ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
AKGÜN;

AKGÜN; "CAMİLER HİÇ BİR SIYASI GÖRÜŞE ALET EDİLEMEZ."

Tarih 19 Şubat 2019, 17:24 Editör Dursun DEMİR

Diyanet Sen Yalova İl Başkanı Şuayip AKGÜN; Camiler, ilahî varlığa boyun eğişin, huzur, sükûnet ve deruni düşüncenin bir ifadesi ve temsili olarak sulh ve selametin yeryüzündeki mührü, insanların ibadet, tefekkür ve hikmeti beraberce idrak ettiği, bayramlarını da yaslarını da mihrabının gölgesinde karşıladıkları mekânlardır..


Müminlerin manevi güzelliklerle süslenmesinde ve dinamik biçimde toplum hayatına katılımlarında cami, ideal mümin olmanın farklı yönlerini bize sunarak farklı işlevlerle devreye girmektedir. 

Hakkıyla kılınan namazın kötülükleri alıkoyması, cemaatle eda ettiğimiz namazlarımızın kolektif şuurumuzu canlı tutması, Kur’an tilavetinin hem ruhumuzu hem dimağımızı beslemesi, camideki derslerin, vaaz ve nasihatlerin idrakimizde farklı ufuklar ve inşirahlara neden olması, çoğu zaman dikkat etmesek de hep caminin bize kazandırdığı hususlardır.  
Bütün bunların yanında birbirimizden haberdar olmamız, kardeşlerimizin dert ve ıstıraplarıyla hemhâl olmamız, sevinç ve üzüntülerimizi beraberce yaşamamız çoğu defa cami sayesinde olmaktadır. Bu hususlar caminin eğiten, öğreten, duygumuzu diri, dimağımızı dinamik, şuurumuzu aydınlık kılan güzelliklerle bizi çepeçevre kuşatan mekânlardır. Dedi. 

Başkan Akgün; Dünyanın neresinde olursa olsun bir mescidin, etrafındaki hanelere sekine ve esenlik verdiğini, onun sayesinde insanların vahyin bilgi, inanç ve kardeşlik mesajından ilham aldıklarını söyleyebiliriz. 

Böylece bir caminin tek başına varlığı dahi huzurun teminatı olmakta, cami, çevresindeki olası suç ve kötülüklerin dizginlenmesinde olumlu katkılar sağlamaktadır.

Camiler ve mescitler ilim, irfan, ibadet, hikmet, sosyal dayanışma bakımından hayatın tam merkezine yerleştirilmiş, barış ve esenliğin temsili birer yapı olmanın yanında, çevresine bu doğrultuda düşünceleri aktaran, olası ayrılık ve ihtilafları ortadan kaldırma misyonunu üstlenen unsurlardır. Bundan dolayı Allah Resulü “Bir beldenin Allah indinde en sevimli yeri mescitlerdir.” (Müslim, Mesacid, 288.) buyurmaktadır. 

Orada kavga ve ayrışma yoktur. Cami ve Mescitler, ilim taliplerinin, marifet ve ilimle dağarcıklarını doldurduğu, hep beraber kılınan namazlarla kolektif şuurun canlı tutulduğu bir mekândır. Bazen mescit ve cami dünyevi gailelerden sıyrılarak tam bir huşu ile gerçekleşen itikâfın adı, bazen kişinin en yakınını, canını, ciğerparesini son yolculuğuna uğurladığı menzilin adıdır. Bazende çocuklarımızın sünnet merasimlerinin yapıldığı, gençlerimizin düğün ve nikâhlarının yapılmasına şahitlik ettiğimiz sosyal mekanların adıdır. 

Cami ve Mescitler kâh hayatın serencamına salâlarıyla şahadet etmekte, kâh bayramın girizgâhı tekbirlerle bizi kuşatmaktadır. Bu hâliyle cami bir taraftan hayatın dinamizmini, diğer taraftan insanın yeryüzündeki farklı imtihanlarla örülü serüvenini bize hatırlatmaktadır. 
Bu itibarla mescitler asla zarar ve ziyanla ilişkilendirilemez. 

Başkan Akgün açıklamasında; Bütün bu güzelliklerin farkında olmamaya ancak esef edilir. 
“Allah’ın mescitleri içinde Allah’ın isminin anılmasını men eden ve o mescitlerin harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır?” (Bakara, 2/114.) ilahî sorusuna muhatap olmak ağır bir iştir. 

"Türkiye genelinde yapılan ve Diyanet işleri başkanlığının da desteklediği Cami dersleri ve Cami buluşmaları"

"Bu anlamda Yalova ili Kadıköy beldesi sınırları içinde bulunan özden mahallesi Yeşilova Camiinde özellikle gençlere yönelik, ama herkese açık ve hiç kimsenin siyasi düşüncesine, farklı yaşam biçimine bakmaksızın herkesin katılabileceği Sabah namazı buluşması yapılmış, Cami Dernek başkanının sponsorluğunda Caminin alt katında bulunan salonda namaz sonrası kahvaltı programı düzenlenmiştir."

Herkes gibi hem namaza, hem kahvaltıya Yalova  kadıköy beldesi belediye başkanı da katılmıştır.
Cami diğer parti adaylarına da, herkese de açıktır. 
"Cami cematinden bazıları gibi belediye başkanı da proğramı sosyal medyada paylaşmıştır. Mahalle gençlerini camiye çekmek, onlara din, iman ,vatan ve bayrak sevgisini aşılamak için yapılan bu faaliyetleri  sabote etmek, siyasi bir olay gibi göstermeyi asla kabul etmiyoruz. Reddediyoruz"

"Bazıları 28 şubat dönemindeki eski Türkiye'de yapılan algı operasyonlarını özlemiş olabilir, ama biz o dönemler geçti diyoruz." Halkımız bu haberlere artık itibar etmiyor. 

Akgün, Camilerimiz ve biz din görevlileri halkımıza dinimizi öğretmek için cami buluşmaları, kahvaltılar vs proğramları yapmaya devam edeceğiz. Cami buluşmakarımıza siyasetçi, esnaf, işci, memur herkesi davet ediyoruz. Bazı Gazete, sosyal medya ve çevreler tarafından camide siyâset yapılıyor olarak değerlendirilmiş olması iyi niyetle yapılan bu hizmetleri göz ardı etmekte ve bizleri üzmektedir. 
Bu bakış açısı tamamen yalnış, bir kaşık suda fırtına koparmak, art niyet olarak değerlendirilmektedir.

Camilere yönelik haksız ve insaf ölçülerine uymayan saldırı ve davranışlar insanlığın ortak değerlerinde karşılık bulmamakta, inancı, düşüncesi ve yaşantısı farklı olsa da adil ve insaflı insanlar nezdinde böylesi hareketler menfur olaylar olarak değerlendirilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurular.

Bu haber 1311 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

STK

EYUDER İL TEMSİLCİLİĞİNDEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ ZİYARET

EYUDER İL TEMSİLCİLİĞİNDEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ ZİYARET EĞİTİM YÖNETİCİLERİ VE UZMANLARI DERNEĞİ (EYUDER)İL TEMSİLCİLİĞİNDEN YALOVA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ ZİYARET

TÜGVA, Ramazan ayı yardımlarını ulaştırdı

TÜGVA, Ramazan ayı yardımlarını ulaştırdı Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliği üyeleri, Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi ailelere erzak kolisi...
ACİL TASARRUF SEFERBERLİĞİ08 Mayıs 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık