HER 14 DAKİKADA BİR KİŞİ İNME NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR


Açıklama: Nöroloji Uzmanı Dr. Lütfi ÖZEL ,29 Ekim Dünya İnme Günü kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.
Kategori: Genel
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2019
Geçerli Tarih: 11 Temmuz 2020, 12:06
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/8307-genel-her-14-dakikada-bir-kisi-inme-nedeniyle-hayatini-k.html


Özel Atakent Hastanesi Nöroloji  Uzmanı  Dr. Lütfi ÖZEL  , Her 14 dakikada bir kişinin hayatını kaybettiğini belirterek ; inmenin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi. Nöroloji  Uzmanı  Dr. Lütfi ÖZEL  ,29 Ekim Dünya İnme Günü kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

         İnme, yaşlı nüfusun giderek arttığı ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalık ve maalesef sıklığı da giderek artıyor. İnme, beyin damarlarının tıkanması veya kanaması sonucu gelişiyor. Ancak hastaların çoğunda “ani tıkanma”dan kaynaklanıyor. Son birkaç yılda ülkemizde, yılda yaklaşık 40 bin kişi inmeden hayatını kaybetti; 100 bin’den fazla tıkanma ve 40 bin’den fazla beyin kanaması tedavi edildi. Bu sayılara göre, her 14 dakika bir kişi inme nedeniyle yaşamını kaybetmiş oluyor. Bunun on katı da beyin damar hastalıklarına bağlı olarak yürüme ve konuşma yetisini kaybettiği için yiyemiyor, içemiyor, mesleğini ve işini yapamıyor, bakıma muhtaç kalıyor.           
  SİGARA BIRAKILMALI !
İnme “önlenebilir bir hastalık”, bunun için öncelikle sayılarımızı bilmeliyiz.Sadece boy ve kilo değil kan basıncımızı, kolesterol ve kan şekerimizi de öğrenmeli ve takip etmeliyiz. Orta yaştan başlayarak düzenli aralıklarla sağlık kuruluşlarına damar sağlığı kontrolü için gitmeliyiz. Bu sadece inmeye karşı değil, kalp hastalıkları başta olmak üzere her türlü damar hastalığına karşı koruyacaktır. Ek olarak, damar sağlığının iyi olması Alzheimer dahil birçok kronik nörolojik hastalığın da yavaşlamasına yardım edecektir. İnme geçirmemek için sağlıklı beslenmeli, kullandığımız yağ ve tuz miktarını azaltmalı, meyve ve sebze miktarını ise artırmalıyız. Kilo almamalı, düzenli egzersiz yapmalı ve kendimizi stresten korumalıyız. Sigara içmemeli ve içirmemeliyiz. Alkolü ise hiç kullanmamalıyız.
İnme tedavi edilebilir bir hastalıktır
İnmeden şüphe edersek hemen 112’yi aramamız gerekir. Ambulans, sizi inmenin tedavi edilebileceği bölgedeki en yakın ve en uygun hastaneye götürecektir. Damar tıkanmasını yapan pıhtının hem damardan verilen ilaçla eritilmesi, hem de anjiyo ile doğrudan girilerek dışarı çıkarılması mümkün olabilir. Fakat damardan verilen tedavi ilk 4,5 saat içinde; anjiyo tedavisi ise ilk 6 saatte başlanırsa “en yüksek fayda” sağlanacaktır.


İnme belirtilerini bilmeliyiz
İnmede etkin tedavi alabilmek için belirtilerin ne olduğunun ve ne yapılması gerektiğinin öğrenilmesi gerekir. Yüzde çarpılma, kol ve bacakta güçsüzlük, konuşmada bozulma, çift görme ve/veya ani bilinç bozukluğu belirtilerinin herhangi biri, birkaçı ya da hepsi gelişirse hemen 112 aranmalıdır.
Sayılan inme belirtileri gelişirse ya da inme şüphesi varsa asla ve asla düzelme beklenmemeli ve hemen harekete geçilmelidir. Yapılacak iş daima 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nin aranmasıdır.