Diyanet-Sen Yalova İl Başkanı Şuayip AKGÜN'den Üç Aylar Mesajı


Açıklama: Müslümanlar olarak dini hayatımızda büyük yeri olan maneviyat iklimi üç aylara girmenin sevinç ve mutluluğu içerisindeyiz. Üç ayların feyiz ve bereketi içindeki kandillerle daha da taçlanmaktadır.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2021
Geçerli Tarih: 21 Nisan 2021, 14:01
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/9425-guncel-diyanet-sen-yalova-il-baskani-suayip-akgun39den-uc.html


Hoş Geldin Bereket Mevsimi Üç Aylar:
Üç Aylar, Kamerî Takvime göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, mânevî huzur ve sükunun kalplere doğduğu, ilâhî rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, mü'minlerin ruhlarını mânevî bir hava kaplar, bu mübârek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah'ın rahmeti, bu gecelerde mü'minler üzerine yağmur gibi yağar.

Recep ayı geldiğinde Peygamber Efendimiz (S.A.V) bol bol, Allah'ım Receb ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” diye dua etmiştir.

Üç aylardan ilki olan Recep ayının mânevî değerine Kur'an-ı Kerim'de ve Hz. Peygamber'in hadis-i şeriflerinde işaret buyurulmuştur. Tevbe Sûresi'nin 36. âyetinde şöyle buyurulmaktadır:

"Şüphesiz Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında, Allah katında ayların sayısı onikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah'ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin..."  

Üç aylar manevî ticaret bakımından çok bereketli, kazançlı ve sevaplı bir mevsimdir. Bu mevsimde yapacağımız mânevi" çalışmalar, iç âlemimizde bambaşka ufuklar açar. Ancak, bu aylarda kazanılan ruh disiplinini daha sonra da devam ettirmek gerekir. Çünkü bir sonraki üç aylara erişebileceğimiz hususunda elimizde bir senet yoktur

İdrak etmekte olduğumuz bu mübarek günlerin ve gecelerin bizlere sunduğu rahmet, feyiz ve bereketi fırsat bilerek Rabbimizin kapısını çalmalı, günahlarımızdan af ve mağfiret dilemeliyiz.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Corona salgını nedeni ile hassas bir süreç geçiriyoruz ve hepimiz bu sürecin gerektirdiği tedbirlere uygun davranmalıyız.

Gelin tüm dünyayı saran ve ülkemizi saran Korona belasından kurtulmak için bu kutlu zamanları fırsata çevirelim. Bu salgından ülkemizin, Muhammed Ümmetinin ve tüm insanlığın kurtulması için dua edelim. Rabbimize el açıp kurtuluşumuz için Ümmeti Muhammed’in selameti için yalvaralım.

Evlerde kaldığımız bu günlerde sabır ve irade ile evlerimizi mescitlere çevirelim. Ailemizle birlikte namazlarımızı kılmaya özen gösterelim. Karamsarlık, korku ve endişeye kapılmadan, umudumuzu ve direncimizi kaybetmeden içten ve samimi duygularla tüm insanlığın bu müsibetten bir an önce kurtulması için dua edelim. 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin, aziz milletimizin Üç aylarını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederiz.
Diyanet -Sen Yalova İl Başkanı Şuayip AKGÜN