ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

'KURULUŞ' OKUYUCUYLA BULUŞTU

'KURULUŞ' OKUYUCUYLA BULUŞTU

Tarih 17 Temmuz 2010, 15:12 Editör Kahraman Memiş

Osmanlı Tarihine ışık tutan,

'KURULUŞ' OKUYUCUYLA BULUŞTU

 

Osmanlı Tarihine ışık tutan, içerisinde Osmanlı Devleti’nin Yalova’da kuruluşunun da yer aldığı Prof. Dr. Halil İnalcık’ın ‘KURULUŞ – Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak’ adlı kitabı satışa sunuldu.

 

27 Temmuz 2009 yılında Yalova’da yapılan Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Tarihi Uluslararası Sempozyumuyla ülke çapında büyük bir ilgiye kavuşan Osmanlı Devleti’nin kuruluşu çalışmaları sonunda özel bir kitapta bir araya getirildi. Son yıllarda önemli projelerle adından sıkça söz ettiren Hayy Kitap’ın ‘Bize Söylenmeyenler’ serisinden çıkan çalışma ‘KURULUŞ – Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak’ adıyla kitap piyasasındaki yerini aldı.  

Yalova’da kurulan ve Osmanlı Devleti Tarihi üzerine çalışacak Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Enstitüsü’nden yapılan açıklamada; “Kuruluş’un Halil İnalcık Hocamızın yol göstericiliğinde hazırlanan ve modern tarih metodolojisinin gerekleri olan ekonomik, sosyal ve topografik açılardan Osmanlı Devleti’nin kuruluşu dönemini anlatan bu kitapta aynı zamanda yeni bir tarih vizyonuyla hareket edildiği’’ belirtiliyor.

Kuruluş kitabı, üç ana bölümden oluşuyor. Yalova Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Hasan Soygüzel’in kaleme aldığı metodoloji bölümünde Halil İnalcık’ın tarih fikri değerlendirilerek; İnalcık’ın kuruluş tarihi üzerine tezlerinin devletler teorisi açısından nasıl değerlendirilmesi gerektiğinin üzerinde duruluyor. Kitabın ikinci bölümünde ise Halil İnalcık’ın Osmanlı Devleti’nin kuruluşu tartışmaları üzerine değerlendirmelerini ve 1302 tezini içeren bir makale yer alıyor. İnalcık’ın en eski iki öğrencisi olan Özer Ergenç ve Yusuf Oğuzoğlu’nun yazmış oldukları makalelerde ise kuruluşun ekonomik, sosyal ve siyasi dinamikleri okuyucuya anlatılıyor. Kuruluş’un son bölümünde ise Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal’ın Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Tarihi’nin fütürolojisini yazdığı bir makale yer alıyor. Koçal bu çalışmasında Türkiye’nin değişen Dünya dinamikleri içerisindeki durumunu anlattıktan sonra Kuruluş’un Yeni Bir Türkiye için hangi anlam ve imkânları ihtiva ettiği üzerinde duruyor.

Geçtiğimiz haftadan itibaren bütün seçkin kitapçılarda ve bütün kitap satış sitelerinde yerini alan ve bu hafta itibarıyla Yalova’da da satışa sunulan ‘KURULUŞ’, kısacası hem farklı bir bilgi kavrayışını hem de bölgemizden hareketle ülkemizi tarihsel derinliğiyle kavrayabileceğimiz bir bakış açısı sunuyor.

Bu haber 2897 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür - Turizm - Tarih - Sanat - Edebiyat

“Mevlana, sığınılacak bir limandır”

“Mevlana, sığınılacak bir limandır” Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, vuslatının 749’uncu yılında büyük İslam alimi Hz. Mevlana Celaleddin-i Ru...

ÇOCUKLAR CUMARTESİNİ GÜNÜNÜ İPLE ÇEKİYOR

ÇOCUKLAR CUMARTESİNİ GÜNÜNÜ İPLE ÇEKİYOR Yalova Belediyesi, 2022-2023 “Gelenekten Geleceğe İbrahim Müteferrika Kültür Sanat Sezonu” çocuk oyunuyla devam edi...
Yazımın adı DEMİR ADAM17 Kasım 2022

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık