ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

İSLAM’IN OLMADIĞI YERDE GERÇEK ADÂLET OLMAZ!

İSLAM’IN OLMADIĞI YERDE GERÇEK ADÂLET OLMAZ!

Tarih 31 Aralık 2013, 22:41 Editör Dursun DEMİR

Vuslat Dergisi Ocak sayısında, İslam Açısından Sosyal Adâlet ve Dayanışma

konusunu gündeme getiriyor.

Vuslat Dergisi Ocak sayısında, İslam Açısından Sosyal Adâlet ve Dayanışma

konusunu gündeme getiriyor. 

Dergide bütün insanlık için adaletin İslam ile gerçekleşe bileceği üzerinde duruluyor.

 

İslam ve Adâlet

İslâm Dini hayatın bütün alanlarını kuşatan evrensel bir dindir. İslâm Dini bütün insanlık için gelmiştir. İslâm Dini’nin tebliğcisi Hz. Peygamber (s.a.s.)’in, Peygamber olarak gönderildiği zaman Mekke ve çevresinde tam bir adâletsizlik hâkimdi. Güçlünün daima haklı olduğu, mazlumun ise daima haksız olduğu bir sistem mevcuttu!..

İslâm’ın en çok üzerinde durduğu konulardan biri de, hiç şüphesiz adâlet konusudur. Çünkü adâletin olmadığı bir yerde güçlüler, daima mazlumların haklarını gasp etmişlerdir. Günümüz İslâm dünyasında bunun örneklerini görmek mümkündür.

Kur’an ve Adâlet

Adâletin zıttı, haksızlık ve zulümdür. Adâlet, hak edene hakkını vermektir. Kur’ân müslümanlara her zaman adâletle davranmayı emretmiştir:

“Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adâletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi âdil davranmamaya itmesin. Adâletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış)’tır. Allah’a isyandan sakının. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla bilmektedir.” (Maide, 5/8)

Toplumsal Adâlet

Bireysel ve toplumsal olarak, adâlet konusunda duyarlı olmakla birlikte, adâletin yeryüzüne hâkim olması için çok ciddî bir şekilde, zulüm ile mücadele etmemiz gerekmektedir. Bir ülkede, toplumda adâletsizlik varsa, o yerdeki adâletsizliğin giderilmesi için gayret göstermek gerekiyor. Haksızlığı, kim yaparsa yapsın müslüman daima mazlumun haklarını savunmakla mükelleftir. Müslüman mazlumdan yana olur, zalimden yana asla olamaz!

Rabbimiz Allah, Kur’ân’da şöyle buyurmaktadır:

“…Eğer hüküm verirsen, aralarında adâletle hükmet! Allah, âdil olanları sever.” (Maide, 5/42)

Adil Olmak

Müslüman’ın en önemli özelliği âdil olmasıdır. Rasulullah Muhammed (s.a.s.), yaşadığı dönem boyunca toplumda adâleti hâkim kılmak için gayret göstermiş, gerek müslümanlar, gerekse gayr-i müslimler arasındaki muamele ve hükümlerde adâletin en güzel örneklerini vermiş, adâleti, temel hakların ve özgürlüklerin korunması, toplumsal huzurun ve barışın sağlanmasının teminatı olarak görmüştür.

Bir Adaletsizlik Örneği: Abdulkadir Molla’nın Şehid Edilmesi

Bir adaletsizlik örneği, geçtiğimiz ay, Bangladeş zulüm rejimi, Cemaat-i İslâmiye’nin önde gelen şahsiyetlerinden Abdulkadir Molla’yı, kendilerine kulluk etmeleri halinde serbest bırakacaklarını söylemekle gösterdiler.  Dikkat edin! Şirk rejimi, Molla’nın “kendilerine kulluk etmelerini istiyor.” İşte, bütün zulüm rejimlerinin ortak özelliği: İnsanların, Allah’ın kulluğunu bırakıp, kendilerine kulluk yapmalarını dayatmalarıdır.  Bu, zulüm rejiminin teklifine karşı, Abdulkadir Molla, muvahhid bir şekilde “ben, size kulluk yapmam” dedi. Bunun neticesinde zalimler, Abdulkadir Molla’yı idam ederek şehid ettiler.

Dergi Hakkında Detaylı Bilgi İçin: 216 612 78 22 www.vuslatdergisi.com

 

 

 

 

Bu haber 1708 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Genel

GEÇEN YIL 3 BİN 218 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ

GEÇEN YIL 3 BİN 218 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ Yıllara göre yapılan kaza oranları ve kazada yaşamını yitirenlerin sayıları belli olurken, geçtiğimiz yıl Ocak-Kası...

Emekli maaşı kesilenlere SGK'dan müjdeli haber geldi

Emekli maaşı kesilenlere SGK'dan müjdeli haber geldi Sosyal Güvenlik Kurumunca 20 yıldır aldığı maaş, "Hatalı bağlanmış" diye kesilen Mustafa Demirci'nin ve benze d...
Kuruyan sadece bir leb olsaydı, Kader suçlanmazdı.31 Ocak 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık