ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
İbrahim Doğan;

İbrahim Doğan; "Heryere Uçuyoruz"

Tarih 10 Haziran 2013, 20:53 Editör Dursun DEMİR

THY ve Anadolu Jet Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan;
"Çorlu'dan Sadece Ankara`ya Uçmuyoruz, Her Yere Uçuyoruz."

THY ve Anadolu Jet Bölgesel Uçuşlar Başkanı İbrahim Doğan;

“Çorlu’dan Sadece Ankara`ya Uçmuyoruz, Her Yere Uçuyoruz.”

“Çorlu’dan Sadece Ankara`ya Uçak Koymadık, Devamı Olan Bütün Şehirlere Uçak Koyduk”

“Biz Aslında Uçak Bileti Değil Zaman Satıyoruz, Zamanınız Ne Kadar Kıymetliyse Bu Ürün O Kadar Kıymetlidir”

5307P.jpg 

Çorlu Gazeteciler Derneği ve Anadolu Jet işbirliği ile gerçekleştirilen ve 25 gazetecinin Ankara ziyareti gerçekleştirdiği program kapsamında Çorlu`dan Ankara`ya giden gazeteci kafilesini Anadolu Jet Genel Merkezi`nde ağırlayan İbrahim Doğan, Çorlu`dan sadece Ankara`ya değil devamı olan tüm şehirlere uçuş yaptıklarını söyledi.

Sk0WA.jpg 

Ankara Kent Ofis`de yer alan Anadolu Jet binasında düzenlenen toplantıda Çorlu`dan Ankara

`ya giden Çorlu Gazeteciler Derneği üyelerinden oluşan kafileyi konuk eden Anadolu Jet Başkanı İbrahim Doğan: “Onur Bey, programdan bahsetti. Bu zamana kadar Trakya Bölgesi`nde ilişkilerimizi iyi ve yerinde bir şekilde yürüttü. Daha önce geldik Çorlu`ya, Trakya bölgesine de geldik. İnşallah her birimiz için hayırlı olur. Anadolu Jet`e ilk defa böyle bir ziyaret gerçekleşiyor. Anadolu Jet olarak biz neredeyse uçtuğumuz bütün destinasyonlara gittik. Herkesi yerinde ziyaret ettik. Özellikle şehrin kanaat önderlerini ziyaret ettik ama ilk defa bir şehirden böyle toplu bir ziyaretçi ağırlıyoruz. Bunun için mutluyuz, çok teşekkür ediyoruz” dedi.

nkOot.jpg 

Her şeyden önce realist konuşmakta fayda var diyen Doğan: “Biz Çorlu`yu planladığımızda kafamızda çok daha başka hayaller vardı. Günde iki seferle birden başlamak vardı. Bütün illerden servis hizmeti sağlamak vardı. Onur Bey bu konuları takip etti. Bütün illerden Çorlu`ya servis yapalım istedik. Bu ücretsiz olsun ve herkesin erişimini, ulaşımını kolaylaştıralım istedik. Tabii beklentilerle, gerçekleşenler çok fazla örtüşemiyor. Sıkı ve yoğun bir büyüme dönemine girdi havacılık sektörü ve bununla birlikte de hızlı değişen gündem burayı biraz yavaşlattı. En önemli konuda maalesef planladığımız üretimi zamanında gerçekleştiremedik çünkü üretim kaynağını edinemedik. Sıfır bir otomobil bile alsanız bir ay iki ay bazen üç – dört ay beklemeniz gerekebiliyor. Bizde uçak temininde, dünyada çok küçük bir pazar orası zaten istediğimizi elde edemedik. Onun için aslında başlangıçta çok yoğun ve büyük girip belki de bütün Trakya Bölgesini işin içine dahil edip böyle büyük ölçekte startını verecektik, nasip olmadı. Tek noktamız Çorlu değil. Ortak uçuşlarımızla birlikte yaklaşık 36 destinasyon var her yere yetişmek de istiyoruz. Gezmeyi de çok seviyoruz. Van`dan, Elazığ`ından, Kars`tan, Iğdır`dan, Samsun`undan, Batman`ından, Hatay`ından, Ercan uçuşlarımız da var. Böyle her yere gidip gelmek istiyoruz. Tabii ki daha iyi bir başlangıç olabilirdi. Bu vesilelerle de telafi edeceğiz inşallah. Bir de hiçbir kaynak sınırsız değil. Onun da etkisi var tabi. Çok sınırsız kaynaklarımız olsa da onları kanalize ederek, seferber edebilse de bütün Türkiye`yi ayağa kaldırsak ama Anadolu Jet`i anlamak lazım. Bizim ifa ettiğimiz görev içeride çok farklı bir görev. Onun da sarfı nazarlarını arz etmek isterim. Biz karlılık beklentisi ile bir ticari anlayışla Anadolu Jet`i ifa etmiyoruz. Anadolu`daki en ücra köşeleri ulaşılabilir kılmak misyonu ile hareket ediyoruz. Yalın bir maliyet yapısıyla, dolayısıyla bu maliyet yapısının içerisinde bahsi geçen tanıtım bütçeleri de var. Yalın bir maliyet yapısı ile daha geniş halk kitlelerini bu hava ulaşım hizmetinden istifade etmesini sağlıyoruz Anadolu Jet`in ifa ettiği görev bu. Ticari olarak da bakarsak da sektör, diğer sektörlerden çok ayrı, çok başka, çok dışında. Sektörün operasyonel maliyetleri çok yüksek. Hiç konuşmaya gelmeyecek kadar yüksek. Çorlu hattını ilk başlattığımız dönemden bugüne zararını konuşsak herhalde bir uçak daha satın alırdık o kadar zarar etti. Ancak mevzu zararı değil, mevzu bu network içerisinde Anadolu`nun her köşesinden noktayı dahil edip kümülatife bakmak yoksa tek başına Çorlu`yu değerlendirdiğimizde kapatmamız lazım, uçmamamız lazım oraya ama öyle bir bakış açımız yok” diye konuştu.

FJBlT.jpg 

 

İbrahim Doğan “Operasyonel maliyetler yüksek derken, biz bir telekomünikasyon sektörü gibi değiliz ya da bir otomotiv sektörü gibi değiliz. Telekomünikasyonda sabi bir yatırımınız vardır. Kurarsınız baz istasyonlarını onun bir de cüzi bakım gideri vardır, operasyonel gideri vardır. Asıl maliyet onu oraya kurmaktır aslında. Sonrasında fatura kesesiniz gelir devam eder. Bizim sektörümüzde böyle bir şey yok. Hem üretim faktörleri çok pahalı. Bir uçak için çok ciddi maliyet geliyor. Uçak teker kestiği anda çok ciddi bir yakıt gideri var. Geçen bir röportaj vardı onu dinledim. Havacılık sektörü 711 milyar dolar gelir elde ediyor. Bunun 250`si yakıta gidiyor sadece. Yani üçte bir. Havacılık sektöründe sadece yakıtın maliyeti toplam maliyetler içerisinde üçte bir. Yüzde 37 – 38`leri buluyor. Take off olduğumuz anda bir yakıt yakıyoruz, üst geçiş, konma, konaklama, handing, ikram yani yolcu uçağın içine bindiğinde ve uçak uçtuğunda üreyen maliyetler var. Bunların hepsine katlanıyoruz. Şimdi bu açıdan baktığınızda bizim Çorlu – Ankara arasında 250 liraya bilet satmamız lazım. Ama öyle bir şey de mümkün değil. Hem ülkenin içinde bulunduğu durum itibariyle mümkün değil. Malum biz daha havayolunu hayatın ritüelleri arasına sokamadığımız için yine de karayolu daha cazip geliyor insanlara. Mevzu burada rekabette değil. Çünkü burada bir gelişim süreci var. Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz, kimine göre gelişimini tamamlayan bir ülke kimine göre biraz daha yolu var o mesafe tartışılır ama az gelişmiş ülke statüsünden çıktık. Dolayısıyla gelişmiş ülke statüsüne gelmenin en önemli kriterlerinden birisi ulaşımın çok hızlı, pratik ve ülkenin her köşesinin ulaşılabilir olmasından geçiyor. Dolayısıyla Anadolu Jet`in böyle bir bakışı var. İçerideki üretim ve sonrası parametreleri de değerlendirirken hep bunu önde tutuyoruz. Şehirlere gittiğimizde kanaat önderleri ile görüşmelerimizde istediğimiz destekler de hep bu yönde oluyor. Gidip, sıradan sohbetler edip, ticari bir varlığı yürütmek adına, ticari bir bakış açısıyla hareket edemiyoruz maalesef. Öyle yapsak üretimi planlarız, ona göre üretimin alt kırılımlarını detayları ile çalışırız. Odan sonra duyuru aşamasına geçeriz. Ürünü iyileştirmek için o ürünü herkese duyurmak için bilimum tedbirler alırız ama şu an itibariyle yapamıyoruz. Durduğumuz yer itibariyle de yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

3wKTr.jpg 

İbrahim Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Reklamın sonu yok. Buna karşın bir potansiyel var. Biz gidip 10 milyar dolar da harcasak 10 milyon dolar da harcasak orayı reklama da boğsak gelecek olan vatandaş sayısı belli. Dolayısıyla bizim sabırla, hiç pes etmeden yavaş, yavaş ama o açıyı hafif hafif yukarı çıkararak devam etmemiz lazım. Çünkü alışkanlıklar böyle bir şey.”

P6ea.jpg 

Çorlu`da sürekli karşılaştıkları durumu da aktaran Anadolu Jet Başkanı İbrahim Doğan: “İnsanlar şunu söylüyor. Bir tane sefer koyuyorsunuz ben işadamıyım gidip geleceğim. Aynı gün gidip gelmem gerekiyor veya bir gün sabah gidip öbür gün akşam gelmem gerekiyor ki iki günü full kullanayım. Ben bir gün sabah gidiyorum ama akşam gelme fırsatını sunmuyorsunuz dolayısıyla ben atlıyorum arabama Yeşilköy`e gidiyorum. Yeşilköy`den her saat alternatifi ile gidip gelebiliyorum diyorlardı. Artık insan öyle bir alışkanlık haline getiriyor ki bunu algıda seçicilik yapıyor. Çok büyük reklamlar da yapsanız herkesin zihnine aynı mesajı ulaştırma şansınız olmuyor. Bu yavaş yavaş olacak bir şey. Orada reklam yapamıyor değiliz. Yaparız 1 milyon koysak ortaya Trakya`nın altını üstüne getiririz. Ancak bir gelişim eğrisi var. Onu sabırla bekleyeceğiz. Bir de bölge halkının sahip çıkması gerekiyor. Bizim 1 milyar TL gibi bir ciro üretme hedefimiz var. Bunun yüzde 5`ini reklama ayırdığımızı düşünün 50 milyonla biz Türkiye`yi reklama boğarız ama mevzu reklama boğmak değil” dedi.

Pj0vy.jpg 

Çorlu`dan başka ilerler de uçuş düzenlemeyi düşünüyor musunuz sorusu üzerine ise Doğan: “Markaların, iş modellerinin hayatta kalmasının birçok yolu var bunun en belirgin ve en net olanı ayakları en yere sağlam basanı markanın iş modelinin çok doğru set edilmesi, gerek maliyet anlamında set edilmesi, belirli bir maliyet çıtasını astığınız zaman hayatta kalamazsınız zaten. Bu maliyeti tolere edebilecek ölçeği, formülü yakalamak gerekiyor. Anadolu Jet`in hub and spoke mantığı ile iş modeli var. Bir merkezi var o merkeze topluyoruz. Oradan başka uçuşlara dağıtıyoruz. Biz Çorlu`dan Ankara`ya bir sefer koymadık. Çorlu`dan Ankara`ya aynı gün, Batman`a, Mardin`e, Elazığ`a her yere İzmir`e de koyduk. Çorlu`dan İzmir`e doğrudan bir uçuş koyduğumuzu düşünün o uçakta sadece Çorlu`dan İzmir`e gidenleri taşıyabiliriz. Merkezimize geldiğimiz zaman ise Çorlu`dan İzmir`e gideni de Türkiye`nin dört  bir yanına gideni de taşıyabiliriz. Çorlu`dan havalanan uçak Ankara`ya indikten sonra aslında Çorlu`dan devamı olan bütün şehirlere uçak koymuş gibiyiz. Siz uçmayı aklınıza getirdiğiniz an bizim için ürün başlıyor. Gideceğiniz noktaya sağ salim ulaştığınız anda ürün biter. Çorlu`dan Ankara`ya gitmenin kararı verildiği andan itibaren alternatifler başlıyor. İsterseniz arabanıza biner Yeşilköy`e gidersiniz oradan Antalya`ya gidersiniz. İsterseniz Çorlu`dan Ankara`ya, Ankara`dan da Antalya`ya geçersiniz. İsterseniz otobüsle gideresiniz, isterseniz de özel arabanıza biner gidersiniz. Bütün bunların birer maliyeti var. Hem zaman maliyeti var hem de gerçek bir maliyeti maddi maliyeti var. Biz size aslında zaman satıyoruz. Uçak bileti satmıyoruz. Zamanınız ne kadar kıymetliyse bu ürün o kadar kıymetli” diye konuştu.

 

Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre konuşmaların ardından Anadolu Jet Başkanı İbrahim Doğan ve programın düzenlenmesinde emeği bulunan THY ve Anadolu Jet Trakya Pazarlama Şefi Onur Engür`e günün anısına birer teşekkür plaketi takdim etti.

zOf0Z.jpg

Bu haber 4377 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TEKİRDAĞ

Başkan CANDAN; "Meselesi Türkiye Olan Her Kesim Bir Kez Daha Kenetlenmiştir”

Başkan CANDAN; Başkan CANDAN; 'Yapısal Dönüşüm Adımları Paketi' Meselesi Türkiye Olan Her Kesimin Nasıl Kenetlenebileceğin...

MÜSİAD’DAN VALİ ZİYARETİ

MÜSİAD’DAN VALİ ZİYARETİ Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Tekirdağ Şube Başkanı Ahmet Candan ve Yönetim Kurulu, Tekirdağ Va...
Doğruyu Söyleyenler Hiçbir Devirde Sevilmediler08 Aralık 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık