ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Paneli Düzenlendi

Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Paneli Düzenlendi

Tarih 26 Kasım 2018, 17:30 Editör Dursun DEMİR

Yalova Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜKAM), Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında “Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele” başlıklı bir panel düzenledi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen panel, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Yalova Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar ve Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Jülide Güner başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’ın moderatörlüğündeki panele konuşmacı olarak ise Yalova İl Müftüsü Turgut Açari, YÜKAM Müdürü Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Yalova İl Müdürü Faruk Uysal katıldı. 

Açılış konuşmasında kadına şiddeti önleme konusunda bir farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirten Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, “Şiddet, güçlünün güçsüze karşı üstünlüğünün istismarına dayanan psikolojik bir hastalıktır. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın sorunu olan şiddet konusu, insanileşme ve insani değerleri özümseme bakımından geride kalmış kişilerin kendilerini ispat etmek üzere ortaya koyulan bir vahşettir. Bu konu, kadınların değil, erkeklerin sorunudur. Bu nedenle bizler, erkekleri bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapmalıyız. Fakat her şeye rağmen biz sağlam değerlere sahip bir milletiz. Bu nedenle bu sorunu çözeceğimize inanıyorum” diye konuştu. 

“Kadına Yönelik Şiddet Küresel Bir Problemdir”
Kadına yönelik şiddetin küresel bir problem olduğunu söyleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, sırasıyla konuşmacıları takdim etti. İlk sözü alan Yalova İl Müftüsü Turgut Açari, “İslam’da Kadın” konusunu değerlendirdi. İslam dininin kadına birtakım haklar getirdiğini hep ifade etmekteyiz. Peygamberimiz, Veda Hutbesi’ni okurken ‘Ey insanlar, kadınların haklarına riayet ediniz, kadınlarınız size Allah’ın emanetidir. Sizin haklarınız olduğu gibi, kadınlarınızın da sizin üzerinizde haklarınız vardır’ ifadelerini kullanmıştır. Bugün bildiğimiz anlamda kadınlar için yaşama, eğitim, eşitlik, hürriyet ve mülkiyet haklarının tamamı o dönemde getirilmiştir. Ayetlere baktığımızda da yaratılışta, gayede, çalışmada, din hizmetinde, hak ve vazife konularında eşitlik olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yalova İl Müftüsü Turgut Açari’nin konuşmasını tamamlamasının ardından YÜKAM Müdürü Prof. Dr. Elif Yüksel Oktay da “Dünyada ve Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Şiddet kelimesinin etimolojik kökenini anlatarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Oktay, “Şiddet olumsuz çağrışımlar yaptıran bir kelimedir. Bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddet, ekonomik koşullar, eğitimsizlik ve kötü aile koşulları, alkol ve uyuşturucu kullanımı, kitle iletişim araçlarından etkilenmek ve silahlara kolay ulaşabilmek gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı. Kadına yönelik şiddetin türleri ve etkileri hakkında da bilgi veren Oktay, şiddete başvuran kişilerin ortak özelliklerini ise, kıskançlık, eşinin davranışlarını kontrol etme isteği, kendi ihtiyaç ve isteklerinin daha önemli olduğuna inanma, alınganlık, gerçekçi olmayan beklentiler, düşük benlik algısı ve ani duygusal patlamalar olarak sıraladı. Prof. Dr. Oktay son olarak dünyada kadına şiddete ilişkin verilerini de katılımcılarla paylaşarak sözlerini noktaladı. 

Panelin son konuşmasında ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Yalova İl Müdürü Faruk Uysal ise “Kadına Şiddetle Mücadeleye Yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Verdiği Hizmetler” hakkında bilgi verdi.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kuruluş sürecini anlatarak sözlerine başlayan Faruk Uysal, “İl müdürlüğümüz, bünyesinde bulunan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ve Kadın Sığınma Evleri ile faaliyetlerine devam etmektedir. Mağdur kadınlarımız, ilk etapta 6 ay süreyle kadın konuk evinde hizmet almaktadır. Ancak,  mağdur kadınlarımız talep ederse bu süre uzatılmaktadır. Kadın konuk evinde barınma haricinde; harçlık, psikolojik destek, istihdam için İŞKUR’a ve mesleki kurslara yönlendirme, avukatlık ve kreş hizmetleri, sosyal, sanatsal ve spor faaliyetlerine yönlendirilme gibi imkanlar sağlanmaktadır. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezimiz ise 7 gün 24 saat açık olan bir kuruluştur. İlimizde 400 aile, sosyal ve ekonomik destek, 1600 aile ise engelli ve yaşlılara bakım desteği almaktadır. Bu desteklerin birçoğu ise kadınlara sağlanmaktadır” diye konuştu. 

Bu haber 585 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim - Bilim - Teknoloji

Yalova’nın kitap kurtları yarıştı!

Yalova’nın kitap kurtları yarıştı! Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Ortaokul Koordinatörlüğü düzenlenen ‘Kitap Kurdu’ yarışmasının il finali sınavı, Öğre...

Yalova Üniversitesi’nden Canovate Group’a ziyaret

Yalova Üniversitesi’nden Canovate Group’a ziyaret Yalova Üniversitesi Teknoloji ve İnovasyon Topluluğu (YÜTİT) öğrencileri, 15 Mart tarihinde, Canovate Group’u ziyar...
KISA MESAFEDE ÖMÜRLÜK DERS23 Nisan 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık