SAKARAYALI SEVİM SULTAN İLE GİZLİ BİR CENNET DÜZCE ŞİİRİ


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 06 Şubat 2016
Geçerli Tarih: 21 Ekim 2021, 14:46
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/yazar/6783-hikmet-okuyar-sakarayali-sevim-sultan-ile-gizli-bir-cennet-duzce.html


06 ŞUBAT BUGÜN BİR YIL DÖNÜMÜNDE YİNE BERABERİZ.. 

SAKARYALI YEŞİL ÇEVRE UZMANI, ŞEBİNGÜLÜ DOSTU, EĞİTİMCİ ŞAİR, ŞİİR YORUMCUSU SEVİM ASLANALP ŞİİRLERİNİ HİZMETLERİNİ ESERLERİNİ ŞÜKRANLA YAAD EDİYORUZ.. 

06. 02. 2016, Hikmet OKUYAR * 2011 yılında 14.cüsü yapılan, '' Özellikleri ve Güzellikleri ile DÜZCE ve İlçeleri '' KONULU; '' Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması '' sonunda; '' Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü '' alan şiirimdir.. Sevim ASLANALP ...... Gizli Bir Cennet Düzce / Sevim ASLANALP 

*Hayallere dalınan gizli bir handır Düzce, Yörenin canlar yakan güzeli bol ilidir Çekiminde kalınan, cennete yandır Düzce Dört mevsim misler kokan bağların al gülüdür. 

*Konuralp’in otağı, bize geçmişten kanıt, Yıllara meydan okur, yeşillerden beş anıt, Bulunan heykel sikke, olur bizlere yanıt, Mazisine bir bakın, ne gizlerle doludur. 

*Karadeniz’e kucak, açmıştır Akçakoca, Ceneviz kalesiyse, birinci sınıf loca, Turizm durağıdır, güzellik tüter baca, Dostun elini sıkan,sevdaların yoludur. 

*Kumsalı geniş, temiz, mavi bayraklı deniz, Heyecan katar rafting, atmasın sakın beniz, Yığılca’da ormanda, açılır gırtlak, geniz, Dağda, ovada seken, sağlık dolu yelidir. 

*Acıların gür sesi, inletti buraları, Ana,baba,çocuklar, bağladı karaları, Yetsin artık çekilen, sarmalı yaraları, Kaynaşlı viran iken , ayaklanan belidir. 

*Çilimli’de her yere, fındık gölgesi vurur, İnsanı çalışkandır, tütünü dizer durur, Hasat zamanlarında, mısır dalında kurur, Günlere emek diken, sabrın sağlam koludur. 

*Manav, göçmen, Kafkas’la Cumayeri rengarenk, Bataklık kuruyunca, son bulmuş sıtmayla cenk, Derenin şırıltısı, ana kucağına denk, Tüm tabuları yıkan, bin bir çiçek dalıdır. 

*Gölyaka’da Efteni, göçmen kuşların yeri, Şifadır kaplıcası, kurulduğundan beri, Sularından içenin, anında gelir feri, Nice gönüle akan, dergahların selidir. 

*Gümüşova’dan geçen, Melen pek nazlı akar, Kestane-gürgen süsler, ıhlamur misler kokar, Buzu, sisi çok olur, birden karşıya çıkar, Mıknatıs gibi çeken, doğanın dert dilidir.

*Aydınpınar’da mutlak, alabalık yemeli, Kestane ballarının,tadına ne demeli, Fındığın lezzetinden, güler insan cemali, Aşa çeşniler eken, maharetli elidir. 

*Gök kuşağına banmış, desenler taşır bize, Gelip de bir görmeli, gerek yok başka söze, Dileğim yarınlarda, inşallah gelmez göze, Sema ya umut çakan, Rabbin şanslı kuludur. 

*12.02.2011 ……...........Sevim ASLANALP 2011 yılında 14.cüsü yapılan Özellikleri ve Güzellikleri ile DÜZCE ve ilçeleri KONULU; '' Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması '' sonunda; '' Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü '' alan şiirimdir.. 

Sevim ASLANALP