Yalova’nın kitap kurtları yarıştı!


Açıklama: Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ortaokul Koordinatörlüğü düzenlenen ‘Kitap Kurdu’ yarışmasının il finali sınavı, Öğretmen Yusuf Ziya İlkokulu’nda gerçekleştirildi.
Kategori: Eğitim - Bilim - Teknoloji
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2019
Geçerli Tarih: 16 Eylül 2019, 17:15
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/8113-egitim-bilim-teknoloji-yalovanin-kitap-kurtlari-yaristi.html


Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ortaokul Koordinatörlüğü tarafından ‘Türkiye’nin Kitap Kurtları Yarışıyor’ sloganıyla hayata geçirilen ‘Kitap Kurdu’ yarışmasının il finali sınavı gerçekleştirildi. İl Finali, Öğretmen Yusuf Ziya İlkokulu’nda yapıldı. Yarışma kapsamında 5., 6., 7. ve 8. Sınıf öğrencileri toplamda 10 kitap okudular. Okudukları kitap neticesinde de il finali sınavına girerek 100 soruyu yanıtladılar. İl finaline; 380 öğrenci katılım sağladı. 
Ödüller sahiplerini bulacak..
Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye bazında derece giren öğrenciler belirlenecek. Türkiye finalinde öğrenciye verilecek olan ödüller; birinciye- 9 bin TL, ikinciye- 7 bin TL, üçüncüye- 5 bin TL olarak belirlendi.  Ödüller, yarışma sonuçlandıktan sonra 6 ay içerisinde yalova.tugva.org adresi üzerinden duyurulacak,  il derecelerine sürpriz hediyeler eşliğinde törenle verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan her kişiye ‘Katılım Belgesi’ takdim edilecek.
Okudular..
5. ve 6. sınıf öğrencileri sınavda şu kitaplardan sorumlu oldular: Çılgın Kaşifler, Hikayelerle Çocuklara Kırk Hadis, Ben Bu Oyunu Bozarım, Şehitler Tepesi, Masal İstanbul. 
7. ve 8. sınıf öğrencileri sınavda şu kitaplardan sorumlu oldular: Kut’ül Amare, Momo, Zamanlar Arası Geçiş, Sherlock Holmes Matematik Dehasının Hikayesi, Kalbimin Efendisi Peygamberimizin Çocukluğu ve Gençliği. 
‘Kitap geçmişe ışık tutmaktır’..
İl finali sınavı ile ilgili konuşan TÜGVA İl Temsilcisi Muhammed Edib Özyılmaz, “Bizler ilk ayeti ‘Oku’ emri ile başlayan bir ümmetin gençliği, Türkiye’nin gençliği olarak okuma alışkanlığına dikkat çekmek üzere böyle bir yarışma tertip ettik. Kitap bazen bugüne, bazen geçmişe, bazen bir yabancıya bazen de kendimize ışık tutmaktır. Kitap bu bakımdan birçok âleme uzanan fiziki boyutuyla da küçük bir nesnedir. Yarışmamıza katılan kitap kurtlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum, başarılar diliyorum” dedi.