BAŞKAN


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2014
Geçerli Tarih: 10 Aralık 2022, 12:54
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/yazar/5607-ahmet-yilmaz-baskan.html


O, koltuğa oturma telâşı sarmışken bedeninizi, seçmen, yani potansiyel size dönecek oy kitlesi, o anlık sizin başınızın tacıdır. Yapamayacağınız sözleri, aslında yapmayacağınız, beceremeyeceğiniz, sözleri verirsiniz… Sonra, bir bakmışınız ki rüzgâr sizden yana esiyor ve o başkanlık koltuğuna oturmuşunuz. Sonra biri sizle konuşur randevu talep eder, buyurun gelin, randevuya gerek yok dersiniz. O, kişi gelir, sizinle 2 saniye görüşmeden, ben sizi kültür müdürümüze havale edeyim dersiniz. O, kişi size, bu işlerin kültür müdürleri ile olamayacağını söyleyince, akşamdan sırtınızdan atamadığınız cinleriniz, başınıza toplanır ve siz mi belediye başkanısınız? Yoksa ben mi? Bırakında bunlara ben karar vereyim diye o kişiyi, sanki hakkınız ve sanki haddiniz varmış gibi azarlarsınız.

 

    Ve o, kişi, size gelmekle yaptığı hatanın aynısını yapar, kültür müdürü ile görüşür. Kültür müdürü o kişinin getirdiği dosya içindeki projeye bakar ve bunların hepsi bizim kararlarımız içinde var. Bir tek dergi çıkartma yok, onu da, bir dernek çıkarsın biz destekleyelim diye bekliyoruz der. Biliyor musun başkan, aslında size, sayın başkan demem gerekirdi ama değil işte, sadece başkan. Bu ülkenin bütün değerleri, iş bilmeyen kişilerin elinde yok olup gitti ve bekleye, bekleye, yok olup bitti. Öyle bir kültür müdürüdür ki bilmez, o derneklerin, aslında bir kumar yuvası olduğunu, sadece kâğıt oyunlarından başka bir amaçlarının olmadığını ve bu sözlerle sizin karşınıza gelir, bunları söyler ve siz mutlu olursunuz, çünkü bilirsiniz ki doğrular sizi ürkütür, doğrular sizi korkutur.

 

    İstisnalar hariç, Türkiye genelinde kültür müdürleri işten anlamayan kişilerdir. Hiç karşınıza çıkıp evet başkanım bu projede sunulanlar çok güzel diye bilir mi? Diyemez, neden biliyor musunuz? O zaman siz çıkıp, müdür, siz ne iş yapıyorsunuz dersinizde, ondan.

 

   Sizin karşınıza bir yazar çıkıp geliyor ve siz onu tanımıyorsunuz, bırakın tanımak bile istemiyorsunuz? Neden sizin kültür ve sanatla bir işiniz olmaz ki. Bir ihale değil ki kültür sanat, bir satın alma değil ki. İlginizi çeksin. Başkan, dolaşın körfezi benim gibi 5 kişi çıkarabilecek misiniz? Merak ediyorum. Hoş çıkarsanız bile beşini de, azarlamak sizin çok zamanınızı alacaktır. Yorulmanız yakışık almaz.

 

   Zamanında aynısını Akçay belediye başkanını da söyleyip yazdım. Zeytinli belediye başkanı, eski başkandan sonra, zaten DSP’den, ben nasıl başkan oldum diye şaşırdığından ona sözüm olmaz, olamaz. Dediler ki Akçay belediye başkanı seni mahkemeye verir diye. Kaderim kötüymüş olmadı. Hadi başkan bari siz bunu yapın da sizinle kanun önünde, adalet önünde, karşılıklı konuşalım. Benim,  Allah’tan başka kimsem yok. Oysa siz öyle misiniz onlarca avukatınız var. Hadi başkan beni üzmeyin bekliyorum olur mu?

 

Ahmet Yılmaz TUNCER