Karne Bir Hesaplaşma Aracı Olmasın


Açıklama: Yaklaşık 18 milyon öğrenci bugün karne alıyor. Uzman Klinik Psikolog Eslem Hoşgör, gelebilecek başarısız karnelere verilecek tepkilerle ile ilgili ailelere uyarılarda bulundu.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2020
Geçerli Tarih: 04 Haziran 2020, 02:40
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/8480-guncel-karne-bir-hesaplasma-araci-olmasin.html


Psikolog Eslem Hoşgör, ‘’Karne çocuğun dönem boyunca göstermiş olduğu başarının ve sorumluluk bilincinin bir göstergesidir. Notları yüksek çocuklar için karne bir tatil müjdeleyicisi iken, notları düşük çocuklar için endişe ve korku kaynağı haline gelebiliyor. Çünkü birçok çocuk, anne ve babasının hoşnut olmayacağı bir karneyi eve getirdiğinde sert bir hesaplaşmaya maruz kalacağının farkına varıyor.

Bu karne gösterme ritüeli ve hesaplaşma sürecindeki ebeveyn yaklaşımları tümüyle olumsuzluklara odaklıysa yıkıcı sonuçlar kaçınılmaz oluyor. Öte yandan elbette bir ebeveyn emek verdiği çocuğunun başarılı olmasını isteyecektir. Ancak yalnızca “başarı” ve “ebeveyn isteğiyle sınırlı öğrenci profili” anlayışı başarılı bir çocuk değil, kaygılı ve mutsuz bir çocuk meydana getirir. 

Çocuğun eğitimine dair çok fazla çaba sarf edilmiş olsa dahi ebeveynler, karnenin kendilerine değil, çocuğa ait olduğunu kabul etmeliler. Karne başarılı ya da başarısız olsun, çocuğa aittir. Başarılı karneleri içselleştirerek kendilerine atfeden ebeveynler övünerek başarıya ortak olurlar. Ancak başarısızlık durumunda tümüyle çocuk suçlanır. Oysa ki karnenin dönem boyunca çocuğun göstermiş olduğu sorumluluk bilincinin yansıması olduğu bilinmelidir. Çocuğa ders çalışma düzeni ve sorumluluk bilinci kazanması yönünde destek sağlanmalıdır. Böylece karne bir hesaplaşma aracı olmaktan çıkarılarak telafi edici bir işlev kazanır.’ dedi. 

Peki her dönem gerçekleşen karneye bakma ritüelini korku kaynağı olmaktan çıkarıp nasıl işlevsel hale getirebiliriz?

1.Öncelikle çocuğun yüksek notlarına değinin ve tebrik edin.

2.Düşük notların neden düşük olduğuna dair konuşun. Bu konuşma suçlayıcı ifadeleri değil, aksine çalışmaya ve düzeltmeye teşvik edici ifadeleri içersin. “Yeterli çalıştığın takdirde başarılı olacağına inanıyorum” gibi.

3.Çocuğunuzun getirdiği karnenin bir “Ders başarısı karnesi” olduğunu unutmayın. Düşük notlar, “başarısız kişilik” anlamına gelmez. Çocuğa beceriksiz ve işe yaramaz olduğu inancıyla yaklaşıp onun kalbini kırmak, onu başarıya götürmeyecek yalnızca özgüven kaybına sebep olacaktır.

4.Genel bir başarısızlık söz konusuysa umursamaz davranmak da uygun değildir. Başarısızlığın kaynağı bulunmalı, destek olduğunuzu çocuğa hissettirerek çözümler birlikte düşünülmelidir.

Suçlama ve yargılama yapılmadan ortaya koyulan çözümler yeterli gelmediyse; ders çalışma düzeni, sorumluluk bilinci ve sınav kaygısıyla ilgili uzman yardımı almaktan çekinilmemelidir.

Karnedeki kırıkları, çocuğunuzun kırık kalbi düzeltmez. İşbirliği, destek ve çözümcül yaklaşımlar düzeltir. 
Çocuklarınızla sevgi dolu geçireceğiniz bir tatil dilerim. Mutlu, sağlıklı günler...