ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

YALOVA MİLLETVEKİLİ COŞKUN GÜNEY KORE'DE

YALOVA MİLLETVEKİLİ COŞKUN GÜNEY KORE'DE

Tarih 22 Ekim 2012, 01:21 Editör Dursun DEMİR

Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu Kâtip Üyesi, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Güney Kore Araştırma ve İnceleme ziyareti sonrasında bir değerlendirmede bulundu.

YALOVA MİLLETVEKİLİ TEMEL COŞKUN GÜNEY KORE’DE ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLARI ARAŞTIRMA KOMİSYONU ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI

Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu Kâtip Üyesi, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Komisyon Başkanı, üyeleri, Yasama Uzman yardımcıları ile birlikte gerçekleştirmiş olduğu Güney Kore Araştırma ve İnceleme ziyareti sonrasında bir değerlendirmede bulundu. 15-22 Ekim tarihleri arasında bir hafta süren Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu çalışmaları bir hafta süresince Almanya, Yeni Zelanda ve Güney Kore ülkelerinde eş zamanlı olarak yoğun bir şekilde gerçekleşti.

 

GÜNEY KORE EĞİTİM, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞINA VE TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİNE ÖZEL ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİLER

 

Güney Kore Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı Ju-Ho Lee ile bir araya gelen heyet Kore eğitim-öğretim sistemi ile ilgili detaylı bilgi aldı. Güney Kore eğitim-öğretim sistemi, yabancı dil ve yetenek geliştirme programları, okulların teknolojik donanımları ile ilgili geniş bilgi edinen Komisyon üyeleri, Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanı ile önemli temaslarda bulundular, Bakanlık yetkilileri ile geniş bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiler.

Türkiye Cumhuriyeti Seul Büyükelçiliğine ziyaret gerçekleştirdiler. Büyükelçi Mustafa Naci Sarıbaş ile görüşen heyet, Güney Kore’de yaşayan Türk vatandaşları ve Büyükelçilik çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Büyükelçilik çalışanları tarafından ilgi ile karşılanan Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu Üyeleri, Büyükelçi Sarıbaş ve çalışanlarla birlikte Türkiye-Güney Kore arasında eğitim ve yaşam standartlarını değerlendiren bir toplantı düzenlediler. Büyükelçiliğin tertip ettiği öğlen yemeğine katılan Komisyon üyeleri Güney Kore’de eğitim öğretim kurumları ziyaretlerine devam ettiler.

İLKÖĞRETİM, LİSE OKULLARINI ENSTİTÜ VE ÜNİVERSİTELERİ ZİYARETETTİLER Eğitim öğretim kurumlarında yerinde incelemeler yapan Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu Üyeleri; Üstün Yetenekli Çocuklara özel sınıfları bulunan Seul Buram İlköğretim Okulu, Seul Bilim Lisesi (Seul Science High School), Kore Bilim ve Teknoloji Araştırma Enstitüsü (KAIST) ve Seul Ulusal Eğitim Üniversitesi Üstün Yetenekli Çocuklar Merkezi (Seoul National University of Education Gifted Children Center) ziyaretleri gerçekleştirdiler.  

Eğitim öğretim uygulamalarını, okul ve derslik yapılarını yerinde inceleyen, öğretmenlerin almış oldukları üstün yetenekli çocukları eğitimi için verilen özel eğitimi ve üstün yetenekli çocuklar için düzenlenen müfredatı değerlendiren Araştırma Komisyonu Kâtip Üyesi Temel Coşkun, “yaptığımız ziyaretler ve incelemelerimizle üstün yetenekli çocuklar için bazı özel uygulamalara sahip olan Güney Kore’de ilkokullarda, liseler, enstitüler ve üniversitelerde etkin ve verimli bir çalışma yaptık. Rektör ve üniversite yönetimiyle, akademisyenler ve araştırmacılarla, okul ve enstitü yönetimi ve öğretmenleri ile geniş yelpazede bir araştırma yapma fırsatı bulduk. Bu konudaki projeleri değerlendirdik, uygulanabilirliğini ve ülkemize uyarlanabilirliğini değerlendirdik. Bu konuda Komisyon Başkanımız ve Komisyonumuzun diğer üyeleri ile birlikte uyumlu bir çalışma gerçekleştirdik” dedi.

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE KURUM ZİYARETLERİ YAPILDI

Bir hafta boyunca yoğun bir şekilde inceleme faaliyetlerinde bulunan Araştırma Komisyonu Üyeleri; Kore Bilim ve Yaratıcılığı Geliştirme Kuruluşu (KOFAC), Özel Yetenekliler Kore Topluluğu (The Korean Society For Gifted) ve Kore Üstün Zekâlı ve Yetenekliler Topluluğu (Korean Society For Gifted and Talented)’nu ziyaret ettiler. Sivil toplum kuruluşları, vakıf ve derneklerin üstün yetenekli çocukların araştırılması ve eğitilmesine sağladığı önemli katkılara dikkat çeken Komisyon Üyeleri, Türkiye’de uygulanabilecek tüm tespit ve eğitim modellerini detayları ile inceledi.

YALOVA MİLLETVEKİLİ TEMEL COŞKUN

KOMİSYONUN GÜNEY KORE GEZİSİNİ DEĞERLENDİRDİ

 

Güney Kore gezisini değerlendiren Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu Kâtip Üyesi Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “Güney Kore çok fazla yer altı kaynaklarına sahip olan bir ülke değil, dolayısıyla insan kaynaklarına önem vererek, insan gücü ve yetenekleri üzerine ciddi manada yatırımlar yapan bir ülke konumunda olduğunu gözlemledik. Kişi başına 25 bin dolar geliri olan bu ülkede en çok insana ve eğitime yatırım yapılmıştır. Eğitime önemli yatırımlar yapılan Güney Kore’de her ziyaret ettiğimiz kurumun ayrı bir önemi, çalışmalarımız için ayrıca bir katkısı, faydası olmuştur.

Güney Kore üstün yetenekli çocukların araştırılması ve istihdamı konusunda önemli bir mesafe kat ettiğini gözlemledik. 2000’li yılların henüz başında yapılan yasal düzenleme ile çalışmalarına başlamış ve başarılı sonuçlar elde etmiş. Dünya çapında üstün yetenekli çocukların tespiti ve istihdamlarına yönelik çalışmaları çok eskiye dayanmamaktadır.

Ülkemizde, 1964 yılında Ankara’da kurulan ilk ‘Fen Lisesi’ eğitimi uygulaması ile üstün yetenekli çocuklara verilen eğitim çalışmaları başlamış, liselerde ‘süper lise’ eğitimleri, ‘bilim ve sanat merkezleri’ okulları ile devam ettirilmiştir. Ülkemizdeki bu çalışmaların küçümsenmeyecek önemli çalışmalar olduğunun Güney Kore ziyaretimizle bir kez daha farkına vardık.  

Tespitlerimiz ve çalışmalarımızı rapor halinde düzenleyecek Başbakanlığa, Milli Eğitim Bakanlığına, T.B.M.M. Başkanlığına bildireceğiz. Bu konu hakkında gerekli yasal düzenlemelerin gerçekleşmesi için Bakanlık, Siyasi Partilerin Grup Yönetimleri ve T.B.M.M. İhtisas Komisyonlarının çalışmaları ile konunun Genel Kurul’da görüşülmesini ve ilgili kanunların yapılmasını teklif edeceğiz.

 

Ziyaretlerimiz sırasında özellikle vurgulamamız gereken önemli bir detayı da ifade etmek istiyorum. Kore halkının bizlere sıcak ilgisi, ecdadın Kore Savaşında Kore halkına verdiği desteğin sıcak yüzlerde ve samimiyetlerinde ifade etmeleri bizim için çok önemli bir detaydı. Türk halkına özel bir ilgi ve sevginin olması, bunu her fırsatta ifade etmeleri, tüm çalışmalarımızda bunu hissetmek ayrıca anlam ifade ediyor. Halkımıza duyulan ilgi ve ayrıca sevgiye rağmen 50 milyon nüfuslu Güney Kore’de 500 civarında Türk vatandaşının yaşaması iki ülke arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel etkileşim adına güçlü bağlar kurulamamasının temel nedeni olduğunu düşünüyorum. Yapmış olduğumuz önemli temaslarla bu konuyu Güney Kore’de gündeme getirdik, Türkiye’de de bu konunun gündeme gelmesi için ilgililerle gerekli görüşmeleri görüşeceğiz. Önümüzdeki yıllarda bu konuda da önemli çalışmalar olacaktır. Kore ile özellikle de eğitim alanında karşılıklı ilişkiler güç kazanacaktır. Temaslarda bulunduğumuz üst düzey bürokratları da ülkemize davet ettik, iki ülke arasında eğitim etkileşiminin sağlanması adına önemli adımlar atılacaktır.

Güney Kore’nin ekonomik yapısı ve gelişimi, Türkiye ile etkileşimi adına fikir alış verişinde bulunduğumuz görüşmelerimizde Türkiye-Güney Kore ithalat-ihracat hacminin düşük seviyelerde seyretmesini de gündeme getirdik. Bunun geliştirilmesi için karşılıklı işbirliği ve özen gerektiğini vurguladık. Türkiye-Güney Kore ilişkilerinin hızla gelişiyor. Bundan Güney Kore halkı çok memnun, ülkemizin geçmişte de Kore halkının yanında olduğunu, bugün de yanında olacağını ifade ettik. Kore halkından kucak dolusu selamlar getirdik.

 

Gittiğimiz ziyaret ettiğimiz yerlerde ülkemizdeki eğitim çalışmalarını anlattık, eğitim-öğretim uygulamalarımızdan bahsettik. Koreliler, Türkiye’deki eğitim çalışmalarından çok etkilendi.

Komisyon Başkanımız İstanbul Milletvekili Halide İncekara ve Komisyon Üyesi Milletvekillerinin özverili ve özenli çalışmaları, hassasiyetle ve tam sorumluluk anlayışı ile konuyu ele alması sonucunda başarılı bir gezi programı gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Diğer Komisyon Üyesi Milletvekillerimiz aynı tarihte eş zamanlı olarak Almanya ve Yeni Zelanda ziyaretleri gerçekleştirdi. Bize destek veren Seul Büyükelçimiz Mustafa Naci Sarıbaş’a ve Büyükelçilik yetkililerine, Kore’de bizleri ağırlayan misafirperverlikleriyle memnun bırakan kurum ve kuruluşların yetkilileri ve çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

 

 

GÜNEY KORE’DE SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ İLE GÖRÜŞTÜ

Uzakdoğu ülkelerinde sağlık yatırımlarını incelemek üzere geziler gerçekleştiren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Güney Kore’nin Başkenti Seul’da T.B.M.M. üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu Üyesi Milletvekilleri ile bir araya geldi. Eğitim ve sağlık konularında Güney Kore ile işbirliği yapılmasının önemini ifade eden Milletvekili Temel Coşkun, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte bir süre görüştü, komisyon çalışmalarını anlattı. Uzakdoğu ülkeleri ziyaretleri edinmiş olduğu izlenimleri paylaşan Bakan Akdağ, Milletvekillerine Japonya ve Güney Kore gezi programları hakkında bilgi verdi.

Bu haber 3068 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gurbette Yalova

Bilecik’te duygular sel oldu

Bilecik’te duygular sel oldu Altınova Belediyesi’nin Ramazan Ayı Kültür gezileri kapsamında vatandaşlar bu yıl Bilecik’e götürülüyor.

YALOVA’LI TEMSİLCİ GENÇLER ANKARA’DAN DÖNDÜ.

YALOVA’LI TEMSİLCİ GENÇLER ANKARA’DAN DÖNDÜ. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası kutlamaları çerçevesinde 14-23 Mayıs 2017 ...
Kuruyan sadece bir leb olsaydı, Kader suçlanmazdı.31 Ocak 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık