ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
BAŞKAN SALMAN 2017 YILINI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN SALMAN 2017 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Tarih 28 Aralık 2017, 21:30 Editör Dursun DEMİR

YALOVA BELEDİYE BAŞKANI VEFA SALMAN’IN 2017 YILI DEĞERLENDİRMESİ

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın, 2017 yılı değerlendirmesi ile ilgili basın bültenidir. 
Yalova; sizlerin de bildiği gibi 81 ilden vatandaşımızın yaşadığı, Türkiye’nin en güvenli kenti. 2014 yılında tüm ülkemizin yakından takip ettiği bir seçim süreci sonucunda halkımız her iki seçimde de kentimizin yönetimini bize teslim etti. 
Göreve geldiğimizde, 2013 yılı sonu itibariyle Yalova Merkez nüfusu 124 bin kişiydi. 2014’te 127 bin, 2015’te 132 ve 2016 sonu itibariyle bu rakam 137 bin oldu. Bu yılsonu itibariyle de il genelinde yaklaşık 7 bin kişilik bir artış beklenmekte. Tahminimizce bunun yine 5 binlik dilimi merkezde gerçekleşecek. Kısacası 3,5 yıllık süreçte nüfusumuz yaklaşık 18 bin kişi artmıştır. Nisan 2014’te 46 bin olan 77 plakalı araç sayısı bugün 65 bin rakamına dayanmıştır.
3,5 Yılda 161 Proje Ürettik, 15 Ödül Aldık
Yalova, ortaya konan verilerden de anlaşıldığı üzere her geçen gün daha da büyümekte, dolayısıyla bu büyüme beraberinde hizmet ettiğimiz bölgeyi de genişletmektedir. Hizmet bölgesi ne kadar genişlerse genişlesin bizler ilk gün de söylediğimiz gibi hizmeti kentimizin 13 mahallesine eşit oranda dağıttık. Halkımızla sürekli iç içe olduk. 3,5 yılda ilklere imza attık. Ürettiğimiz projeler sadece ülke içinde değil yurtdışında da örnek alınarak uygulandı. Tüm bu hizmetler çeşitli kuruluşlarca 15 kez ödüle layık görüldü. 3,5 yıllık süreçte rutin belediyecilik çalışmalarının yanı sıra irili ufaklı 161 projeyi hayata geçirdik.    
2017 YILINDA TAMAMLANAN VE DEVAM EDEN PROJELERİMİZ
Yürüyen Köşk, Köşk Kafeteryası ve Doğu Sahil Bandı
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kentimize en büyük mirası olan çevre abidesi Yürüyen Köşk’ü öncelikli olarak ele aldık. Gerekli restore çalışmaları sonrasında peyzaj düzenlemesi ve çevre aydınlatması projelerini uyguladık. Köşk’e yakışmayan kafeterya için yeni bir proje ürettik. Anıtlar kurulundan da onay alarak projeyi hayata geçirdik. Yürüyen Köşk’ü içerisinde barındıran doğu sahil bandımız yıllardır atıl vaziyetteydi. İnsanlarımız bu bölgeden sadece gündüzleri faydalanıyor geceleri bu bölgeler madde ve alkol bağımlılarının mesken tuttuğu alan oluyordu. Yapılan çevre düzenlemesi, bisiklet yolu, aydınlatma, baskılı asfalt gibi çalışmalar sonrasında bu bölge bambaşka bir görünüme kavuştu. Halkımız günün her saati buradan faydalanır hale geldi. Sahil bandı üzerinde ring seferi yapan elektrikli otobüste Yürüyen Köşk’e gitmek isteyen vatandaşlarımıza hizmet vermekte. 
Türkiye’nin En Büyük Cemevini Tamamladık
Yalova Belediyesi olarak 2017 yılı içerisinde önemli çalışmalarımız oldu. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle ağırlığımız sosyal projeler olsa da yatırıma yönelik önemli projeleri de tamamladık. Yer bedeli de içinde olmak üzere 10 milyon lira harcayarak 3 bin 352 metrekare kullanım alanlı Cemevi ve Kültür Merkezi inşaatını tamamladık. Geçtiğimiz günlerde de protokolünü imzalayarak binayı Cem Vakfına devrettik.   
Akıllı ve Çevre Dostu İnkılap Parkı
Kentimize çok farklı amaçla getirilen ama amacı dışına çıkartılarak çürümeye terk edilen İnkılap Vapurunu gerekli izinleri alarak bulunduğu yerden kaldırdık. Yıllardır halkımızın mahrum kaldığı şehrimizin en merkezi bu bölgesine inkılap adını da yaşatarak İnkılap Parkını inşa ettik. Vodafone ile işbirliği yaparak bu parkımıza teknolojiyi entegre ettik. Çevre dostu ve akıllı park haline getirdik. Parkın sulamasından, içerisinde ki çöp kovalarının doluluğuna kadar sistem üzerinden takip yapılabilmekte.
2. Kapalı Pazaryeri
2016 yılı sonuna doğru temelini attığımız kentimizin 2. Kapalı Pazaryeri çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor. 2018 yılının Mart ayı gibi Adnan Menderes Mahallemizde yapımı süren pazaryerimizi hizmete açmış olacağız. Bildiğiniz üzere Merkez Kapalı Pazaryerinde esnafımıza verdiğimiz tüm sözleri yerine getirmiştik. 2. Pazaryeri de hem halkımıza hem esnafımıza sözümüzdü bunu da birkaç ay içerisinde gerçekleştirmiş olacağız.  
Köprülü Kavşak ve Peyzaj Düzenlemeleri
Dörtyolda yapılan köprülü kavşak projesi sonrasında Karayolları ile görüşerek buradaki düzenlemeyi bizim yapmak istediğimizi kendilerine ilettik. Yalova çiçek kenti bir kent. Yalova %60 orman olan bir kent. Bu nedenle Yalova’nın dokusuna yakışan bir proje olmasını istedik. Başarılı bir proje oldu. Buradan geçenlerden tebrik telefonları aldık. Uygulanın detaylarını soran Belediye Başkanlarımız oldu. Kentimize yakışması ve beğeni toplaması tabi ki bizi gururlandırıyor. Yalova’ya gelen misafirlerimiz kentimizin yeşil dokusun ilk andan hissetmeye başlıyorlar. Kent genelinde de yeşilin her tonunun görülmesi adına çalışmalarımız oldu. Tüm caddelerimizde çiçeklendirmelere ve yeşillendirmelere ağırlık verdik. 
GOP Caddesi Hak Ettiği Hizmete Kavuştu
Yıllardır atıl bırakılmış olan kaldırımları dahi olmayan Gaziosmanpaşa Caddemizi baştan aşağıya ele aldık. Eksik altyapı ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra caddenin kaldırımlarını oluşturup, asfaltını yeniledik. Daha sonra cadde üzerinde peyzaj düzenlemeleri yaptık. Yol çizgilerini çizdik. Şehir mobilyaları ile caddeye estetik kattık. Göçmen vatandaşlarımızın yoğunlukta olduğu bu mahallemizde cadde üzerine göçü simgeleyen birde anıt yerleştirdik. 
Kazım Patıl Caddesinin Çehresi Değişti
Yapılaşmanın kent merkezinden kent geneline yayıldığı en önemli noktalardan bir tanesi de Gaziosmanpaşa Mahallemiz. Bu mahallemizin en işlevsel caddelerinden bir tanesi olan Kazım Patıl Caddemizi altyapı ve üstyapı olmak üzere ele aldık. Asfalt ve kaldırım çalışmaları sonrasında peyzaj düzenlemeleri ve çevre düzenlemeleri yaptık. Gayrimenkul danışmalarının deyimiyle yapılan bu çalışma o bölgedeki emlak fiyatlarında yükselişe sebep oldu. Yaptığımız her hizmet halkımızdan anında karşılık buluyor.    
Kadın-Erkek Gasilhanesi – Morgunu Ayırdık
Şehir Mezarlığımız içerisinde bir arada olan gasilhane ve morgu dışarıya taşıyarak yeni bir bina yaptık. Burada yıkama yerlerini ve bekletme yerlerini ayırdık. Kadın ve erkek cenazeleri artık ayrı yerlerde yıkanıyor ve bekletiliyor. Bilindiği üzere göreve gelir gelmez mezarlık hizmetlerinin ücretsiz olarak yapılmasını sağlamıştık. Bunun yanı sıra vatandaşlarımız sadece acısını yaşasın biz tüm ihtiyaçlarını giderelim diye servis hizmetinden, ikrama kadar bir çok hizmeti de vatandaşlarımıza ücretsiz olarak vermeye devam ediyoruz. 
Belediye Tarihinde İlk Kez Personelimiz İçin Sosyal Tesis Açtık
Yalova Belediyesi kentimizin en büyük ailelerinden bir tanesi. Ancak bu zamana kadar personelimize yönelik bir proje üretilmemiş. Diğer belediyelere gittiğimde sosyal tesislerini görüyordum. Kentimizin en güzel yerine personelimiz için tesisimizi planladık. Zamanla daha da oturacak. Belediye tarihinde bu vesileyle bir ilke imza atmış olduk. 
1 Yılda 80 Bin metrekare Parke Yol Yaptık
Daha henüz aday adayı iken halkımıza söz verdim 5 yıllık hizmet süremde yapılmadık yol kalmayacak dedim. Vermiş olduğumuz bu söz doğrultusunda mesai arkadaşlarımla birlikte özverili bir şekilde çalışıyoruz. Sadece 2017 yılında 80 bin metrekare tretuvar ve parke yol yaptık. Buda yaklaşık 10 km’ye tekabül ediyor. Yine 1 yıllık süreçte 27 km stabilize yol yaparken 4 km’de asfalt yol yaptık.
5 Yıllık Hedefe Sadece 15 Bin Metre Kaldı
Yalova’nın altyapısının sorunlu olduğunu ve bu konuda çalışma yapılması gerektiğini göreve geldiğimiz ilk günden beri söylüyorduk. Bu konuda yaptığımız ön çalışma neticesinde kendimize 125 bin metre altyapı yapma hedefi koyduk. Geride kalan 3,5 yıllık süreç sonunda bu hedefimizin 113bin 846 metresini gerçekleştirmiş durumdayız. Hedefe yaklaşık 15 bin metre kaldı. Hedefimizi 2018 yılının ilk çeyreğinde tamamlamış olacağımıza inanıyorum. 
Park Sayımız Her Yıl Artıyor
Yalova’nın betonlaşmasını değil, yeşil bir kent olarak kalmasını istiyor ve bunu her yerde dile getiriyorum. Bu nedenle mahallelerimizde uygun olan alanları park, oturma lanları, spor alanları olarak değerlendiriyoruz. 3,5 yılda mevcut park sayımızı ikiye katladık ve 54 yeni parkı hizmete açtık. 100 bin metrekare yeni yeşil alan üretirken kentimiz genelinde farklı çeşitlerde ağırlığı çınar olmak üzere 6000 adet fidan diktik.
Cengiz Koçal (Yalı) Caddesi Orta Refüj Çalışması
Başta belirttiğim gibi kentimiz her yıl daha da büyüyor. Cengiz Koçal (Yalı) Caddesinde ki araç trafiğine yaya trafiği de karışınca hem bir trafik karmaşası oluyordu hem de yayalarımızın can güvenliği tehlikeye giriyordu. Bu nedenle burada orta refüj düzenleme çalışması yaptık. Çiçek dikim sezonun gelmesiyle birlikte korkuluklara mevsimlik çiçeklerin yerleştirilmesiyle tamamlanmış olacak.  
Trafik Eğitim Alanı Kullanıma Hazır
Geleceğimiz olan çocuklarımızın kaliteli, bilinçli ve eğitimli bireyler olarak yetişmeleri amacıyla 1200 metrekare alanda Trafik Eğitim Alanını inşa ettik. Çocuklarımızın ergonomisine uygun araçlar ile trafik eğitimi alacakları alan için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Resmi açılışını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz ve öğrencilerimiz bu alanda eğitim görecekler.  
Her Mahalleye Çeşme ve Büstler
Geçmişin nostaljisini bugünde de yaşatmak adına her mahallemize uygun alanlara mahalle çeşmeleri yaptık. Mevcut olan hayırseverlerce daha önce yapılmış olan çeşmeleri onardık. Türk tarihine önemli hizmetleri bulunan ve kentimizdeki mahallelere isimlerini veren büyüklerimizin büstlerini yaparak bu mahallelerimizde uygun yerlere koyduk. 
Amatör Spor Kulüpleri Evi Hızla Devam Ediyor
Adnan Menderes Mahallemizde Çocuk Tiyatrosunun arka tarafından yapımı devam eden Amatör Spor Kulüpleri Evi 2018 yılında hizmete girecek. 1600 metrekare kullanım alanı olacak olan bina içerisinde Futbol İl Temsilciliği, Sicil Lisans Bürosu, TÜFAD Yalova Şubesi, Faal Hakemler Derneği, Saha Komiserleri Derneği, Spor Müzesi, Konferans Salonu ve Fitness Salonu yer alması planlanmakta. 
Maaş Ödeyemez Diyorlardı
2017 yılı sonu itibariyle hizmet süremizin 3,5 yıllık kısmını geride bırakmış olacağız. 2014 yılında halkımızın aklını bulandırmak adına yapılan kara propagandalarda bunlar değil hizmet üretmeyi 2 ay sonra belediye çalışanlarının maaşını ödeyemezler diyorlardı. Çok şükür 42 ay oldu tüm personelimizin maaşını tıkır tıkır ödüyoruz. Birikmiş emekli ikramiyeleri vardı onları ödedik. Birikmiş işçi alacakları vardı onları da ödedik. Maaşları ödediğimiz gibi halkımıza hizmette ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile sürdürdüğümüz hizmetlerimiz çok şükür vatandaşlarımızdan da büyük takdir görüyor. 2018 yılı Yalova’mız için daha da hareketli bir yıl olacak. Devam eden projelerimiz hizmete girecek ve tabi ki bu süreçte yeni projelerimiz start alacak. Kısacası Aşk ile bu dünyanın cenneti Yalova’ya örnek projeler sunmaya devam edeceğiz.   
Tüm Hemşehrilerimin Yeni Yılını Kutlarım 
2018 yılının ülkemiz başta olmak üzere, tüm insanlığa kardeşlik, barış ve huzur getirmesini dilerim. 2018’in Sevgi ve saygının hiç eksik olmadığı, birlik ve beraberliğimizin perçinlendiği bir yıl olması temennisiyle tüm hemşehrilerimin yeni yılını kutlarım. Sevgi ve saygılarımla


Bu haber 3950 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yerel Gündem

ENGELSİZ CAFE, KÖŞK KAFE VE EMEKLİLER LOKALİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI

ENGELSİZ CAFE, KÖŞK KAFE VE EMEKLİLER LOKALİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI Yalova Belediyesi bünyesinde hizmet veren, Engelsiz Cafe, Yürüyen Köşk Kafe ve Emekliler Lokali, 1 Haziran Pazartes...

Oral’dan kepenk açan esnafa ziyaret

Oral’dan kepenk açan esnafa ziyaret Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, COVID-19 salgını nedeniyle faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulan ...
ACİL TASARRUF SEFERBERLİĞİ08 Mayıs 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık