ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

ORMAN İŞÇİSİ KADRO İSTİYOR

ORMAN İŞÇİSİ KADRO İSTİYOR

Tarih 07 Mart 2013, 21:15 Editör Dursun DEMİR

Özorman İş Sendikası Başkanı Ramiz Fidan" Orman Kanunda yer alan 5 ay 29 günlük çalışma sisteminin ortadan kaldırılarak 350'si Balıkesir'de olmak üzere 7 bin 600 geçici işçinin kadroya geçirilmelerini istedi.


Özorman İş Sendikası Başkanı  Ramiz Fidan" Orman Kanunda yer alan  5 ay 29 günlük çalışma sisteminin ortadan kaldırılarak 350'si Balıkesir'de olmak üzere 7 bin 600 geçici işçinin kadroya geçirilmelerini istedi.

 

FN2DZ.jpg 

 

ORMAN İŞÇİSİ KADRO İSTİYOR

 

 

Öz Orman-İş Sendikası Şube Başkanı ve Hak-iş İl Temsilcisi Ramiz Fidan  Ormancılık işkolunda yürütülen işlerin, pancar, tütün ve çay işçiliğinde olduğu gibi kampanya dönemiyle sınırlı varsayıldığını ileri sürerek "Ormancılık faaliyetleri sadece yangınla mücadele değil,  yılın 12 ayında devam eden bir süreci ifade ediyor" diye konuştu.

 

 

Yasada orman yangınlarıyla mücadele faaliyetleri de mevsimlik kampanya işi kabul edilerek, vizeli geçici/mevsimlik işçilerin çalıştırılmasına 6 ay üst sınır konulduğunu ileri süren Öz-Orman- İş Başkanı Ramiz Fidan kadrolu işçilerin emekli olduklarında kadrolarının iptal edildiğini yerine, kadrosuz ve geçici işçilerin alındığını bildirdi. İşçilerin üçte biri yılın yarısında çalıştırılmadığı için ormancılıktaki hizmetlerin aksadığını ileri sürdü. Yasadaki 5 ay 29 günlük sınırın, yangınla mücadele ve ormancılık faaliyetleri yönünden sorunun sadece kısa vadede çözümüne yaradığını söyledi.  6831 Sayılı Orman Kanunu'nda , 1 Haziran ile 31 Ekim arasını orman yangınları yönünden riskli dönem olarak düzenlendiğini ifade etti. güvenlik tedbirlerinin alınmasını yasal zorunluluk olarak öngörüldüğünü işaret etti. Yasadaki sınırlamanın ormancılık faaliyetlerinin bütünü düşünülmeden, sadece yangın mevsimi dikkate alınarak getirildiğine dikkati çekti. Geçici işçiler için daimi kadro olması gerektiğini savunan Sendika Başkanı orman işletmelerinin döner sermaye imkânları, hazineden ilave kaynak talep ettirmeyecek kadar yeterli olduğunu söyledi.

 

 TAv7Z.jpg

 

Sendika Şube Başkanı ve Hak-İş İl Temsilcisi Ramiz Fidan Belediyeler ve özel idarelerdeki sözleşmeli memurların kadro sorunu çözülürken, hükümetimizin biz orman işçilerini de mağdur etmeyeceklerine inandığını dile getirerek yaptığı açıklamada şunları kaydetti "  Yangın sezonunda çalışan işçiler sezon sonunda işten çıkarılınca da işyeri kapanmamakta ama temel ormancılık faaliyetleri devam etmektedir. Yangın mevsimi bittikten sonra, ormanda dikim işleri başlar. Dikim işleri bitince teraslama başlar. Teraslama bitince tüpleme işleri başlar. Tüpleme bitince tohumlama işleri başlar. O da bitince bakım işleri başlar. Sonra yine yangın mevsimi gelir. Diğer taraftan, ormandaki üretim faaliyetleri de devam eder. Ormandaki işler, 12 ay boyunca kesintisiz sürüp gider. Yangın işçilerinin 5 ay 29 gün çalıştıktan sonra yapacakları temel ormancılık faaliyetleri vizesizlik ve 5620 sayılı Kanunun yasaklaması nedeniyle, taşeron firmalardan hizmet satın alınmak, ya da temel ormancılık faaliyetleri taşeronlar aracığıyla yapılmak zorunda kalınıyor. 5620 sayılı yasadaki 5 ay 29 günlük sınırın, yangınla mücadele ve ormancılık faaliyetleri yönünden kaldırılması, sorunun kısa vadede çözülmesini sağlıyor. Neredeyse üçte biri ormanlık alanlardan oluşan ülkemizin ormanlarım korumak üzere orman işletmelerinin, yangına daha etkin müdahale edebilmesi için, mücadele ekiplerinin sayısını artırmasını, kulelerde 2 olan görevli sayısının üçe çıkarılmasını istiyoruz. Bu da daha fazla kadrolu işçiyi gerektiriyor. Orman Teşkilatımızın aldığı etkin tedbirler ve işçilerimizin özverili çalışmasıyla, Ülkemizde olduğu gibi Balıkesir'deki orman yangınlarıyla mücadelede elde edilen başarı göz ardı edilemez. Emekli olan kadrolu işçilerin yerine geçici işçi alınmasından dolayı, bugün kadrosuz işçi sayısı 7 bin 600' ye yükseldiİşçilerin kadro sahibi yapılması ormancılığımıza daha çok  olumlu etkiler yapacak. Belediyeler ve özel idarelerdeki sözleşmeli memurlara kadro vermeye hazırlanan hükümetimizin, ormanlarımıza emek veren işçilerimizin de haklı taleplerinin karşılanacağını umuyoruz."  

 

Bu haber 3911 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BALIKESİR

Yeni Yılda Sındırgı Beyaza Büründü

Yeni Yılda Sındırgı Beyaza Büründü Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 2019 un ilk gününde etkili olan kar yağışı doğal şehre beyaz örtü ile ayrı bir güze...

SINDIRGI’DA REKORLAR DÖNEMİNDE YENİ BİR REKOR

SINDIRGI’DA REKORLAR DÖNEMİNDE YENİ BİR REKOR Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde yol çalışmalarında Cumhuriyet tarihinin en büyük rekoruna imza atıldı.
Kuruyan sadece bir leb olsaydı, Kader suçlanmazdı.31 Ocak 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık