ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

ANAM.

Mehmet Aytaç

08 Mayıs 2022, 15:09

Mehmet Aytaç

“Ana başa tac imiş her derde deva imiş, bir evlat pir olsa da anaya muhtaç imiş.” Sözüyle başlayalım kelama. Nedir ifadesi? Analar her zaman muhtaç olduğumuz kapımızdır. Ama o kapılar sadece muhtaç anında değil her daim açık olmalı anaya. Pir olsak da, padişah olsak da anaya muhtacız demektedir.  
  Bugünkü yazımızda Annelikten değil, Analıktan söz kapımızı açacağız. Neden “ana” ifadesi, bunu da yazımızın seyri anlatacak size.
 Öncelikle nedir analık? Demeden, nedir evlat, ana olana onu soralım? 
  Evlat: Doğumla gelen, beslemeyle devam eden, evlilikle ve buluşmalarla ziyarete dönüşen bir ifadesi vardır. Ama bu değildir sadece ana olana evlat olmanın ifadesi.
  Analık: Yaşamın her evresinde sizinle. İlkin sizi karnında 9 ay taşıyan, doğuran, besleyen,  büyüten, kendi etinden, sütünden sizi yeşertendir. İlk anaların yüreği yanar, ilk analar sızlar, ilkin analar üzülür, hep analar ağlar, hep analar sızılar. Yani her yerde her andadır anamız.
  Yaşama geldiğinizde göbek bağınız kesilir, o zaman tek vücuttan çift bedene dönüşürüz. Ana ve evlat olunur ama yanlıştır ifadesi. O göbek bağı ana ve evlat yaşarken daim bağlıdır, kesilmez. Ne zaman ki anamız hayattan göç eder işte o vakit, ana ve evlat ayrılır. Yani göbek bağı doğumla değil, ölümle kesilir ve sona erer bağ. Sonrasında duada, rüyada ve nice anmalarda yaşar.
   İçinde sizi yaşatandır ana. Analar doğurgandır, biri bin edendir, evin ocağının şavkıdır, bir sebzeden bin bir türlü sofra kurandır, doyuran, besleyen, büyüten ve sevgi verendir. Bir aşı nerede yerseniz yiyiniz anamız kadar tad veren yoktur. Yaşarken kıymeti bilinecek olandır. Analarımıza nasıl bakar ve gözetirsek bilinmeli ki evlatlarımızdan aynısını göreceğiz. Ve rivayet odur ki, bu dünyada analarımıza yaptıklarımızın karşılığını almadan bu dünyadan göçmeyeceğizdir.  
  Şimdi nedir Annelikle Analığın ayrımı? Ona gelelim. Anne olmak sadece dünyaya getirmek değildir. Sadece doyurmakta değildir. Yaşamın her evresinde anne sevgisini veren ve evladının arkasında olandır. Bu destek onun da bir hayatı olduğunu düşünerek yaşamaktan gelir. Yoksa sadece doğum, bir yaşam başlangıcını gösterir. Peki ya sonra, işte orada ana olmak devreye girer. Yaşamda tüm bildiklerini evladının da öğrenme sürecine yakınen, paylaşmaktır onunla. Destek olmaktır, evladının o kutsal varlığını tanımasıdır. Ona bir insan ve bir yaşam olarak bakmasıdır. Bilgisinin ve yaşam tecrübesinin bazen kendisinden de fazla olduğunu kabul eden ve evladını yargılamayandır. İşte o zaman anneler ana olur.
  Evlat olmanın tartımından anaya bakarsak. Anlarımızın kapısını daim açık tutmalıyız hem gönülde, hem de gerçek yaşamda. Yaşam varken ve akarken analarımızın dizinin dibinde olalım. Nerede olursak olalım bir hatır soralım. Yaşam son bulduğunda yanınızda olduğunuzdan daha fazla arar olursunuz bilinmeli. Anaya söz ederken, bir süzgeçten eleyin ki kalbi kırılmasın. O size gönül koymaz ama vicdanınız sizi zorlar.
 Annelerin bir günü yoktur. Yüreğinde sevgiyi yeşerten her gün anneler günüdür. Anlarımızın günü kutlu olsun. Bir gün anne olunca değil. İnsanlığı taşıdığımız her an anlayalım analarımızı. 
  “Ana başa tac imiş, her derde deva imiş, evlat pir olsa da anaya muhtaç imiş”   

Bu haber 93 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
HA SENDE HA BENDE13 Haziran 2022

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık