ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Altun, 'İyi İşler Yaptılar Kabul Etmek Lazım'

Altun, 'İyi İşler Yaptılar Kabul Etmek Lazım'

Tarih 24 Ocak 2023, 16:12 Editör Dursun DEMİR

Deva Partisi Genel Başkan Danışmanı Kerem Altun, Yalova İl Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Altun, “6’lı masa birleştirici ve kaynaştırıcı bir siyasi harekettir, bu durumda siyasette yepyeni bir anlayıştır” dedi. 

Deva Partisi Genel Başkan Danışmanı Kerem Altun, partinin Yalova İl başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Yalova İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Altun, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın İHA ve SİHA konusundaki açıklamalarına istinaden öncelikle videolu bir cevap verdi. 

Ardından konuşan Altun, “Ali beyin söylediği tek şey şu: Bu alanda da çalışacak başka firmalarda var. Bunlara da bu rekabet ortamını hazırlayalım. Bunlarında düşüncelerini alalım. İllaki bir şeye takılıp kalmayalım demesidir. Yoksa burada bu teknolojiye İHA’lara SİHA’lara karşı olduğu değil gurur duyduğu bir proje olduğunu ilan ediyor. Fakat Türkiye’de maalesef bilgi kirliği dediğimiz bir hadise var. Tabi bu sizi neden rahatsız ediyor. 

Sayın cumhurbaşkanını rahatsız ediyor. Halbuki dolaylı olarak en direk yapılan yardımların şimdi dökümünü yapsak dudaklar uçuklayacaktır. O kadar büyük desteklerin verildiğini biliyoruz. Tamam verilsin, güzel iş yapılıyor. Bir şey demiyoruz. Bir sürü insan Genel Merkeze her gün telefon açıyor. Telefon bombardımanına tuttular. ‘Allah sizden razı olsun. Arı kovanına çomak soktunuz. Niye biz de her sene müracaat ediyoruz’ diyorlar. Bunlar devasa şirketler. Fakat her şey yüzümüze kapanıyor. 

Arkadaşlar rekabetçi bir zeminin oluşmasında kimin ne zararı olur? 

Ali Babacan böyle dedi diye onu düşman ilan etmenin ve Türkiye Devleti’nin Cumhurbaşkanı, ‘o gitsin çocuk bezi satsın’ diyebilecek kadar ağzını bozduğu bir siyasetten şahsen hicap duyuyoruz. Çocuk bezi satmak günah mı? Şereflice, haysiyetlice ve namusluca ticaret yapmak kimsenin hakkına hukukuna girmeden ticaret yapmanın kime ne zararı var? Ama birileri alışmış. Bazı haramzadeler kursaklarına giren o haramdan dolayı dürüst insanlara da laf atıp tutuyorlar. 

200 bin trol birden saldırdı Ali Babacan’a. Çünkü o 200 bin kişi şu an paralı çalışıyor. Biz bunu biliyoruz. Bunun saklanacak bir tarafı da yok. Yani bu kadar siyasi arayı bozmak. Bu kadar ortalığı bulandırmanın kimseye bir faydası yok. 

Dokunmak şudur: Yani bakacağız. Hukuk dilinde bir şeye bakmak dokunmaktır. Yani illaki herhangi bir öfkeyle hasımlıkla düşmanca bir davranış şekli değil bu. 

Ama devlet hepimize dokunabiliyor. Hepimize bakabiliyor. Sanayici iş adamlarıyla bir toplantı yaptık İzmir’de. Aman ha ismimiz bilinmesin diyorlar. Çünkü yarın çullanacaklar üstümüze maliyeciler kapımızı aşındıracaklar diyorlar. Türkiye bu hale geldi. Bir korku imparatorluğu var. 

Ali bey yoksa bu işi yapan insanların mensubu olduğu aileyi kast etmiyor. Yani Ali bey oradaki dokunmakta Selçuk Bayraktar’ın sayın Cumhurbaşkanının damadı olduğundan dolayı ilişeceğiz anlamında söylemiyor bunu. Haksız rekabeti ortadan kaldıralım diyor. Yani Türkiye’de hak, hukuk işlesin eğer birisi ‘ben senden daha iyi iş yapıyorum’ diyorsa fırsat vermek lazım. Belki o rekabet şartlarında bu arkadaşlar işlerini yapacaklardır. Çünkü iyi işler yaptılar. Kabul etmek lazım. İyi işler yapılıyor. O iyi yapılan işlerin dışında sadece iş dünyasına rekabet hakkını, imkanını veren bir anlayışı söylüyor. Bunun dışında başka bir şey değil” dedi.

‘Açıklamaları yanlış anlaşıldı’

Genel Başkan Başdanışmanı Keren Altun, Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar'ın Anayasa'dan "Türklüğü çıkarıyor musunuz" sorusuna "Doğru" yanıtını vermesi kapsamında da açıklamada bulundu. 

Bu durumun maksadını aşan bir şey olduğunu söyleyen Altun, “Demokratik vatandaşlık 66. madde. 

Arkadaşımızın söylediği 'Türklük kelimesini çıkaracağız’ o çok maksadını aşan bir husus oldu. Düzeltti sonrasında. 

Açıklamalarına baktığınızda öyle demediğini göreceksiniz. 6. Maddede diyor ki, ‘Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür.’  Şimdi ben size bir soru sorayım. Suriyeliler şu anda Türkiye’de ve bunlar Türk vatandaşlığına süratle geçiyorlar. 

Binleri aşan şu an Suriyeli Türk vatandaşı oldu. Bu tanıma göre vatandaşlık bağı ile bağlı oldular ya şimdi Suriyelilere Türk diyebilir misiniz? Denilemez. Çünkü adam diyecek ki ben Türk değilim. Evet Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım bizde bu maddeyi ‘Türkiye’de yaşayan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır’ diyoruz. Sadece burada ilk 4 maddeden başlayarak sonuna kadar en az 40 tane Türk kelimesi geçiyor. Böyle bir şey demek mümkün mü? Ama maalesef bazen talihsiz, maksadı aşan bir açıklama oluyor. Ve bir siyasi partinin tümünü bağlayan bir şey oluyor. Eylem planımız da daha açıklayıcı bilgi yer alıyor. 

‘Kabul edeceğimiz vatandaşlık anlayışında herhangi bir etnik, dini ya da kültürel kimliğe atıf yapılmayacak. Farklılıklar arasında birini diğerine karşı ayrıcalıklı kılan bir tercihte bulunulmayacaktır. Yani kapsayıcı bir vatandaşlık tanımı var orada herkesi kapsayan. Vatandaşlık bağı ile bağlı oldukları için Türk deme şansınız olmaz arkadaşlar. 

Her vatandaşı eşitlik temelinde kapsayan bir anlayış benimsenecektir. 

Anayasamızın 10 maddesi ne diyor: Herkes kanun önünde eşittir. Dil, din gözetilmeden kanunlar önünde eşittir. 

Anayasanın 66. Maddesi Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlığı ile ilgili esaslar 'dil, din, etnik köken mezhep ve benzeri farklılıklar gözetilmeksizin kanunla düzenlenir' şeklinde bir ibare var. Bizim önerdiğimiz bu. Böyle bir şeyin kabul edilmesi mümkün mü? En başta isyan edecek biziz. Türk kavramı, Türk kelimesini anayasadan çıkarmak gibi dalaletin içerisinde hiçbir siyasi parti bulunamaz. Böyle bir şey ne bugün ne yarın ne iktidar olduğumuz zaman hiçbir şekilde hayat bulmayacak bir düşünce olarak değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bu haber 637 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

DEVA PARTİSİ’NDEN ‘6284’ AÇIKLAMASI:

DEVA PARTİSİ’NDEN ‘6284’ AÇIKLAMASI: ‘Siyasi rehine olmayı kabul etmeyen kadın ve erkekler bu vebalin altında kalmayacak’

Tutuk Asaleten Başakan Seçildi

Tutuk Asaleten Başakan Seçildi Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’nın milletvekili adayı olmak için istifasının ardından Yalova Belediye Meclisi ...
Yalanlarla Milleti Oyalamayın!...25 Mart 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık