ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Çorlu Gazeteciler Derneği'nden 10 Ocak Kutlaması

Çorlu Gazeteciler Derneği'nden 10 Ocak Kutlaması

Tarih 09 Ocak 2016, 21:32 Editör Dursun DEMİR

Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre; "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günümüz Kutlu Olsun"

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle açıklama yapan Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre;“Halkın doğru, tarafsız ve özgürce haber almaları için büyük bir özveri ile çalışan meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlu olsun” dedi.

 

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nün 1961 yılında gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren ve ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gün olduğunu belirten Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre; “5953 sayılı basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasa, 10 Ocak 1961 tarihli 212 sayılı yasa ile getirilen değişikliklerle basın sektöründe çalışanların özlük haklarında çok önemli kazanımlar sağladı. Bu kazanımlar, dönemin Türkiye Gazeteciler Sendikası ve basın örgütleri tarafından "bayram" olarak kabullenildi.Ne var ki, basın işverenleri yasayı protesto etti ve gazetelerini çıkarmama kararı aldılar. 3 gün süre ile 5 büyük gazete, işverenlerin kararı ile yayınlanmadı.Gazeteciler, okuru gazetesiz bırakmamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası çatısı altında kenetlendiler ve "Basın" adı altında gazete yayınladılar.Gazete yöneticisinden, üretimin her aşamasında görevli emekçiye kadar tüm basın çalışanlarının sendika çatısı altında kenetlenmeleri, gazete sahiplerinin direnişini kırdı. 212 sayılı yasa böylece yürürlüğe girdi ve yaygın uygulama alanı kazandı.Bu tarihten itibaren 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 12 Mart 1971 müdahalesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, bayram olmaktan çıkarıldı ve Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başladı. Ne var ki, özellikle 1990 sonrası dönemde ve basından medyaya dönüşüm sürecinde, sermayenin sektöre girmesiyle bu kazanımlar uygulamada tek tek elden çıktı” dedi.

 

“Gazeteciler Daha İyi Şartlar ve Koşulları Hak Etmektedirler”

 

Gazetecilerin sosyal yaşamlarının iyileştirilmesi gerektiğine de değinen Başkan Levent Silistre; “Bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları içler acısı haldedir. İş güvencesi medya patronlarının insafına terkedilmiştir. Basındaki işsizlik ve düşük ücretle çalışma rekor düzeydedir. Düşük maaş ve düşük ücretle, gecesi gündüzü olmayan gazeteciler, daha iyi şartlar ve koşulları hak etmektedirler. Halkın haber alması için ailesinden, hayatından ve birçok şeyden fedakarlık eden gazeteciler, hak ettikleri hakları ve ücretleri hiçbir iktidar döneminde alamamışlardır. Zor şartlar altında çalışan gazetecilerin haberi okuyucusuna zamanında yetiştirebilmek için verdikleri mücadelenin takdir görmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

“Gazetecilik, Saygın, Zevkli ve Zor Bir Meslektir”

 

Gazeteciliğin saygın, zevkli ve zor bir meslek olduğunu vurgulayan Başkan Silistre; “Sektörümüzde başta özgürlükler olmak üzere çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Meslektaşlarımız Can Dündar ile Erdem Gül’ün yazdıkları yazılar ve yaptıkları haberler sonucu tutuklanmaları, mesleğimizin geleceği açısından karamsar bir tablo çizmektedir. Unutulmamalıdır ki; basın özgürlüğü ve basın özgürlüğünü de kapsayan ifade özgürlüğü, çağımızda demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır.  Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür.

Türkiye genelinde en üst çatı basın meslek örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu`na bağlı Çorlu Gazeteciler Derneği olarak, başta basın özgürlüğü olmak üzere sektörümüzde yaşanan sorunların çözümü için çalışıyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı`nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım” şeklinde konuştu.

Bu haber 2923 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TEKİRDAĞ

Başkan CANDAN; "Meselesi Türkiye Olan Her Kesim Bir Kez Daha Kenetlenmiştir”

Başkan CANDAN; Başkan CANDAN; 'Yapısal Dönüşüm Adımları Paketi' Meselesi Türkiye Olan Her Kesimin Nasıl Kenetlenebileceğin...

MÜSİAD’DAN VALİ ZİYARETİ

MÜSİAD’DAN VALİ ZİYARETİ Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Tekirdağ Şube Başkanı Ahmet Candan ve Yönetim Kurulu, Tekirdağ Va...
Doğruyu Söyleyenler Hiçbir Devirde Sevilmediler08 Aralık 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık