ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İSLAMI ANLAMAK VE SAVUNMAK:

M. Karamercimek

14 Ağustos 2022, 17:23

M. Karamercimek

Sevgili dostum. Müslüman olduğundan adım gibi eminim. Sende bir zamanlar benim gibi , yaşamakta ihmalkarsan, bu dostunu iyi dinle. Hangi hal üzere olursan ol islamı savun.  İster açık ol ister kapalı, sakalın olsun yada olmasın, beş vakit namaz kıl yada kılma, hangi mezhepten olursan ol, islamı kabul ettiysen savun. Yalnız müslümanlara karşı değil. Yapamadıklarını kabul et, günahkar olursun, ama inkar etme. Yaşayanı takdir et, farklı düşünene saygı duy, gerçek doğruları bulduysan, sabretmeyide bulmuşsundur. Kendini geliştirmenin, tekamül göstermenin, ayakta durmanın, insanı ve islamı anlamanın tek yolu bu. Neyi savunduğunu, niçin savunduğunu, neden savunduğunu, ancak böyle kavrarsın. İslama göre, Teorik bilgi pratiğe dönüşmedikçe, yani islam anlatılmaz, savunulmazsa anlaşılmaz. Her müslüman, her gün bir miktar, anlatmak, dinlemek, dua etmek, dua almak, Allah"ın hoşuna gidecek şeyler yapmak zorundadır. Bu hayat, bu gayret, sana ruhunu hissetmeyi sağlayacak, insan olarak yaşamayı, insan kalmayı sunacaktır. İslamı kendine dava edinmek, insanlığı dert edinmek, bütün dertlerin şifası olduğunu, islamı savunarak anlayacaksın. Çünkü islamda insanlığın kabul edemeyeceği, hiç bir fikir, hiç bir düşünce, hiç bir eylem yoktur.  İslamı anladığın ve bildiğin kadar yaşarsın.  Hasbel kadar  sorumluluklarını yerine getirdiğin, getirebildiğin kadar yaşarsın. İbadetlerini gücün kadar, haramlardan kaçabildiğin kadar yaparsın. Fakat islamı anlamak ve savunmak zorundasın. Çünkü kişi bilmediğininin düşmanıdır. İslamı savunma sayesinde, bilgin artacak, doğru inanacak, güzel konuşacak, kalbin yumuşayacak, hem huzur bulacak, hemde huzur dağıtacaksın. 
Islamın beş temel kavramı isimli eser çalışmamda, korunması gereken beş ehemniyeti, beş hafta sizlerle paylaşmak istiyorum.
Medeniyet kurmak, yeniden varolmak, kölelikten kurtulmak isteyen her müslümanın, bu gayretin içinde olacağından eminim.
İslam can emniyetini, din emniyetini, akıl emniyetini, mal emniyetini, nesil emniyetini, hem vaaz eder, hemde kanun ve kurallarla korur. Buna karşı gelmek olsa olsa cehalet olur. Bu yüzden cehaletle mücadele her müslümana emirdir, farzdır. 
İslamı savunmak, insanlığı savunmaktır. Kaybettiğimiz değerlerimizi, insanlığımızı, medeniyetimizi, yeniden kurmak, yaşatmak ve yaşamak için, yaşıyorum. Tek derdim yer yüzünde iyiler galip gelsin. İnsanlık Dünya'dada Ahıret'tede huzur bulsun.
Bunu bulan ise müslümanlar olsun. Etrafına bakınma, çünkü bunu başaracak senden başka yok. Tek başına bile olsan.
Davan davamdır. Yolun açık olsun.

Bu haber 1744 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ALLAH KORKUSU17 Ocak 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık