fb58da3ec63603432d09a44402a36b62.jpg
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama
“EĞİTİM BOŞLUK KABUL ETMEZ”

“EĞİTİM BOŞLUK KABUL ETMEZ”

Tarih 18 Eylül 2016, 16:36 Editör Dursun DEMİR

Yeni bir eğitim – öğretim yılına başlarken basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, “Eğitim boşluk kabul etmez” uyarısında bulundu.

Mustafa iriş’ten yeni eğitim yılı uyarısı;                                                                                  Yurt genelinde, okul öncesinden üniversiteye yaklaşık 25 milyon dolayında gencimiz ile eğitim kadrolarının yeni bir eğitim yılına başlamanın tatlı bir telaşını ve heyecanını yaşadığına dikkat çeken Mustafa İriş, “Eğitim bir milletin en temel meselesidir. Asla ihmale gelmez. Eğitimi önemsemeyen milletler, bedelini çok ağır öder. Bu ödeme geri kalmışlık, işsizlik, fakirlik, adaletsizlik, kargaşa, husumet, sevgisizlik, anarşi ve terör şeklinde kendini gösterir” şeklinde konuştu.

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlarken bir basın toplantısı yapmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu vesile ile hepinizin geçmiş bayramınızı tebrik ediyorum.  Millet olarak, tüm İslam âlemi olarak barış ve kardeşliğin tesis edildiği, daha hür ve müreffeh bir dünyada nice bayramları idrak etmeyi Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Evet, yurt genelinde okul öncesinden üniversiteye yaklaşık 25 milyon dolayında evladımız, gencimiz, eğitim kadroları yeni bir eğitim yılına başlamanın tatlı bir telaşını ve heyecanını yaşıyor.

 Biz de bu heyecanı paylaşırken bütün öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı ve başarılı bir eğitim - öğretim yılı diliyoruz.

Eğitim bir milletin en temel meselesidir. Asla ihmale gelmez. Eğitimi önemsemeyen milletler, bedelini çok ağır öder. Bu ödeme geri kalmışlık, işsizlik, fakirlik, adaletsizlik, kargaşa, husumet, sevgisizlik, anarşi ve terör şeklinde kendini gösterir.

Peki, eğitimin amacı, gayesi nedir? Nasıl olursa hedefine ulaşabilir?

 Eğitimin merkezinde insan vardır. Nasıl bir insan hedefleniyor? Batılıların insan anlayışı ‘’homo ekonomikus’’ tur. Yani insan kendi menfaatlerini her şeyin üzerinde tutar, hep kendi menfaatlerini önceler.  Bu batılıların insan tipidir.

Böylece Hak anlayışı da çarpık bir şekilde oluşur. Kuvvetliyim, haklıyım. Menfaatim var, haklıyım.  Çoğunluğum, haklıyım. Altta kalanın canı çıksın. İmtiyaz sahibiyim. Üstünüm, haklıyım…

İşte,  batı tipi eğitim ile böyle insan yetişir. Böyle insanların hâkim olduğu dünyada zulüm, kan ve gözyaşı artarak devam eder.  Bundan da saadet dünyası olmaz. Huzur olmaz, barış olmaz.

PEKİ, BİZİM HEDEFİMİZ NASIL BİR İNSAN?

Büyüklerimizin tabiriyle ‘’insan-ı kâmil.’’ Yani her bakımdan olgun, hazımlı, asil, vakur, adam gibi adam.

‘’Veren el, alan elden üstündür’’ ilkesini hayatına düstur edinen insan. Hayâlı, edepli . Atalarımız ne güzel söylemiş; ‘’Edep bir taç imiş nur-u Hüdadan. Giy ol tac-ı emin ol her beladan.’’ Yine Yunus’un dilinden, “Girdim ilim meclisine eyledim kıldım talep; Dediler ilim geride, illa edep illa edep.” Evet, edep tacıyla şereflenmiş, aşırmayı değil, paylaşmayı önceleyen insan. Anne ve babasına bırakın yan bakmayı “öf bile demeyen” insan-ı kâmil. İyi insan.

Komşusu açken, tok uyuyamayan insan, bizim arzuladığımız hedeflediğimiz insan tipi bu!

Peki, bugünkü eğitim sisteminin insan-ı kâmil yetiştirme derdi var mı? Daha doğrusu böyle bir hedefi gerçekleştirebilir mi? Mümkün değil! Neden? Çünkü Eğitimimizi bin yıllık değerlerimize uygun yapamıyoruz. Zira pek çok konuda olduğu gibi eğitimimiz de bağımsız değildir.

Bu bağımsızlık kelimesi üzerinde birkaç cümle ile durmak istiyorum. Lozan anlaşmasında mühim rol oynayan İsmet İnönü, 2 ciltlik hatıratında bağımsızlığımızın nasıl kıskaç içerisinde olduğunu yana yakıla anlatıyor.

1963 yılında Rumların Kıbrıs’ta büyük bir katliama kalkışmaları üzerine zamanın Başbakanı İsmet İnönü’nün konuyu müzakere için Bakanlar Kurulunu ilgili uzmanlarla birlikte toplayıp herkesin fikrini aldıktan sonra yaptığı konuşma yaşananları anlamak bakımından büyük öneme sahiptir.

İSMET İNÖNܒNÜN KONUŞMASI ŞÖYLE;

  ‘’Daha bağımsız ve şahsiyetli dış politika izlenmesini istiyorsunuz. Herkes aynı şeyden bahsediyor. Nasıl yapacağım ben bunu?  Karar vereceğim ve işi teknisyenlerime havale edeceğim. Onlar etraflı çalışma yapacaklar. Teklifler hazırlayacaklar. Yapabilirler mi bunu?  Hepsinin etrafında uzman denen yabancılar dolu!  İğfal etmeye çalışıyorlar! Muvaffak olamazlarsa işi sürüncemede bıraktırmaya çalışıyorlar. O da olmazsa karşı tedbir alıyorlar. Bir görev veriyorum, neticesi bana gelmeden Washington’un haberi oluyor. Sonucu memurumdan önce sefirimden öğreniyorum. Bana şimdiye kadar bunlar tarafından hazırlanmış derdimize deva bir rapor göstermediler. Hepsi yasak savma kabilinden işler. Bu binlerce adam avare kasnak gibi dolaşmıyor elbette, kendileri için önemli marifetleri var!  İstiklal harbinden sonra sulh anlaşmasında esas mücadele bu uzmanlar konusunda oldu. Bütün mücadele idaremize tasallut yüzünden çıktı. Bir tek uzman vermek için büyük tavizler vermeye hazırdılar. Dayattık. Biz onların niçin ısrar ettiklerini biliyorduk. Onlar bizim niçin inatla reddettiğimizi biliyorlardı. İmzayı attınız mı bir bakarsınız ertesi gün gelmişlerdir. Personeli gelmiştir, üsleri gelmiştir, ondan sonra sökebilirsen sök gitmezler! Bu meselenin üzerine vakit geçirmeden eğilmek lazım. Yoksa bağımsız dış politika güdemeyiz. Fakat zannetmeyiniz ki kolay bir iştir. Teşebbüs ettiğimiz zaman başımıza neler geleceğini kestiremem.”

İsmet İnönü’nün bu sözleri emperyalizmin Türkiye’deki olayları ne derece etkilediğini ve bağımsızlığımızın nasıl zedelendiğini açıkça göstermektedir. Sayılamayacak kadar çok belge bu acı gerçeği ortaya koymaktadır.

Ana konumuz eğitimdir, “Milli” eğitimdir. Yukarıda bahsettiğimiz dış politikadaki müdahaleler eğitimde de yaşandı. 1949 yılında Amerikalılar ile “Fullbright Eğitim Komisyonu” diye bir komisyon kuruluyor. Bu komisyon Türk milli eğitiminin müfredatını hazırlayacak, yön verecek. Bu kabul edilebilir bir şey mi? Bu milletin, gençliğinin geleceği Amerikalıların oluşturduğu bir komisyona teslim edilebilir mi?   Ama maalesef 67 yıldır bu komisyon varlığını sürdürüyor. Bu tür bir uygulama ancak sömürge ülkelerinde olabilir. Artık bu Amerikancı eğitim sistemi bir an evvel kaldırılmalı, Milli ve Manevi değerlerimize, özüne, köküne bağlı bir eğitim modeline geçilmelidir.

Zira mevcut eğitim sistemi ha babam suç ve suçlu üretiyor. Bir memlekette 15 yılda hükümlü ve tutuklu sayısı 50 binden 200 bine yükseliyorsa, eğitimde sorun var demektir! Alkol tüketimi 4 kat artıyorsa, fuhuş suçları 3’e katlanıyorsa, eğitim sisteminde sorun var demektir.

Diğer taraftan gençlerimizi kötü davranışlara özendiren televizyon dizileri nesillerimizi ifsat ediyor. Taşıyıcı annelikten, çarpık ilişkilere ve aldatmalara kadar varan olaylar bu milletin ruhuna ve maneviyatına uygun değildir.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığını ve RTÜK’ü göreve çağırıyoruz. Ahlak ve maneviyatımızı bozan müstehcen yayınlara, kötü davranışları özendiren programlara gerekli ikazları yapın, gerekiyorsa yayınları durdurun. Sosyal medyanın da baştan aşağıya bu anlayışa uygun olarak ele alınması acil bir durum arz etmektedir.  

Diğer taraftan mevcut eğitim sistemi bilgi de öğretmiyor. Liselerden eskiye oranla çok daha fazla öğrenci mezun oluyor. Ama başarı gittikçe düşüyor. Yüksek Öğrenime Geçiş sınavında 40 sorudan ortalama doğru sayısı Türkçe 16, Sosyal 10, Matematik 6, Fen 5.  LYS de de (ikinci aşama sınavı) durum bundan çok farklı değil.

Manzara bu. Vasıfsız insan sayısı artıyor. Bu rakamlardan şunu anlıyoruz; Çocuklarımız ana dillerini yeterince bilmiyor. Ayrıca matematik ve fen dersleri yani fizik, kimya, biyolojideki bilgi seviyesi de yeterli değil.  Peki, bu ülke nasıl kalkınacak?

Sizlere eğitim sistemimizle alakalı bazı değerlendirmelerde bulunmaya çalıştım. Şimdi de Saadet Partisi olarak pratik çözüm ve tekliflerimizi 5 ana başlık altında takdim etmeye çalışacağım;

1-      GENEL;

a-      Eğitime yeterli bütçe ayrılmalıdır.

b-     Hazırlanan tüm projelerin ciddi bir alt yapısı olmalı, gerekliliği, yapımıza uygunluğu titizlikle ölçülmelidir. Bu süreçler tamamlanmadan Öğrencilerimiz üzerinde deneme yapılmamalıdır.  Mesela, çağ açıp-çağ kapatacak iddiasındaki ‘’Fatih projesi’’ ne oldu?  Onca para, kaynak, zaman, bilgisayar vs. Hesabını kim verecek?

c-      Diploma güdümlü eğitim en büyük sorunumuzdur. Önemli olan bir öğrencinin bir konuya, bilgiye, beceriye sahip olmasını sağlamaktır.

d-     Karma eğitimden kesinlikle vazgeçilmelidir.

 

2-      ÖĞRETMENLER;

a-      Eğitim fakülteleri yeniden yapılandırılmalı ve güçlendirilmelidir.

b-     Her kademedeki öğretmenliğin kriterleri günün şartlarına ve milli şuura uygun olarak belirlenmelidir.

c-      Öğretmenlik mesleği günden güne aşındırılan itibarına yeniden kavuşturulmalıdır.

d-      Öğretmenlerimizin maaşları meslek vakarına uygun hale getirilmelidir.

 

3-      ÖĞRENCİLER;

a-      Çocuklarımızın, yaşadığımız sosyal çevreden soyutlanmasının önüne geçilmelidir.

b-     Arkadaşları ile sağlıklı ilişkiler kurmayı, güzel geçinmeyi sağlayıcı çalışmalar yapılmalıdır. Zira sıra arkadaşı ile geçinemeyen çocuğumuz Kanada’dan Japonya’dan sanal arkadaşlar ediniyor. İllizyon’da yaşıyor.

c-      Çocukların iyi ve terbiyeli yetişmesinde okul – veli işbirliği güçlendirilmeli.

 

4-      MÜFREDAT;

a-      Milli Eğitimin en kronik sorunu müfredat sorunudur. Çocuklarımızı kendi medeniyet değerlerimizi öğretip, sevdirecek şekilde bilgilendirmeliyiz.  

b-     Müfredatımızda çocuklarımıza öz güvenlerini kazandıracak bir yaklaşım sergilemeliyiz.

c-      Öğretmenlerimizin zihniyetleri de bu müfredatın ruhuna uygun olmalı.

d-     Yükseköğretime devam etmeyecek çocuklarımız iyi bir meslek/sanat sahibi olmaya hazırlanmalıdır.

 

5-      FİZİKSEL KOŞULLAR;

a-      Sınıfların yapısı ile öğrenci sayıları ilmi kriterlere uygun olmalıdır.

b-     Çocukların oyun alanları ve beceri kazanacakları atölyeler olmalıdır.

c-      Her türlü kötülüklerden ve kötülerden koruyucu güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Bu vesile ile tüm öğrencilerimize ve eğitim camiamıza tekrar başarılı bir eğitim yılı diliyorum.

Sizleri de sevgi ve saygıyla selamlıyor, teşriflerinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Bu haber 3761 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EDİRNE

Ramis Çınar Edirne Kitap Fuarı'ndaki İmza Gününde Okurlarla Buluştu

Ramis Çınar Edirne Kitap Fuarı'ndaki İmza Gününde Okurlarla Buluştu Roman Yazarı Ramis Çınar, Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Edirne Kitap Fuarı'na katıldı.

Gazeteci Ferat Gülver, adaylığını projeleriyle açıkladı

Gazeteci Ferat Gülver,  adaylığını projeleriyle açıkladı AK Parti Keşan Belediye Başkanı Aday Adayı, Gazeteci Ferat Gülver, düzenlediği basın toplantısında adaylığını ve pr...
TİTREŞİMİNİZİ YÜKSELTMENİN 12 YOLU20 Eylül 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık