ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

17 Ağustos Marmara Depremi Anma Mesajları

17 Ağustos Marmara Depremi Anma Mesajları

Tarih 17 Ağustos 2012, 14:45 Editör Kahraman Memiş

17 Ağustos Marmara Depremi Anma Mesajları

MİLLETVEKİLİ ÇOŞKUN’ DAN 17 AĞUSTOS DEPREM YILDÖNÜMÜ ANMA MESAJI

 

Yaptığı açıklamasında, Allah’ım ne bizlere ne de ülkemize, milletimize ve insanlığa böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın temennilerinde bulunduğunu ifade eden AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “17 Ağustos Marmara depreminin üzerinden 13 yıl geçmiştir. Hala akıllarımızda o unutulmayan, ibretlik ve düşünmesinin dahi zor olduğu görüntüler, sıkıntılar ve üzüntülerle dolu kareler vardır. Allah’ım şu mübarek Ramazan ayının bereketi ile de dualarımızı kabul etsin, bir daha ülkemize, bölgemize ve milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın diliyorum.

 Deprem bir gerçektir, deprem olacak diye umutlarımızı yitirmenin ve önlemlerimizi almak konusunda tedbirli davranmamanın, deprem olmaz deyip umursamamak ve görmezden gelmenin sonuçlarının ne kadar acı olduğunu maalesef bundan 13 yıl önce gerçekleşen asrın felaketinde görmüş ve sonucunda birçok insanımızı kaybetmiş, hakkın rahmetine uğurlamıştık. Hatalardan ders çıkarmalı ve kayıpların sıfıra indirgenmesi yolunda minimum zarar doğuracak önlemlerin alınmasını hem vatandaşlık hem de toplumsal bir sorumluluk gereği görmemiz gerektiğini bir kez daha siz değerli hemşerilerimle önemle paylaşmak istedim.

 13. yılında andığımız büyük Marmara depremi vesilesi ile depremde hayatını kaybeden tüm bölge insanımızın, değerli Yalovalı hemşerilerimin bir kez daha başı sağ olsun derken, vefat edenlerin mekânı cennet, yakınlarına ise bir kez daha sabır ve ihsan diliyorum. Allah bir daha o acı ve sıkıntılı günleri Yalova’mıza, Marmara’ya, ülkemize ve dünyaya yaşatmasın diyorum” dedi.

“Depremi de unutmadık, Aksa’nın gazını da”

 Yalova'da 17 Ağustos 1999 depreminin 13.yıl dönümünde depremde hayatlarını kaybedenleri anmak için MAG tarafından yapılan meşaleli yürüyüşe katılan Yalova Platformu gönüllüleri, "Depremi de Aksa'nın gazını da unutmadık" ve "Çocuklarımızın geleceği için termik santrale hayır" pankartlarıyla sessiz bir protesto gerçekleştirdi. Platform üyeleri, deprem bölgesindeki Yalova'da riskli sanayileri protesto etmek, 13 yıl önce Aksa'da deprem sonrası yaşanan kimyasal sızıntıyı hatırlatmak ve aynı yerde yapılan kömürlü termik santralin de bölge halkı için risk oluşturduğunu vurgulamak amacıyla yürüyüşe destek verdiklerini bildirdi. 

 Ciddi uyarı

 Platformdan yapılan açıklamada, "17 Ağustos'ta yaşanan büyük depremde yaşamını kaybedenleri bir kez daha anıyoruz. Deprem sonrasında Yalova'da Aksa fabrikasında yaşanan akrilonitril sızıntısı nedeniyle bölgede hayvanların öldüğünü, tarımsal ürünlerin zarar gördüğünü, fabrika yakınlarında oturan insanlarda zehirlenme belirtileri görüldüğünü, gaz sızıntısının insan hayatını tehdit edici boyutlara ulaşması nedeniyle bölgede 8,5 km’lik bir alanın boşaltıldığını, bu insanların dağlara kaçtığını unutmadık. Şimdi aynı yanıcı, parlayıcı, havayla teması halinde zehirli bir gaza dönüşen, mutajen ve kanserojen akrilonitril kimyasalı aynı yerde 13 yıl öncesine göre çok daha fazla miktarda depolanıyor. Ve yanı başına da kömür yakıtlı termik santral yapıldı. Olası bir afet halinde ve normal şartlarda yangın riski yüksek bu tesisin içinde yangın riski yüksek bir başka tesisin yapılmasının vahim sonuçlara yol açacağına dair tespitler içeren raporlar olmasına rağmen buraya akrilonitril depolarına 150 metre mesafede kömürlü termik santral kuruldu.  Felaketten ders almayan ve önlem almak yerine yeni bir depremde çok büyük zararlara neden olabilecek ölçüsüzce büyümeyi tercih eden anlayışı protesto ediyoruz. 13 yıl sonra Yalova olarak depremi unutmadığımız gibi, yaşanan 6 bin 500 tonluk kimyasal gaz sızıntısı paniğini de unutmadığımızı haykırıyoruz. Fay hattında riskli sanayilerden vazgeçilsin" denildi.   

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi´nin 13.yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, deprem şehitlerine Allah´tan rahmet diledi.

Ülkemizin birinci derece deprem kuşağında olduğu gerçeğinin yaşamımıza yansıması gerektiğini ifade eden Başkan Oral, “Ülkemizi büyük üzüntüye boğan bu deprem, bizlere bir ders olmuş ve çok şey öğretmiştir. 17 Ağustos Marmara Depremi ile depremin ne olduğunu ve neler yapabileceğini gördük. Deprem kuşağında yaşadığımızı, deprem konusunda yeterince bilinçli ve bilgili olmadığımızı, insanları öldürenin deprem değil; sağlıksız yapılan binalar olduğunu, binaların yapımında depremin mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini öğrendik. Doğal afetlerde koordinasyonun, kurtarma çalışmalarının ve kurtarma timlerinin ne derece önemli olduğunu, afet öncesinde alınan önlemlerin hayat kurtardığını ve kötü sonuçları azalttığını öğrendik” dedi.

Öğrendiklerimiz; bize yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda ışık tutmalıydı. Nitekim öyle de oldu. Halkımızı deprem konusunda bilinçlendirmek için çalışmalar yaptık. Depremden sonra inşa ettiğimiz Kültür Merkezi’mizi olası afetlerde kullanılabilir özelliklerde yaptık. İlçemizde yeni yapılan tüm inşaatlarda deprem standartları uygulamaya konuldu. Bunun yanında halkımız özellikle çocuklarımızı bilinçlendirmek için çalışmalar yaptık” diye konuştu.

Başkan Oral, “Böylesi afetlerin bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Allah’tan diler, 17 Ağustos Marmara Depremi şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anar, yakınlarına sabır diler, hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.Bu haber 4643 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Genel

GEÇEN YIL 3 BİN 218 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ

GEÇEN YIL 3 BİN 218 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ Yıllara göre yapılan kaza oranları ve kazada yaşamını yitirenlerin sayıları belli olurken, geçtiğimiz yıl Ocak-Kası...

Emekli maaşı kesilenlere SGK'dan müjdeli haber geldi

Emekli maaşı kesilenlere SGK'dan müjdeli haber geldi Sosyal Güvenlik Kurumunca 20 yıldır aldığı maaş, "Hatalı bağlanmış" diye kesilen Mustafa Demirci'nin ve benze d...
Kuruyan sadece bir leb olsaydı, Kader suçlanmazdı.31 Ocak 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık