ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
MEVZUATA AYKIRI YAPILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

MEVZUATA AYKIRI YAPILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Tarih 01 Kasım 2019, 23:13 Editör Dursun DEMİR

İmar Mevzuatına ve Kıyı Mevzuatına aykırı olarak yapılan ve kaldırılması gündemde olan yapılarla ilgili olarak Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Ömür Bayar, açıklamalarda bulundu.

Bayar, konunun Valilik kanalıyla Belediyeye intikal ettiğini belirterek şunları dile getirdi;

 “Yalova Valiliği’nin Belediyemize göndermiş olduğu yazılarda İlimiz, Merkez İlçesi sahil kesiminde, Gazipaşa Caddesi, Cengiz Koçal Caddesi civarında, şehir içi minibüs terminali, Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu, Safran Deresi ile Marmara Denizinin birleştiği kısımda dere kenarı civarında, İmar Mevzuatına ve Kıyı Mevzuatına aykırı yapılaşma ve işgallerin yoğunlaştığı belirtilmekte olup, belediyemizden mevzuata aykırı olan bahse konu işgallerin ivedilikle sonlandırılması, yapılan iş ve işlemlerden Yalova Valiliği’ne bilgi verilmesi istenmektedir.
Bu süreçte Belediyemiz, gerek minibüs terminali içinde bulunan, gerek ilimiz sahil kesiminde kamusal alanlarda bulunan, gerekse de Safran Deresi kenarında bulunan balıkçı büfelerine ait İmar ve Kıyı Mevzuatına aykırı yapıların ivedilikle kaldırılması, aksi halde mevzuat hükümleri doğrultusunda yasal işlem yapılacağı hususunda tebligat yaparak, süre tanımıştır. Fakat kendilerine verilen süreler içinde yapı sahipleri herhangi bir faaliyette bulunmamıştır. Valiliğin belediyemizden kontrolünü ve düzeltilmesini istediği bölgelerle ilgili çözüm önerileri ve projelerimiz ile birlikte hazırlık içindeyiz. Bu yapıların imara uygun hale getirilerek kentsel tasarıma uygun bir anlayışla düzeltilmesi için tasarım projelerimiz devam ediyor. Çözüm önerilerimizi hazırladık. Çevre Şehircilik İl Müdürümüz ile de konuyu görüştük. İmar planlarına ve kıyı kanununa uygun olarak esnaflarımızın yapılarını modernleştirmek ve kentsel tasarımla planlara uygun yerlere taşımak adına hazırladığımız projeyi yakında Valiliğimize sunacağız. Doğu sahil bandı ve terminal içindeki esnaflarımızla görüşme halindeyiz. Esnaflarımız projelerimizin onaylanması ve uygulanması hususunda bizden haber bekliyorlar.
Fakat ne yazık ki dere ağzındaki balıkçılar için aynı durumu söylememiz söz konusu değil. Safran Deresi ile Marmara Denizi’nin birleştiği kısımda, dere kenarında bulunan balıkçı büfeleriyle ilgili, bu alanların kıyı kenar çizgisi gereğince Milli Emlak Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında kalması nedeniyle Milli Emlak Müdürlüğü ile yapılan yazışmalar neticesinde; Milli Emlak Müdürlüğü’nün Belediyemize yazmış olduğu 27.09.2019 tarihli yazısında, bu alanlarda işgalci olarak bulunan balıkçı büfelerini işleten şahıslar ile idare arasında herhangi bir kira sözleşmesi olmadığı, kişilerin işgal ettikleri alanlar için kullandıkları döneme ilişkin ecrimisil işleminin uygulandığı, bu ecrimisil işleminin, kişilerin haksız kullanımı nedeniyle uygulandığından bu kişilere geleceğe yönelik bir kullanım hakkı vermediği belirtilmektedir. Ayrıca, DSİ’nin de konuya yaklaşımı, dere kenarında sürekli şekilde teknelerin bulundurulması ve yapıların dere kenarına oturtulması dere yatağını daralttığından olası taşkınlarda can ve mal kaybına sebep olabileceği şeklindedir. Dolayısıyla biz de burada tahliye işlemini başlatmak durumunda kaldık. Verilen süre sonunda yapılan tespitlerde İmar Mevzuatına aykırılıkları devam eden yapılarla ilgili 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddeleri gereği idari yaptırım uygulanmasına Belediye Encümenince karar verilmiştir. Mevzuata aykırı yapılaşmaların giderilmesine yönelik ilgililerine tebligatlar yapılmış, aykırılıkları gidermeyen yapı sahiplerine 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. ve 42. maddeleri kapsamında idari yaptırım uygulanmasına karar verilmiş olup, bölgenin mevzuata aykırı yapılaşmalardan arındırılması, kent estetiğine uygun bir görünüme kavuşması adına çalışmalarımız sürecek esnaflarımız bilgilendirilecektir.”

Bu haber 516 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Doğa - Çevre

5 dönümlük ormanlık alanda çıkan yangın söndürüldü

5 dönümlük ormanlık alanda çıkan yangın söndürüldü Altınova Bayraktepe Mesire Alanı’nın arkasındaki 5 dönümlük alanda çıkan orman yangını söndürülerek kontrol altına ...

SU HATLARI KAMERALI SİSTEMLE KONTROL EDİLİYOR

SU HATLARI KAMERALI SİSTEMLE KONTROL EDİLİYOR Yalova Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğüne bağlı ekipler altyapı hatlarının görüntüleme çalışmalarına başladı...
Olan Bitenden Haberimiz Yok!...16 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık