BİVED Başkanı Ergül Dağcı CHP’den Belediye Meclis Üyeliği Aday Adaylığına Başvurdu


Açıklama: Yalova kamuoyunun yakından tanıdığı Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Disiplin Kurulu Üyesi ve Biz De Varız Engelliler Derneği Genel Başkanı Ergül DAĞCI CHP'den belediye meclis üyeliği başvurusunda bulundu.
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2018
Geçerli Tarih: 24 Ağustos 2019, 03:20
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/7974-siyaset-bived-baskani-ergul-dagci-chpden-belediye-meclis-u.html


CHP’de adaylık başvuru süresi geçtiğimiz gün dolarken; aday adaylığı başvurusunda bulunan BİVED Başkanı Ergül DAĞCI, basına yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi: 

"Şimdi neden böyle bir girişimde bulunduğumu merak edenler olacaktır. Bildiğiniz gibi ilimiz coğrafi konumu, rahat dolaşım özelliği, vb özellikleri nedeniyle yoğun engelli nüfusunun yaşadığı ve ülkemizin çeşitli bölgelerinden hatta yurtdışından engelli göçünün yaşandığı bir yerdir. 

Bu kadar yoğun engelli nüfusunun bulunduğu ilimizde yerel yönetim kademelerinde şu ana dek hiçbir engellinin ye almaması ilginç bir tezattır. Biz bunu fark ettik ve engellilerinde siyasette var olabileceğini göstermek için aday adaylığı için başvurduk. Seçim bir demokrasi şöleniyse bu şölene toplumun tüm kesimleri eksiksiz katılmalı diye düşünüyoruz. 

Ayrıca Yalova’nın sorunlarının sadece engellilerle ilgili kısmıyla ilgileniyor da değiliz. 

10 yıldır bu ilde yaşayan bir STK Yöneticisi olarak ilimizin (trafik, toplu ulaşım, rekreasyon alanları eksikliği, kentsel dönüşüm sorunları v.b. gibi)  çağdaş bir kent olmasının önünde engel oluşturan tüm sorunların analizi ve bunların çözüm önerileri elimizde, eğer seçilirsek belediye meclisinde engellilerin kökleşmiş sorunları ile birlikte, bunların da masaya yatırılması ve çözüme kavuşturulması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" şeklinde konuştu. 

Bu sorunların asıl çözümünün Sosyal demokrat belediyecilik anlayışında olduğunu düşündüğü için parti olarak CHP’yi tercih ettiğini söyleyen Ergül DAĞCI, CHP Yalova il Yönetimine ve Merkez İlçe Yönetimine, adaylık konusunda kendisine sıcak yaklaşımı için teşekkür etti.

Ergül DAĞCI kimdir: 30 ocak 1980 İstanbul Bahçelievler’de doğdum. orta halli, 2 çocuklu bir ailenin 2'nci kızı olarak dünyaya geldim. doğum sonrası sarılık nedeniyle beyindeki hareket merkezi hasar görmüş ve spastik engelli olarak yaşamımı sürdürmekteyim. 

1982 yılında Türkiye spastik çocuklar vakfına üye oldum. 

Bu vakıfta okuma yazma konuşma eğitimi, rehabilitasyon tedavi aşamasını geçirmemin yanı sıra çeşitli faaliyetlerde bulundum. 
1989 yılında ailemle birlikte Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine yerleştim. burada da boş durmadım ve 1998 yılında Kocaeli spastik engelliler derneğinin kuruluşuna yardımcı oldum ve faaliyetlerimi bu dernekte sürdürdüm; 2006 yılında dernek yönetimiyle aramdaki fikir ayrılığı nedeniyle bu dernekten ayrılmak zorunda kaldım. 

Kocaeli Karamürsel’de 19 yıl ikamet ettikten sonra 2008’de ailemle birlikte Yalova merkeze yerleştim. Yalova’ya yerleştikten sonra, önce Yeni Yaşam Engelliler derneğinde bir süre faaliyet gösterdikten sonra; Türkiye sakatlar derneği Yalova şubesinde faaliyet göstermeye başladım ve 2011 yılına kadar bu dernek çatısı altında faaliyetlerime devam ettim. TSD Yalova şubesinde bir ara başkan yardımcılığı görevinde de bulunduktan sonra; 4 eylül 2011de bu görevimden ayrıldım.

Yazım alanındaki yeteneklerimden dolayı 2005 2006 yılları arasında Kocaeli spastik engelliler derneği bünyesinde, aylık mozaik idimli dergide köşe yazarı olarak görev aldım ve makalelerim yayımlandı. 
Ayrıca TSD Yalova şubesinin çıkardığı engelsiz dünya adlı dergide 2009 yılında bir süre köşe yazarlığı yaptım. Dr Mustafa yıldızın spastik adlı romanında sağlık danışmanı olarak yer almış olmamla birlikte şu an basım aşamasında olan bir şiir kitabım, 300 şiirim, makalelerim ve çeşitli tiyatro grupları tarafından gösterime konan bir çok senaryolarım vardır.  

Ayrıca 2011 yılından bu yana Yalova Biz De Varız Engelliler Derneği’nin De Genel Başkanıyım ve 2014 yılından bu yana Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Disiplin Kurulu Üyesiyim. 

İlk, orta ve lise öğrenimimi açık öğretim sistemiyle bitirdikten sonra; sırasıyla Atatürk Üniversitesi İlahiyat, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümlerini okudum; halen Cambirge Üniversitesi siyaset biliminde okuyor ve Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kurumsal İletişim bölümünde yüksek lisansımı yapıyorum.