ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Serap Şenocak'tan Dünya Sosyal Hizmetler günü mesajı..

Serap Şenocak'tan Dünya Sosyal Hizmetler günü mesajı..

Tarih 15 Mart 2011, 19:12 Editör Kahraman Memiş

İl Sosyal Hizmetler Müdürü Serap Şenocak, 15 Mart Dünya Sosyal Hizmet günüyle ilgili bir basın açıklaması yaparak; ''Başta İlimiz çalışanları olmak üzere tüm sosyal hizmet camiasının Dünya Sosyal Hizmet Gününü Kutlarım'' ifadelerine yer verdi.

İl Sosyal Hizmetler Müdürü Serap Şenocak, 15 Mart Dünya Sosyal Hizmet günüyle ilgili bir basın açıklaması yaparak; ''Başta İlimiz çalışanları olmak üzere tüm sosyal hizmet camiasının Dünya Sosyal Hizmet Gününü Kutlarım'' ifadelerine yer verdi.

 
 Sosyal hizmet çalışanları, büyük bir özveriyle, pek çok meslek grubunun kaldıramayacağı ağır sorumlulukları, sınırlı olanaklarla, gece, gündüz, tatil, demeden kendi aile ve çocuklarını ihmal ederek, fedakarca hizmet vermektedir diyen Şenocak; açıklamasını şu şekilde sürdürdü:   
                                                                                                                                                        
            “Dünya ülkelerinde özellikle Sanayi Devrimiyle birlikte hızla gündeme gelerek, insan hakları, bireylerin ve toplumun refah seviyesinin yükseltilmesi hedefleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan Sosyal Hizmet alanında çok önceden tedbiri alınmış, meslek olarak benimsenmiş, yetiştirilmiş profesyonel meslek elemanları istihdam edilmiştir.  
           
Ülkemiz açısından daha çok varlıklı kişilerin, oluşturdukları hayır dernekleri aracılığıyla vicdanlarını rahatlatmak amacıyla yoksullara verdikleri sadakalar şeklinde uygulamalar milletimize özgü niteliklerle var olmuş, özellikle uzun savaşlar sonucunda, yanmış yıkılmış bir ülkede binlerce annesiz babasız kalan çocuğa hizmet vermek amacıyla Himayeyi Etfal Cemiyeti gibi vakıflar, dernekler, cemiyetler aracılığıyla sağlanmaya çalışılmıştır. Cumhuriyet Devrimiyle birlikte Çocuk Esirgeme Kurumuna dönüştürülmüştür. Ancak daha sonra sosyal hizmetlerin çocukla sınırlı olmayacağı görülmüş ve ihtiyaca uygun kuruluşlar oluşturulmaya başlanmış, günümüzde ise hizmet yelpazesi oldukça genişlemiştir.
 
Bir ülkenin sosyal devlet olup olmadığının ya da sosyal devlet ilkelerinin ne kadar yaşama geçirildiğinin en temel göstergelerden birisi sosyal hizmetlerdir. Demokrasi, hümanizm, hak, adalet, sosyal sorumluluk, katılım, ruh sağlığı, ulus gibi değerler öne çıkmaktadır.
 
Ülkemizin genç bir nüfusa sahip olması, giderek uzun ömür beklentisinin yükselmesi, göç, işsizlik, eşler arası sorunlar, madde kullanımı ve daha pek çok psikolojik, sosyal, ekonomik sebeplerle sosyal hizmetlere olan ihtiyaç önemli oranda artmaktadır. Her ne kadar korunmaya muhtaç çocuk, yaşlı, özürlülük alanında en çok sosyal hizmetlere ihtiyaç duyulsa da doğumdan ölüme insan yaşamının her evresinde, her sosyoekonomik seviyede sosyal hizmetlere ihtiyaç bulunmaktadır. Adli mekanizmada, Sağlık sektöründe, Eğitimde, Yerel Yönetimlerde, Siyasette, üretimde, kırsal kalkınmada kısaca insanın olduğu her yerde artık sosyal hizmetlerin, meslek elemanlarının almış oldukları eğitimle yöntemleri kullanarak çalışmasının farkı, zamanla ortaya çıkan başarılı sonuçlarla kabul edilmektedir. Yaşı, cinsiyeti, statüsü ne olursa olsun her bireyin ihtiyaç duyduğu / duyacağı hizmetler bulunmakta, “bulunduğu yerden başlanır” ilkesiyle çalışılmaktadır. İnsan onuruna yaraşır yaşama kavuşturmakta, bireyin ve toplumun refah seviyesinin yükseltilmesinde, aynı zamanda ruh sağlığı çalışanları gurubunda olarak ruh sağlığının iyileştirilmesinde, rehberlik, danışmanlık alanlarında son yıllarda aranılan meslek kolu haline gelmiştir. Toplumsal gelişimin sağlanması için ihtiyaçların tespit edilmesi, hedeflerin belirlenmesi, stratejilerin oluşturulması, bu doğrultuda sivil toplum kuruluşlarıyla, kurumlarıyla, katılımcı ruhla örgütlenme sağlanarak, kaynakların en verimli kullanılmasının, kaynaklardan, yasalardan, her kesimin eşit bir şekilde faydalanabilir hale gelmesinin sağlanması hususlarında koordinasyon sağlanma becerileri bulunmaktadır. 
 
Bütün bu hassas ve önemli değerlerin doğru bir şekilde ve zamanında yerine getirilmesi ancak bu alanda profesyonel meslek elemanlarının yetiştirilmesi ve gönül vererek, severek çalışması ile mümkündür. Ülkemizde ilk olarak 1959 yılında araştırma yapmak üzere Sosyal Hizmet Enstitüsü, 1961 yılında da sosyal hizmet eğitimi vermek üzere Sosyal Hizmetler Akademisi kurulmuştur, ilk mezunlarını 1965’de vermiştir. Maalesef diğer meslek grupları gibi tanınamayacak kadar genç bir meslek dalı olmakla birlikte her geçen yıl meslektaşlarımızın sabırlı, özverili, başarılı çalışmalarıyla, bazen sonuçları yıllar sonra da görünse, tanınmaya, hatta şiddetle ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Sosyal hizmetler aynı zamanda bir ülkenin gelecek projeksiyonudur. Nasıl bir ülke nasıl bir toplum sorusuna verilen yanıttır. Bütün bunlar Türkiye’de önümüzdeki süreçte Sosyal Hizmet talebinin hızla artacağı anlamına gelmektedir.”
 

Bu haber 5304 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

BAŞKAN SİLPAGAR’DAN HER SINIFA BİR FUTBOL TOPU

BAŞKAN SİLPAGAR’DAN HER SINIFA BİR FUTBOL TOPU Silpagar, “İlk teneffüs öğrencilere futbol topu“sözünü tuttu

BAŞKAN SOYER, OKUL ÖNCESİ VE 1.SINIFLARA BAŞARI DİLEDİ

BAŞKAN SOYER, OKUL ÖNCESİ VE 1.SINIFLARA BAŞARI DİLEDİ Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, anasınıfı ve 1.sınıfa yeni başlayacak öğrencilerimize yayınladığı mesajla ba...
ZİRVE21 Eylül 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık