ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HİCRET VE FETİH

M. Karamercimek

01 Ocak 2022, 11:35

M. Karamercimek

Sevgili dostlarım, hicret ve fetih, bir biriyle hayat bulan, biri olmazsa diğeri anlaşılamayan, biri Kur'an ı diğeri peygamberi anlatan, iki şehrin hikayesi, eğer Allah rasulü, Medine de doğup büyüse idi, Mekke nın fethi bu kadar kutsal olmayabilir di, Mekke de islam payıdar olsa idi, Medine, bu kadar anlaşılamaz, yada değer alamazdı, hicret ve fetihle, hem Medine, hemde Mekke payıdar olmuştur, yinede Allah (cc) en iyisini bilir, Rabbim en hayırlı ne ise, öyle yapmıştîr. Yani kıyamete kadar müslümanların en kutsal iki şehri olmaya devam edecektir, bu iki şehir madden esaret altında olsalar bile, manen yüreklerimiz de hürdür. Zira Allah rasulü, Kabe nin içinde putlar olduğu halde, Kabe yi tavaf etmiş, Medine ye hicretinden sonrada, Kabey i tavaf etmek için, Mekke ye gelmiştir. Müşrikler kabenin etrafında, putlar için dönerken, Allah rasulü, Allah için tavaf etmiş, Kabe yi yer yüzünün kalbi olarak düşünmüş, içinde put olmaması gerektiğini söylemiştir. Mekke yi kutsal kılan Kabe dir, peygamberin doğup büyüdüğü yer olmasıdır. Eski adı Yesrib olan Medine ise, islamın sağlam temeller üzerine atılmasına vesile olan, medeniyetin beşiği, bir şehirdir, bu yüzden adı Medine dir. Yani, Allah rasulü, ne Medine ye giderken Mekke ye sırtını dönmüş, nede Mekke yi feth ettikten sonra, Medine ye sırtını dönmüştür. Medine ye hicret ederken, Mekke ye dönerek, bekle beni, geleceğim ey Mekke diyerek, Mekke yi yüceltmiş, Mekke feth edildikten sonra ise Medine lilere dönerek,asla hüzünlenmeyin, yese düşmeyin, sizi öldükten sonra bile terketmiyeceğim diyerek, Medine yi Mekke ye kardeş ilan etmiştir. Bütün kainat müslüman olsa, Kabe müslümanların ruhu, Medine ise  kalbi olmuş, olmaya da devam edecektir. 
Mekkeli müşrikler, müslüman olanlara baskıyı o kadar artırmışlarki,
Dayanılmaz hale gelmiş, bunun üzerine Medineli müslümanlar, Mekkeli müslümanlara sahip çıkma sözü vermiş, Allah rasulünü de Akabe anlaşmasında Medineye davet etmişlerdi, peygamber efendimiz, hz Ebubekiri yanına alarak Medine ye hicret etti, Medineliler, Peygamberlerini ve Mekke den Medine ye hicret eden bütün müslümanları, kendilerine kardeş ilan edip, onları korumaya, kollamaya, aç açık bırakmamaya, varlıkta da, darlıkta da beraber olacaklarına, neleri varsa bölüşüp, siz artık Medine li oldunuz, sözünü yemin ederek, müslümanları kucaklayıp, Dünya da eşi benzeri olmayan, Muhacir, Ensar kaynaşmasını gerçekleştirmişlerdir. 
Yesrib bu yüzden insanlığın zirvesi anlamına gelen, medeniyetin beşiği olmuştur. Bu birlik ve samimiyet Medine li leri güçlü kılmış, ilimde, irfanda, dürüstlükte, insanlıkta, ahlakta, zirve yapıp, medeniyet şehri olmuştur, Allah cc da Medine lilere, rahmetini bol bol ihsan etmiş, bu guzide topluluğa, Mekke nin fethini nasip ettiği gibi, kainatın efendisi, Allah cc habibi, medeniyetin kurucusu, biricik peygamberimizide, Medineli lere hediye etmiştir. Mekke nin fethini anlamak için, Medineli gibi düşünmek ise, medeniyete adım atmak anlamına gelir. 
Bu medeni topluluk, başlarında medeniyetin kurucusu, sevgili peygamberlerini alarak,ramazan ayında Mekke yi kuşatmıştır, ramazan ayı kan dökmesi haram aylardan biridir, efendimizin de niyeti zaten kan dökmek değildir, Mekkeyi cahillerden kurtarmak, zulmu durdurmak, Kabeyi İbrahim peygamber ve oğlu İsmail peygamberin ibadet ettiği hale getirmek için, Mekkeyi fethetmiştir. Mekke lilere karşı gelmeyen hiç kimseye kılıç çekilmeyecek, kan dökülmeyecek sözü veren Allah rasulü, sözünü tutmuş, barış ilan etmiş, zalimleri bile affetmiş, Mekkeyi terk edenlere bir şey yapmamış, katilleri bağışlamış, herkese merhametle yaklaşmış, adaleti, insanlığı, saygıyı sevgiyi Mekkeye taşımış, bunu gören Mekkeliler, kısa sürede müslüman olmuşlardır, hatta Mekkeyi terk edenler, geri gelip müslüman olmuşlardır. Ebu cehilin oğlu İkrime gibi. 
Mekkenin fethinden sonra,islam kısa sürede arap yarım adasına, Afrikaya, Asyaya, Avrupaya kadar yayılmış, bu medeniyetten başka topluluklarda şereflenmiştir. Bunların en büyük olanları, Selçuklular ve Osmanlılardır, medeniyet ruhunu kavrayan, devletler islama hizmet ederek, insanlığı yüceltmiş, kaybettiği zaman ise yok olup gitmişlerdir. Selçuklu ve bilhassa Osmanlıların uzun yaşaması islam medeniyetini hayatlarına, katmaları ilim şehirleri inşa etmeleri, insana insan muamelesi yapmalarından ibarettir. Bu gün artık, her şey geride kalmış, dersler alınmış, ne yapmamıza karar verme günüdür. Ya islam medeniyetinden beslenip uzun yaşayacağız, yada ömrü kısa olan devletcikler kurmaya devam edeceğiz. Değerli dostlarım, artık elimizde Türkiye cumhuriyeti adı altında bir devletimiz var, halkının tamamına yakını müslüman olan bu devlet bizim için bir nimettir, henüz kurulalı yüz yıl olmuştur, devletlerde yüz yıl kısa bir ömür demektir, devletimizin milletimizin, payıdar olmasını arzu ediyor isek, birliğimize, beraberliğimize, saygılı olup güçlü bir medeniyeti inşa edebilirsek, bin yıllık plan yapabiliriz, bu yüzden okuyan, düşünen, üreten, insanlığa hayat sunan, nesilleri nasıl yetiştireceğimizi konuşup, müzakere edersek, geleceğe ancak ışık tutabiliriz, insanı madde gören insan ancak yaşı kadar yaşayabilir, insanı hem madde, hem mana olarak gören insan ise, kıyamete kadar Dünyada kıyametten sonrada, ukbada yaşamaya devam edecektir. Medeniyeti ancak bu düşünceye inananlar kurabilir, yalnız inanmak yetmez ömür boyu mücadelede gerekir, yoksa medeniyet ölür. Bu duygu ve düşünceler içinde, hicret ve fetihi, muhacir ve ensarı, Mekke ve Medineyi, Şam ve Kahireyi, Semerkant ve Buharayı, Konya ve Bursayı, en çokta İstanbulu, yeniden okumalı yeniden düşünmeli, Ocak ayında fethedilen Mekkeyi yeniden fethetmelisiniz, tabi niyetiniz üstünü küllediğimiz medeniyetimizi,  yeniden açığa çıkartmaksa, bizi bilemem ama, bir gün mutlaka üstü küllenen islam medeniyeti, küllerinden yeniden doğacak ve Dünyayı karanlık çağdan aydınlığa çıkaracaktır, hayal bile olsa bu büyük hayalle yaşamak Rabbe açılan tek kapı olduğundan, hiç şüphem yoktur.

Bu haber 155 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ANAM.08 Mayıs 2022

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık