ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI Omurilik Yaralanmaları ve Tedavisi Hakkında Bilgiler Verdi

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI Omurilik Yaralanmaları ve Tedavisi Hakkında Bilgiler Verdi

Tarih 08 Temmuz 2020, 22:00 Editör Dursun DEMİR

Özel Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI, çeşitli sebeplerle oluşan ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan “Omurilik Yaralanmaları” nın uygun fizik tedavi ve rehabilitasyon ile başarılı şekilde iyileştirilebildiğini söyleyerek tedavi hakkında bilgi verdi.

OMURİLİK YARALANMALARINDA REHABİLİTASYONUN ÖNEMİ BÜYÜK
“ Ense kökünden başlayarak bel bölgesine kadar uzanan omurilik sinir yolları demetinden oluşur. Önemli görevleri olan sinir yapılarını içerdiğinden omurganın ortasındaki kanaldan aşağı doğru iner ve böylece bir taraftan vücudun hareketlerine göre şekil değiştirirken, diğer taraftan darbelere karşı sinirleri korur. Kemik kanalın içinde korunaklı bir durumda olduğu halde omurilik,  düşme, çarpma, ezilme veya kırık gibi travmalardan zarar görebilir. Omurilikte oluşan hasar bel ve göğüs kısımlarında oluşmuş ise etkisini her iki bacakta kuvvet kaybı ile gösterir. Buna 'Parapleji' adı verilir. Eğer hasar boyun bölgesinde ise 'Tetrapleji' olarak isimlendirilen hem kollarda hem de bacaklarda kuvvet ve hareket kaybı olarak kendini gösteren sorun oluşur. 
Omurilik hasarının erken evresinde, hastaya uygulanacak tedavi multidisipliner ve ekip çalışması ile takip edilir. Hasta ameliyat edilmişse bunu izleyen dönemde, hasta henüz yatağında iken rehabilitasyona başlamak gerekir. Gerekiyorsa hasta ve ailesinin de mutlaka psikolojik destek alması da sağlanmalı.Bası yaralarından korunmak için; hastaya kişisel bakımı yaptırılmalı ve hastanın pozisyonu belirli aralıklarla yeniden pozisyonlanmalı ve gerekiyorsa uygun cihazlar da kullanılmalıdır. Oluşabilecek bası yaraları,tedavinin aksamasına neden olabilir. Hastalığın erken evrelerinde hastanın kol (tetraplejide) ve bacak (tetrapleji ve paraplejide) kasları tamamen gevşek (flask) durumdadır. Bu dönemde yapılan egzersiz, masaj, elektrik stimülasyonu, pozisyonlama tedavinin temelini oluşturur. Spinal şok olarak adlandırılan bu dönemden (0-2 yıl )sonra yavaş yavaş kasların iç gerginliği artmaya başlar, zamanla kaslarda spastisite denilen aşırı kasılmalar da olabilir. Öncelikli hedeflerimizden biri bu dönemde kol gücünü çok hızlı bir şekilde en üst seviyeye çıkartmaktır.Hastanın genel durumu uygun olduğunda oturma (destekli – desteksiz), ayakta durma çalışmalarına da başlamak gerekir. Erken mobilizasyon ile kişinin iyileşme süreci pozitif olarak etkilenmektedir. Bacaklarında tamamen güç kaybı olan hastalarda bu amaçla “paralel bar” içinde “breys” adı verilen destekler yardımıyla ayakta durma ve adım atma çalışmaları gerçekleştirilir. Adım atma çalışmaları ilerledikçe hasta paralel bar dışına çıkartılarak kendisine günlük yaşantısını kolaylaştıracak hareketler ve transfer aktiviteleri öğretilir. Yataktan tekerlekli sandalyeye, sandalyeden tuvalete geçişler, günlük bakım ve temizlik faaliyetleri, giyinme, soyunma gibi aktiviteleri mümkün olduğu kadar hastanın tek başına yapması istenir. Bu çalışmalar sonunda, hasar seviyesine ve ihtiyaca göre düzenlenmiş fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ve  breysler yardımıyla hastalar belirli bir bağımsızlık kazanmış olur ve omurilik hasarına rağmen günlük yaşantılarını yeni bir düzen içinde devam ettirebilirler. Bu noktaya gelinceye kadar dikkat edilmesi gereken en önemli konu, hastanın rehabilitasyonunu engelleyecek yan sorunların (psikolojik ve fiziksel) ortaya çıkmamasıdır.”

Bu haber 10154 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

ÇİFTLİKKÖY ZABITASINDAN EKİP OLARAK KAN BAĞIŞINA DESTEK

ÇİFTLİKKÖY ZABITASINDAN EKİP OLARAK KAN BAĞIŞINA DESTEK Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kan bağışında bulundu.

‘BİRLİKTE YENECEĞİZ’ PROJESİNİN İLK EĞİTİMLERİ ALINDI

‘BİRLİKTE YENECEĞİZ’ PROJESİNİN İLK EĞİTİMLERİ ALINDI Proje sonunda kurumlar arası işbirliği ile kilit noktalarda hizmet veren gruplara ulaşılmış olacak.
AMAÇ EDİN25 Ocak 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık