ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Opr. Dr. Mehtap Kırşavoğlu; bizlerin sizlere tek sorumluluğu; sizin hasta olmanızı önlemekdir

Opr. Dr. Mehtap Kırşavoğlu; bizlerin sizlere tek sorumluluğu; sizin hasta olmanızı önlemekdir

Tarih 10 Haziran 2020, 07:33 Editör Dursun DEMİR

ÖZEL ATAKENT HASTANESİ KADIN HASTALIKLARI UZMANI OPR.DR.MEHTAP KIRŞAVOĞLU HPV VİRÜSÜ VE RAHİM AĞZI KANSERLERİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI.

HPV VİRÜSÜ VE RAHİM AĞZI KANSERLERİ 
Merhaba …
Sizlerle hayat kurtaracak bir kadın sağlığı konusu ile buluşmak istedim. 
Kanserler her insanın korktuğu hastalıklardır. Neyse ki; ilerleyen tıp bilgimiz ve tarama programlarımız ile birlikte birçok kanser çeşidini erken dönemde tespit edebilmekte, hatta hiç kanser olmadan öncü lezyonları yakalayabilmekteyiz. Hekim olarak bizlerin sizlere tek sorumluluğu; sizi hasta olunca iyileştirmek değil,aynı zamanda hasta olmanızı önlemektedir. 

Rahim ağzı kanserleri ülkemizde kadın kanserleri arasında 4. Sırada bulunmaktadır. Ülkemizde rutin kanser tarama  programında bulunmaktadır. Rahim ağzı kanserlerinin %99.9 u HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişir. Kötü kokulu akıntı, düzensiz kanama ya da ilişki sonrası kanama ile kendini göstermektedir. 
HPV(HUMAN PAPİLLOMA VİRÜS) NEDEN ÖNEMLİDİR ?
HPV virüsü kadınlarda kendisini en sık genital siğil olarak göstermektedir. Genital siğillere neden olan HPV tipleri ise Tip-6 ve Tip-11’dir. Rahim ağzı kanserlerinden ise sıklıkla Tip 16 sorumludur. Bununa birlikte 200’den fazla bilinen HPV tipi vardır ve bu tipler yüksek riskli-düşük riskli olarak sınıflandırılmaktadır. Onkojenik dediğimiz kanser riski yüksek olan HPV tiplerinde Tip 16’yı ikinci sırada Tip 51 takip eder. HPV aynı zamanda vajina kanserlerinden %70, vulva kanserlerinden ise %40 oranında sorumludur. 
Peki her HPV enfeksiyonu geçiren kadın rahim ağzı kanseri mi olur ? Tabiki hayır. HPV enfeksiyonlarının %90’ı geçicidir. 6 ay ile 1 yıl içerisinden bağışıklık sisteminin yardımı ile kendiliğinden düzelir. 6 ay ike 1 yıl içerisinde geçmeyen HPV enfeksiyonlarına ise persiste yani ısrarcı HPV enfeksiyonları denmektedir ki bu enfeksiyonlar kanser önce lezyonları olan servikal displazilere neden olabilmektedir. 
RAHİM AĞZI KANSERİ TARAMASI NASIL VE NE ARALIKLARLA YAPILMALIDIR?

Rahim ağzı kanseri taraması HPV DNA testleri ve servikal smear ile yapılır. HPV DNA testi negatif çıkan hastalar için 5 yılda bir tarama yeterlidir. HPV DNA taraması 30 yaşından sonra rutin tarama programındadır. Servikal smear ise cinsel ilişkiye başladıktan üç yıl sonra uygulanmaya başlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki erken tanı ile kanser olgularının büyük ölçüde önüne geçilebilmektedir. Erken teşhis ve erken tedavi ile birçok kadın kanser olmadan HPV enfeksiyonunu atlatabilmektedir. 

HPV AŞISI NEDİR, KİMLERE YAPILIR?
Rahim ağzı kanserlerinin en önemli yanı aşı ile önemli ölçüde önlenebilen bir kanser çeşidi olmasıdır.  Hpv aşıları DNA içermediği için enfeksiyon ve hastalık oluşturmaz. 
 Şu an kullanımda olan iki tip aşı vardır. Bu aşılar ikili ve dörtlü aşı olarak bilinmektedirler. İkili aşı Tip 16-18 içerirken, rahim ağzı kanserlerinin %70’inden sorumlu olan iki tipini içermektedir. Dörtlü aşı ise tip 16 ve 18’ e ek olarak tip 6 ve 11 kapsar, dolayısıyla rahim ağzı kanserleri ile birlikte genital siğillere karşı da koruma sağlar. Dörtlü aşının HPV  enfeksiyonlarında ve genital siğillerde %90 azalma sağladığı görülmüştür.  Son yıllarda ise HPV’ nin 9 tipini içeren daha geniş kapsamlı aşı üretilmekle birlikte  henüz ülkemizde kullanıma girmemiştir.
Aşılar 9-26 yaş arası uygulanabilir. 9-15 yaş arası iki doz yeterli iken, 15 yaş üstü üç doz aşı yapılmalıdır. Aşının daha önce HPV enfeksiyonu geçirmiş kadınlarda da faydalı olduğu gösterilmiştir. 


Sonuç olarak;
Öncelikle HPV aşıları yaygınlaştırılmalı ve daha sık önerilmeli,
30-65 yaş arası kadınlarımız mutlaka tarama testlerini yaptırmalı,
Yıllık jinekolojik muayeneler aksatılmamalı ve semptomlar görmezden gelinmemelidir. Bütün bu tedbirler uygulandığı takdirde rahim ağzı kanserlerinin tamamen önlenmesi mümkündür. 
Sağlıkla kalın….

Bu haber 8844 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

YÜZ VE BAŞ BÖLGESİNDE HİSSEDİLEN AĞRI “NEVRALJİ” OLABİLİR

YÜZ VE BAŞ BÖLGESİNDE HİSSEDİLEN AĞRI “NEVRALJİ” OLABİLİR Özel Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Lütfi ÖZEL, şiddetli ağrı ve spazmlarla seyreden bir hastalık olan “Ne...

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI Omurilik Yaralanmaları ve Tedavisi Hakkında Bilgiler Verdi

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI Omurilik Yaralanmaları ve Tedavisi Hakkında Bilgiler Verdi Özel Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI, çeşitli sebeplerle oluşan ve cid...
Olan Bitenden Haberimiz Yok!...16 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık