anlatmak istedim. Aslında o zaten her zaman sizlerle ve bizlerle beraber ama ben, bir de kendi baktığım pencereden gördüğümü sizlerle paylaşmak istedim.

Demirin ateşte bir bükülme ve şekil alma sıcaklığı vardir. O ısıya ulaşmadan bükmeniz ve eğmeniz mümkün olmaz. İşte bir Demir adamın hikayesi de böyle başlar... Hayatındaki  yaşanmışlıkları, ögrenmişlikleri ve tecrübeyle  bir ömürdür. Bükülür sevgi ateşinde, kötülüğe karşı da kurşun geçirmez. Demir adam, sağlamdır.

Her insan yaşantısında bir ömür yaşar ve bir durakta durur. Ama Demir adam, ömründe bir kaç ömür, bin bir seferde bin bir durak vardır. Bu duraklara her uğradığında, her  yol alışta, başka hikayeleri  vardır. Demir adam yaşamak anahtarıdır. 

Demir adam ağacın özünden gelen sese kulak verendir. Ağacın kök salışıyla köklenir. Su buluşuyla suya doğar. Ona el vermesiyle ağaca şekil verendir. Sevgidir Demir Adam.

Bir koca yaşam içinde kocaman bir ailenin demir attığı derin denizdir. Bir açık denizde, deniz feneridir, yol gosterendir, yol aydınlatandır. Altı evlada altı kere hayat verendir. Babadır Demir Adam.

Eli kalem tutan nice değerler vardır dünyada. Silah sevmez, kavga bilmez, onun silahı kalemidir. Sözleridir bin bir kapı açan. Haberleridir. Haber veren ve alan. Doğrusunu doğru bildiği dilde herkesle paylasandır. Demir Adam bir kuşağın haber aldığı kaynaktır.  

Demir adam yalan bilmez, yalan ve riya onun dünyasında yoktur. O doğrunun yolunda yaradanın yasalarıyla yürür. Misal, bir söz alırsınız ondan. Ona birşey olurda sözünü yerde bırakmaz. Demir adam doğru yoldur.

Demir adam yaşamınız içinde çok görünmez, ağaç yaşamıyla süren atölyesinde o hep yeni bir iş ve fikirle bizim karsimiza çıkar. Demir adam üretkendir.

Yaşantımızda bağlar vardır, bizi birbirimize bağlayan, aile bağları, arkadaşlık bağları, komşuluk bağları... Demir adam iki iyiyi birbirine bağlayandır. Bir yerde bir iyi mi var? Bir insana, bir kuşa, bir nesneye iyiliği dokunandir o... İşte Demir adam, o iki kişiyi iyilik bağıyla bağlar, tanışık kılar, fayda sağlandırır.. Yaşantısının içinde bir kalın urgandir. Demir adam bağlayandır.

Vefa ahde vefada... Vefayı unutmaz, gördüğü bir iyiliği borç sayar kendine, masasında bir acı çay içtiği kişiye bile kendini borçlu sayar. Muhakkak ki ona bir el vermek ister, uzakta ya da yakında. Demir adam vefa bilendir.

Demir adam görünmezdir. Onu yaptığı iyilikler de, dokunduğu insanlarda bulursunuz. Onun görünmezliği sadeliğin den gelir. O ister ki yanındaki yakinindaki görünsün ve bilinsin "ben gölge olsam da yeter" diyendir. Demir adam iyilik elinde görünmezdir, kötülük karşında bir duvardır. Her yerden görünen.

Yerde bir çivi mi var, onu alır ve dünyaya tekrar kazanması için hayata sunar. En küçük tahta zerresi, hiç lazım gelmez denilen bir dal, onun dönüşüm dünyasında muhakkak hayata bir dokunaklığı vardır. Demir adam birden binlerce oluşturandır.
Yüce Allah c.c., yarattığı kullarına daim yol gösterendir. O yaradanından aldığı pusula ile yol bulan, onun ışığı ve nuru ile yol alandır. Demir adam bir Hak adamıdır.

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır". Demir adam bayrağa olan inancını daim üzerinde taşıyandır. O bir bayrak aşığıdır. Demir adam bir  bayrak sevdalısıdır, yurdunun üzerinde sallanan.

Devamı gelecek

Bu haber 1938 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
13 yıl süren bir hikayenin daha sonuna geldik25 Mayıs 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık