ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

Neden Kademeli Eğitim

Neden Kademeli Eğitim

Tarih 26 Mart 2012, 11:32 Editör Kahraman Memiş

Sendikamız, 18. Milli Eğitim Şurası'nda eğitimin sisteminin; 1+4+4+4 şeklinde kesintili ve toplam 13 yıl olmasını teklif etmiş ve Şura Genel Kurulu, oy çokluğu ile karar alarak teklifimizi kabul etmiştir

Neden Kademeli Eğitim

Sendikamız, 18. Milli Eğitim Şurası’nda eğitimin sisteminin; 1+4+4+4 şeklinde kesintili ve toplam 13 yıl olmasını teklif etmiş ve Şura Genel Kurulu, oy çokluğu ile karar alarak teklifimizi kabul etmiştir.Bu şurada hazır bulunmasına rağmen bu konu ile ilgili tek bir kelam dahi etmeyen, bazı sendikalar tarafından, 8 yıllık zorunlu eğitimin 4+4 şeklinde kesintili olması durumunda 5. sınıfların ilköğretim ikinci kademeye dâhil edileceğinden hareketle mevcut sınıf öğretmenlerinden 1/5’inin norm fazlası ve mağdur edilecekleri şeklinde kirli propaganda yapılmaktadır. Öncelikle mevcut veriler ve ihtiyaçlar dikkate alındığında bunun söz konusu olmayacağını, hatta öğretmen ihtiyacının olacağını belirtmemiz gerekir.

Şu an mevcut durum dikkate alındığında 13 bin 800 ücretli sınıf öğretmeni çalışmaktadır. Ülkemizde sınıf mevcutları ise OECD ortalamalarının çok üzerindedir. Kırsalda öğrenci sayısındaki azlık ve şehir merkezlerindeki yoğunluk dikkatlerden kaçmamalıdır. Kırsalda ülke geneli derslik başına düşen öğrenci sayısı 21’dir. Şehir merkezlerinde ise derslik başına ortalama 38 öğrenci düşmektedir. Türkiye’de sınıf mevcutları OECD ortalaması olan 21’e çekildiğinde, mevcut sınıf öğretmenlerinin haricinde 75 bin 410 sınıf öğretmeni ihtiyacı ortaya çıkacaktır. 8 yıllık kesintisiz zorunluluk, 4+4 şekline dönüştürüldüğünde, sınıf okutan toplam 216 bin kadrolu sınıf öğretmeninden norm fazlası olacağı iddia edilen öğretmen sayısı, bırakın fazlaya çıkmayı, çıkacak olan ihtiyacı bile karşılayamayacaktır. Hal böyleyken amacı “üzüm yemek değil de bağcıyı dövmek” olan bazı sendikaların felaket tellallığı yapması art niyetten başka bir şey değildir.Ayrıca, Genel Başkanımız Ahmet Gündoğdu tarafından, 28.02.2012 tarihinde Başbakan ile yapılan görüşmede konuya dikkat çekilmiş, “yeni yapılanma dolayısıyla mevcut öğretmenlerin norm kadro fazlası konuma düşmemesi için yasal ve idari bütün tedbirlerin alınması” istenmiştir.

Neden 5+3 Değil de 4+4? 

İlk dört sınıfta akademik bir eğitim verilmesi yerine daha çok beceri odaklı bir eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Beceri eğitimi için öğretmenlerin, öğrencilerle daha yakından ilgilenmesi ve her bir öğrenciye ayrı ayrı destek sağlaması zorunludur. Bu durumda sınıf mevcudu yüksek olan sınıflarda bunun yapılabilmesi imkânsızlaşmaktadır. Özellikle şehir merkezlerinde öğretmenlerin öğrencilerine bu tür bir destek sunabilme imkânı oldukça kısıtlıdır. Öğrenciler dershaneler veya farklı kaynaklardan eğitim desteği almak zorunda kalmaktadır. Oysa sınıf mevcutlarının gereken seviyelere düşürülmesi ile bu destek okulda sınıf öğretmeni marifetiyle verilebilecektir. 5. sınıfa devam eden 12 yaşındaki öğrenci ile 6. sınıfa devam eden 13 yaşındaki öğrenci arasında fizyolojik açıdan paralellik söz konusudur. Şu anki ilköğretim yönetmeliğinde bile  öğrenci nöbet hizmetleri 5. sınıfta başlar. Psikolojik danışma hizmetlerinde 5.sınıf öğrencileri ön ergen olarak kabul edilir.

07-11 yaş grubu ise bilimsel açıdan farklı bir grup olarak değerlendirilmektedir. 12 yaş ve sonrası çocuklar ise akademik eğilim içerisindedir. 5. sınıflarda ekseriyetle, mevcut uygulamada da bu öğrencilerin akademik eğilimleri gereği, dersler branş öğretmenleri tarafından verilmektedir. Halen 4. ve 5. sınıflarda "Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar, Müzik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabacı Dil” derslerine branş öğretmenleri girmekte olup sınıf öğretmenleri, "Fen ve Teknoloji, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler" derslerine girmektedir. Bu dersler haftalık toplam 16 saat etmektedir. Yani aslında fiilen beşinci sınıfın derlerine branş öğretmenleri girmektedir.Bu sebeple Yalova da olduğu gibi merkeze çok yakın okullarımız 100-120 öğrenciyle eğitime devam ederken merkezi okullarda öğrenci sayısı artmaktadır. Bu tartışmalarda özellikle beşinci sınıf düzeyinde derslerin akademik ağırlığının arttığı ve münhasıran bu alanlar için yetişmiş öğretmenler eliyle bu derslerin verilmesi gerektiği savunulmaktadır. Bu tartışmalar ışığında, 4. sınıf öğrencilerinin 1-2 ve 3. sınıf öğrencilerine daha yakın özelliklere sahip olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır. 5. sınıftan itibaren akademik ağırlığın belirli bir düzeyde tanzim edilerek, bu derslerin branş öğretmenlerince verilmesi daha akılcıdır. Bu durum merkeze yakın mahalle ve köy okullarından il merkezine öğrencilerin taşınarak ailelere ekonomik yük getirmesini de engelleyecektir. Köylerde atıl durumda bulunan bazı okullar açılacak ve sosyal hayata olumlu katkıları olacaktır.Dün köy Enstitülerinin faydalarından bahsedenler bugün “Öğretmenleri köylere mi göndereceksiniz”diyerek üye yapmaya çalılşmaktadırlar.

  Yani; 220 bin öğretmen açığının olduğu bir ülkede 1+4+4+4 uygulaması sonucunda nasıl binlerce öğretmenin norm fazlası durumuna düşeceğini biz anlayamadık. Tam tersine atanamayan binlerce branş öğretmeni için bu sistem bir fırsat olacak ve genç öğretmenlerimizin istihdamı sağlanacaktır. Atanamayan öğretmenleri kullanarak politika yapan ve kaybettikleri yetki nedeniyle her fırsatı kendilerine üye devşirmek için kullanan bazı sendikalar düştükleri bu garabetin farkına bir an önce varsalar iyi olacak. Çünkü bu sendikaların, takındıkları menfi tutum kendi camialarını ve kendi üyelerini bile şaşırtmaktadır.

CHP’nin 1+8+4 (Yani orta saha güçlü olursa takım daha başarılı olurmuş) tezinin aklı hocasının Televizyonlarda sınav programı hazırlayan bir Eğitimci olduğunu duyunca şaşırdım.Bu adamı Milli takıma haca mı yapsak acaba?CHP,İmam Hatipler söz konusu olmasaydı bu sistemin faydalarını anlatmak için büyük çaba sarfederdi.

CHP ,Tandoğanda grup toplantısı yapacağına Meslek Liselerine gitsin ve oradaki idareci ,öğretmen ve öğrencilerle görüşsün.

Bu olay rakamları kullanarak kehanetler üreten bir durum olsa gerek. Bu trajikomik durumu açıklamak için;1+4+4+4=13.  En fazla kullanılan rakam 4 ve toplam 13 yıl olduğuna göre 4x13=52 , yani 52 bin öğretmen norm fazlası duruma düşecektir diye hesap yapmışlardır diye düşünüyoruz.

                        Zekeriya YAYLA

  Yalova Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı


Bu haber 2656 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Genel

GEÇEN YIL 3 BİN 218 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ

GEÇEN YIL 3 BİN 218 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA YAŞAMINI YİTİRDİ Yıllara göre yapılan kaza oranları ve kazada yaşamını yitirenlerin sayıları belli olurken, geçtiğimiz yıl Ocak-Kası...

Emekli maaşı kesilenlere SGK'dan müjdeli haber geldi

Emekli maaşı kesilenlere SGK'dan müjdeli haber geldi Sosyal Güvenlik Kurumunca 20 yıldır aldığı maaş, "Hatalı bağlanmış" diye kesilen Mustafa Demirci'nin ve benze d...
Kuruyan sadece bir leb olsaydı, Kader suçlanmazdı.31 Ocak 2019

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık