ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Yalova Çatı A.Ş. Yalovalı Şirketlerden Oluşacak

Yalova Çatı A.Ş. Yalovalı Şirketlerden Oluşacak

Tarih 18 Eylül 2012, 21:40 Editör Dursun DEMİR

YAGESAD, Geçen hafta Yalova'da bazı gazete ve yayın organlarında, Yalova İş Birliği Güç Birliği Kooperatifi ve YAGESAD hakkında yayınlanan haberler üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

YAGESAD, (Yalova Gemi Sanayicileri Derneği) geçen hafta Yalova’da bazı gazete ve yayın organlarında, Yalova İş Birliği Güç Birliği Kooperatifi ve YAGESAD hakkında yayınlanan haberler üzerine bir basın toplantısı düzenledi.

İstanbul Caddesi üzerinde bulunan Dernek ofisinde düzenlenen Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dernek yetkilileri, kuruluş aşamasında olan Çatı A.Ş.’nin faaliyet alanları hakkında ve kurulacak olan üretim tesisi için düşünülen arazi hakkında bilgilendirmelerde bulundular.

Toplantıda ilk söz alan YAGESAD Genel Sekreteri Metin SOYSAL oldu.  Soysal yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Bölgemizde 2005 yılında başlayan ekonomik değişim ve özellikle Gemi inşa sanayicilerinin ciddi miktarda yatırım yapmaya başlaması üzerine, Yalova’lı işadamları olarak Gemi inşa sanayisinden nasıl pay alabilirizi kendimize sorduk. İki yıllık hazırlıktan sonra Yalova gemi Sanayicileri Derneğini kurarak Yalovalı iş adamlarının Örgütlenmesini sağladık. 2009 yılında Yalova Gemi Sanayicileri Derneği’ (YAGESAD) nin kurulmasıyla resmi çalışmalara başlandı.

Şu anda derneğimizin üye sayısı 75’dir. Derneğimizin genel amacı Yalova’nın ekonomik yapısında Yalova da yaşayan Yalova da ticaret yapan üyelerimizin ve aynı zaman da Yalova’nın tamamının ekonomik yapısını yükseltmektir. Derneğimiz kurulduktan sonra dünyada ve ülkemizde hâkim olan kümelenme modelleri incelenerek dernek üyelerimize böyle bir model üzerinde nasıl bir yapılanma yaparız üzerinde çok ciddi çalışmalar yapılmış ve 2011 yılında S.S Yalova iş birliği Güçbirliği K.S.S. yapı kooperatifi kurulmuştur.

Şu anda kooperatifimizin ortak sayısı 35 limitet şirkettir. Zaman içerisinde 15 adet daha limitet şirketi kurularak toplamda 50 limitet şirketimiz olacaktır. Bu şirketlerin tamamının sahipleri Yalova da ticaret hayatını sürdüren Yalova da yaşayan Yalova da kazanıp Yalova da harcayan Yalovalılardır.

Sayı tamamlandıktan sonra YALOVA ÇATI AŞ isminde bir anonim şirket kurulacak Limitet şirketlerin tamamı bu anonim şirketin içinde olacaktır ve hiçbir limitet şirketin ismi piyasada olmayacaktır. Burada her limitet şirket 200 bin euro ödeme yapacak ve en az Yalova da yaşayan 100 kişi bu oluşumun içinde olacaktır. Yapılacak olan fabrika tek bir oluşumdan ibaret olup iş birliği modelinin ciddi bir örneğini gösterecektir. Yaklaşık üç yıldan bu yana çalışmalar sonucunda Ekonomi bakanlığından Çelik işleme ile ilgili, Fizibilite raporu hazırlanması ile ilgili ihaleye çıkılmış ve bu ihaleyi 85,000 TL bedelle Türk yapısal çelik derneği kazanmış Derneğimiz de 17,000 TL Yapısal çelik derneğine ödeme yapmıştır.

Burada en önemli nokta Ekonomi Bakanlığının Bizim projemizi Kabul edip 85,000 TL hibe krediyi vermesidir. Buda şunu göstermektedir ki bizim projemizin ne kadar doğru ve gerçekçi olduğunun göstergesidir. Fizibilite raporunun çıkmasından sonra süreç çok hızlı devam edecektir. Kooperatifimiz Aksa fabrikasının yanında (top mevkii) dediğimiz alan da 360 dönümlük (imar değişikliğinden sonra 250 dönümlük) alan içerindeki arsayı 17.07.2012 tarihinde de resmi başvurusunu yapmıştır. Şu anda yasal süreç devam etmektedir. Alınacak olan arsada tek bir fabrika olacak yani Taşköprü sanayi sitesi, Çiftlikköy sanayi sitesi, Konfeksiyoncular sanayi sitesi gibi olmayacak üretim ve idari sitesi tek olan bir AŞ olacaktır.

Biz bu fabrikada ne yapacağız?

1) Çok katlı otomasyon sistemli konut yapılacak TOKİ örneği (5-10-20) katlı binalar yapacağız. Van depreminden sonra bunun ne kadar önemli olduğu açığa çıkmıştır.

2)Rüzgâr santrali direği yapacağız.

3)Üst geçit yapacağız.

4)Yol kenarındaki koruma bariyerlerini yapacağız.

5)Gemicilik sektöründe çelik ile ilgili yapılması gereken her şeyi yapacağız.

Burada en önemli ve can alıcı nokta biz bu oluşuma gövdemizi koyduk. Belki de bu işten hem ekonomik hem de manevi yönden büyük kayba uğrayacağız, ama biz bu projeye inandık ve bu konuda yapılması gereken her türlü çalışmayı yasal ve kanuni ölçüler içerisinde yapmaya devam ediyoruz.

     24.09.2012 de çıkacak olan fizibilite raporuyla ilgili Yalova Ticaret ve Sanayi Odasında geniş katılımlı bir toplantı planlanmaktadır. Bu toplantıyla ilgili zaman bilgileri verilecektir. Son dönemde bazı basın ve internet sitelerinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın; Behram Kavlak ile kooperatif ve derneğimizi hedef alan maksatlı ve çıkar amaçlı yayınlar için hukuki süreç başlatılmıştır” diyerek sözlerini tamamladı.

YAGESAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Uzuneser ise yaptığı konuşmasında;

"Metin arkadaşımız bizi yeteri kadar aydınlattı, Kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

Uzuneser konuşmasının devamında; “Üst ölçekli planlarda Yalova’ mızın doğusu sanayi alanı olarak belirlenmiştir. Sanayi tesislerinin bu bölgeye yapılması gayet doğaldır.

         Projemizin boyutu ve şekli itibarı ile yer seçimi yaparak söz konusu yer için gerekli müracaatı yaptık.  Aynı  yer için 2. Bir KSS nin de müracaat ettiğini öğrendik. Yerin özelliği gereği sanayi tesisi yapılması kaçınılmaz olan yere daha çok talep olması, alternatif  projelerin üretilmesi dileğimizdir. Dileriz ki; karar vericilerin önlerine daha çok proje gelsin ve bu olay bir proje yarışmasına dönüşsün.

       Projemizin fizibilite çalışması önümüzdeki haftalarda bitirilecek olup Doğu Marmara Kalkınma ajansı onayına sunulacaktır. Projemizi Doğu Marmara Kalkınma ajansı onayından sonra Metin arkadaşımızın da izah ettiği üzere sizlerle paylaşacağız.

      KSS ler hakkında birkaç hatırlatma yapmak istiyorum. Yalova’mızda dört adet çalışan KSS vardır. Bu dört orta ölçekli sanayiciler. Konfeksiyoncular KSS, Kaytazdere KSS ve en son olarakta Çiftlikköy KSS dir. Bu  KSS lerin hepsi 4706 sayılı kanun kapsamında arazi teşviklerinden yararlanmıştır. Üst yapı teşviklerinden sadece Konfeksiyoncular KSS yararlanmıştır.  Söz konusu arazi de aynı kanun kapsamında sanayiye kazandırılacaktır. Bu kesindir. Bize düşen burası için üretilen projelerin faydalarına bakmak olmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Son konuşmacı olan, Yalova İşbirliği Güçbirliği K.S.S. Yapı Kooperatifi Başkan Yardımcısı Özkan Tiryaki de yaptığı konuşmasında;

“Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası veya ulusal mağazalar ve firmalar Yalova yerelinde çok büyük yatırımlar yapmaları veya zincirin halkası olan mağaza ve işletmelerin en ücra sokaklara kadar istila etmeleri , Yalova’da ki ekonomik döngüyü Yalova aleyhine bozmuştur. Son 5 yıldır ilimizde faaliyet gösteren esnaf sanatkar ve işadamları bu gelişmeler karşısında rekabet edememekte,  her geçen gün küçülmektedirler. Sermaye yetersizliği,  ölçek ekonomisine uygun iş düzenini kuramamak Yalova’lı işadamlarını endişelendirmekte ve geleceğe karamsar bakmalarına yol açmaktadır.

      İlimizde gemi inşa sanayisi konusunda çok ciddi yatırımlar yapılmıştır. Bu yatırımlar Yalova dışından gelen yatırımcılar tarafından gerçekleştirilmekte ve elde edilen katma değer Yalova dışına gitmektedir.

     Yalova Gemi Sanayicileri Derneği olarak ilimizin iş adamlarının bu piyasadan pay almalarını sağlamak en öncelikli misyonumuzdur.  İşadamlarımızın geleceğe güvenle bakacağı ölçek ekonomisine uygun ve yüksek rekabet gücüne sahip ulusal ölçekte iş yapacak işletmeler kurmak, bu faaliyetlerle elde edilecek katma değeri  Yalova ekonomisine kazandırmaktır.

      İlimizde yıllık 1.092.000 Ton çelik işleneceği ön görülmekte. Yalova’da gelecek kaygısı taşıyan tüm iş adamlarımızı bu sektörde ortak yatırım yapmak, sermayelerimizi birleştirmek ve ölçek ekonomisine uygun büyük tesisler inşa etmelerine destek vermek. Bu pazardan elde edilecek katma değeri Yalova’ya kazandırmak için işbirliği-güçbirliği yaparak Çok Amaçlı Çelik İşleme Merkezi kurmak için 50 şirket ve 125 Yalova’lı iş adamını bir araya getirerek yapılacak olana işbirliği-güçbirliği ile bu tesisi Yalova’ya kazandırmak hedefimizdir.

Yalova’lı iş adamlarının bireysel olarak yapamayacağı işleri sermayelerini birleştirerek yapmak. Küçük olsun benim olsun zihniyeti ile değil, büyük olsun bizim olsun zihniyeti ile hareket etmek. Bankalara borçlanarak değil sermayeleri birleştirdiğimiz için öz kaynaklarla iş yapmak hedeflenmektedir.

Bu projenin Yalova’nın kalkınması için ekonomik etkisi çok yüksek olacaktır. Yılda 10.000 konut üretmeyi hedefleyen bu projede, çelik aksam dışında bir inşaata ne lazım ise burada da hepsine ihtiyaç olacaktır. Kısaca aylık yaklaşık 1000 konutun mutfak dolabı, zeminleri, kapıları, pencereleri, seramikleri, banyo donanımları, çatısı, dış cephe giydirmesi, elektrik ve su tesisatları kısaca bir inşaata ne lazım ise tüm malzemeleri düzenli olarak tedarikçilerden temin edilecektir. Kısaca bu sektör otomotiv yan sanayi gibi kendi inşaat yan sanayinin Yalova da kurulmasını ve çok ciddi sayıda Yalovalı iş adamına da iş kapısı olmaya katkı sağlayacak kadar çok yüksek oranda ekonomik girdi kaydedilecektir .

     Yalova iş adamlarının tek kurtuluşu sermayelerini birleştirerek büyük projelere imza atmaları zamanı gelmiştir. Mutlaka iş adamlarımızın kümelenerek değişik alanlarda büyük projeler yapmaları ve hayata geçirmelidirler. Bu düşüncelerle Yalova halkının, tabi basın başta olmak üzere herkesin desteğini Yalova için bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

Bu haber 4658 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yerel Gündem

Uysal’dan, Oral’a ziyaret

Uysal’dan, Oral’a ziyaret Altınova Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erkan Uysal, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ı zi...

Yeniden Refah Partisi Yalova İl Başkanlığı Basın Açıklaması ve İmza Kampanyası Düzenledi

Yeniden Refah Partisi Yalova İl Başkanlığı Basın Açıklaması ve İmza Kampanyası Düzenledi Yalova Cevdet Aydın Parkında düzenlenen etkinlikte; “İstanbul Sözleşmesi Kabul Edilemez” Teması vurgulandı.
ZİRVE21 Eylül 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık